reklama

Tipy a rady: Jak ochladit dům bez klimatizace

Čekají nás další horké dny. Jak ochladit dům bez klimatizace?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Pokud nepatříte k milovníkům klimatizací, máme pro vás zajímavé rady, jak ochladit interiér, abyste přežili horké letní dny. 

Mnoho z nás se zloděj, pro ty je denní regulované větrání lepší variantou.

Kvalitní zastínění

Bydlíte-li v domku s podkrovím, jistě vás v létě čekají pořádná muka. Neváhejte a zainvestujte do kvalitního zastínění. Nejlepší jsou venkovní rolety a žaluzie. V prvním případě jde i o bezpečnostní prvek, přes který se nezvaný host nedostane.

Doporučujeme: Jak zalévat ve vedru, abychom zahradě neuškodili?

Ráno, než odejdete do práce, pořádně vyvětrejte a následně stáhněte žaluzie i rolety. Externí zastínění má výhodu, že všechno horko udrží mimo dům. Pokud máte vnitřní žaluzie, přes okno se rozehřejí a fungují podobně, jako byste právě zapnuli radiátor.

Zaměřeno na okna

Složité řešení, protože okno musí propouštět dostatek světla, ale zároveň by mělo zadržet horko. S tím mohou pomoci protisluneční fólie, které se nalepují z venkovní části skla či mezi dvě vrstvy.

Kvalitní zateplení

Většinou se předělává v souvislosti s tepelnými ztrátami v zimě, ale funguje to i opačně. Investujete-li do kvalitního zateplení (stěn i střechy), máte jistotu, že udržíte interiér v létě na příjemné teplotě.

Tmavý a drsný povrch střech pohltí a přemění v teplo až 80 % slunečního záření. Věděli jste, že se dají natřít reflexním nátěrem, který je na bázi dutých keramických mikrokuliček a ochrání dům před přehřátím?

Vlhký vzduch je snesitelnější

Vzpomeňte si, jak dobře snášíte horka u moře. Je to proto, že je vzduch vlhký a snáz se v něm dýchá. I doma si můžete navodit podobné podmínky. Během extrémních veder se nebojte v místnosti rozprašovačem stříkat vodu nebo navlhčete prostěradlo či ručník a pověste jej před okno či ventilátor.

Světlolamy jsou elegantní a účinné

Postavte si před jižní okna větší slunečníky nebo případně zainvestujte do markýzy. Samozřejmě že v případě většího větru je třeba oba pomocníky stáhnout, jinak se zničí.

Náš tip: Jak ochladit organismus i bez klimatizace?

Moderní domy tento problém řeší světlolamy, což je vlastně pergola, která není zastřešená a stojí přímo u oken. Jednotlivé trámy rozptýlí sluneční paprsky, přesto interiéru neuberou světlo.

Dejte stromům zelenou

Když se podíváme do jižních států, nechávají obyvatelé před domy růst vyšší stromy, které na zimu opadávají. V létě jim poskytují příjemný stín, v zimě dostatek světla. Proč se od nich nepoučit?

Kamarádka hadice

Nejde zrovna o úspornou radu, ale máte-li velká francouzská okna na jih a nemůžete zatáhnout žaluzie, během největších veder postříkejte obrubník či okolí před oknem vodou, uvidíte, že nesnesitelné horko na chvíli utlumí. Ale zvažte, zda vám těch několik minut lepšího vzduchu stojí za plýtvání vody.

Určitě se na tropická vedra dobře připravte. Suchý a přehřátý vzduch unavuje, způsobuje nevolnost, bolesti hlavy a apatii. Není třeba hazardovat s vlastním zdravím, když na to můžete jít chytře a udělat si doma pohodu.

Co využíváte k ochlazení domu vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zajímavá fakta o hamburgerech a recept od Pohlreicha

Zbývá jí pár let života. Chce stihnout svatbu i dítě!

Nejhorší profese na světě: Syndrom švédské sekretářky

Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama