reklama

Nová móda: Lidé se zbavují svých tetování. Co jim vadí?

Je tetování jenom móda, nebo životní styl? Jak pro koho...

Foto: Thinkstock

Tehdy jsem Soně záviděla odvahu: ani jí už nebylo 20, ale nechala se tetovat. Na zádech mezi lopatkami jí vyrostla nádherná křídla, s nimiž nejdřív letěla až do oblak...

Dnes, po více než 15 letech, si hodně vybírá, co si může a nemůže vzít na sebe. Výstřihy, odhalená záda, letní tílka - to všechno by se svou postavou mohla nosit dál. Ale stydí se. "Už se to nehodí, vypadám divně," lituje dnes tetování.

Když city nevydrží...

Taky herec Johnny Depp lituje, že si dal do kůže vepsat svou zatím poslední osudovou lásku. S Amber Heard se totiž za bouřlivých okolností rozvádí a vzduchem létá špína.

A přesně na tohle slovo ("scum", což znamená taky spodina, lůza, verbež) teď změnil nápis na prstech své pravé ruky. Původně zněl "Slim", což je Ambeřina přezdívka. Taky její silueta, kterou měl vytetovanou na paži, se změnila. Teď vypadá jako totem nebo snad náhrobní kámen... A to už si před lety, když se rozešel s herečkou Winonou Ryder, měnil nápis "Winona Forever" na "Wino Forever". Vyměnil ji prostě za víno.

S tetováním je ta potíž, že u mnoha lidí vyjadřuje jen momentální rozpoložení, náhlý popud, často dokonce úlitbu módě. Kůže se ale svléknout nedá a pak nastane rozmýšlení, co s tím.

Lituje čtvrtina lidí

Lékaři v USA zaznamenávají výrazný nárůst počtu lidí, kteří si tetování dávají odstranit. Tento trend roste v posledních pěti letech. "Loni jich bylo 46 500, což je oproti roku 2014 nárůst o 39,4 procenta," říká Dan Mills, šéf americké Asociace estetické a plastické chirurgie.

Přitom Američané patří k nejpotetovanějším národům: tuto ozdobu nosí každý pátý dospělý v USA. Zároveň patří i k těm, co toho nejvíc litují. "Mnozí si přejí odstranit okrasu proto, aby ji neviděly jejich vlastní děti a neinspirovaly se tím. Dalším důvodem jsou obavy, že s příliš viditelným tetováním by nedostali zaměstnání," vypočítává Mills, žijící v Los Angeles, které je považováno za Mekku tetování. Zdá se, že představy o tom, jak je tetování všeobecně přijímané a nevytváří žádné stigma, v určitých ohledech úplně neplatí. Věděli jste třeba, že s viditelnou "kérkou" vás v České republice nevezmou ani k policii? 

Už jsou jen mladí

Podle Millse lidi vede i postupné duševní zrání, kdy si říkají, že už nejsou "mladí a hloupí", mění způsob života nebo se rozcházejí s partnerem. Hlavní věkovou skupinou, jež se zbavuje obrázků v kůži, jsou muži a ženy od 25 do 40 let. Jde také často o ty, kteří podlehli módě a tetování pro ně byl jen ozdobný obrázek bez hlubšího významu, nic víc. Ti, kdo se s ním skutečně ztotožní, si ho odstraňovat nikdy nenechají.

Známá americká firma Harris Poll, provádějící průzkumy veřejného mínění, zjistila, že svého rozhodnutí loni litovala celá čtvrtina tetovaných - přitom ještě v roce 2012 to bylo jen dvanáct procent.

Prodělečný podnik

Zároveň s tímto trendem je na postupu "průmysl odstraňování", jak ho nazvala šéfka sítě klinik v Los Angeles Corey Ordoyneová. Podle ní vývoj laserů a jejich využívání povzbuzuje mnoho lidí k tomu, aby se zákroku podrobili.

Trvá to sice jen pár minut, ale zapotřebí je mnohonásobné opakování, protože je třeba, aby se doslova spálená kůže mezitím zahojila. Celý proces se tak může protáhnout na měsíce nebo často i roky, což závisí na velikosti. "Obrázek mě stál 150 dolarů, jeho vymazání 1400 dolarů," uvedla pro agenturu AFP jedna z pacientek. U nás je orientační cena za deset čtverečních centimetrů vytetované (zabarvené) plochy 1700 Kč. Za jedno ošetření.

Co budete chtít za deset let?

Člověk se mění - duševně i fyzicky - a co platí dnes, za deset patnáct let už platit nemusí. Taky pokožka "pracuje" a každý obrázek se výkyvem váhy, postupem věku a třeba i úrazem nebo operací může proměnit k nepoznání. Což bývá další důvod, proč litovat, že jste se dali tetovat.

Proto je lepší vybrat si pro "zvěčnění" na kůži aspoň něco méně konkrétního než jména, data a tváře, raději v menší a nenápadnější podobě. Nebo aspoň zvolit místa, kde tetování uvidí jen ten, komu to dovolíte. Takže třeba na zadku, dole na zádech, na horní vnitřní straně paže nebo pod prsem, což je mezi celebritami momentální hit. To poslední ovšem patří k těm, kde to nejvíc bolí.

Nejlépe se podle odborníků z Tattoo Mania snáší kérka tam, kde je méně nervových zakončení. Je to například rameno, předloktí, horní část paže (čím více k loktu, tím hůř), zadek, stehno a lýtko. Na těchto místech pak taky nejméně bolí i odstraňování, pokud jednou změníte názor nebo životní styl.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama