reklama

Tetování: Co byste měli vědět, než s tím začnete

Tetování je krásné, ale rozhodně ne nevinné. Podívejte se, co zjistila nejnovější lékařská studie!

Foto: Isifa/Thinkstock

Tetování je v módě a má ho dneska kde kdo. Možná byste se měli ale zamyslet, než podlehnete letní atmosféře a necháte si taky zkrášlit kůži nějakou tou kérkou.

Před pár dny vzbouřil celou Austrálii případ matky, která dostala soudní zákaz kojit své jedenáctiměsíční dítě, protože se nechala tetovat. Zákaz byl sice záhy zrušen, ale odůvodnění je hodné pozornosti:  tetování je nebezpečné, protože může způsobit infekci, která z matčiny krve přejde i do miminka. Konkrétně se jednalo o žloutenku a virus HIV.

Potíže má jeden člověk z deseti

Se stále se zvyšující úrovní tetovacích salónů je tato nákaza stále méně pravděpodobná. Vědci z newyorské univerzity však přišli se zjištěním, které šokovalo lékaře:  každý desátý člověk s tetováním má chronické zdravotní potíže. A to i takové, které se do souvislosti s tetováním původně nedávaly.

Doporučujeme: Tetování: Kam si pořídit nové a jak odstranit to staré?

Především jde samozřejmě o kožní problémy: Bolestivá místa a poničená pokožka s lézemi (poškození, puchýře, vředy) , která způsobují takové nepříjemnosti, že se nakonec musí chirurgicky odstranit. Doktorka Maria Leger, která studii prováděla na třech stovkách pacientů, upozorňuje: "Byli jsme zaskočení vysokým procentem osob, které se po tetování potýkají s chronickými zdravotními obtížemi."

Rozhoduje i místo

Nejčastěji se při zdlouhavém hojení objevovala vyrážka, svědění a různé nevyzpytatelné alergické reakce, které přetrvávaly od několika týdnů či měsíců až po několik let. Je samozřejmě rozdíl mezi tím, jestli využijete služeb renomovaného tatérského studia, nebo chcete mít parádu za pár stovek. Nemluvě o pouličních "umělcích" někde na dovolené.

Přitom nejde o problémy, způsobené špatnou sterilitou  nebo nedostatečnou dezinfekcí. Viníkem jsou podle výzkumu barviva a barevné inkousty. Zejména nebezpečné jsou červená a černá, tedy ty nejčastěji používané. Nebezpečné však mohou být i další chemikálie v nich obsažené, jako jsou konzervanty a zjasňovače. Nejčastěji způsobuje potíže tetování na intimních místech.

Zátěž pro imunitu

"Kůže je orgánem s vysokou citlivostí pro imunitu. Opakované a dlouhodobé působení vlivu vpichů a barviv ji vystavuje zátěži, která není dosud prozkoumaná," vysvětlila autorka studie, jejímuž zjištění se široce věnoval světový tisk.

To odpovídá i  předchozím zjištěním lékařů, že se stoupající oblibou tetování se zvyšuje i výskyt autoimunitních onemocnění. Vzplanou náhle a často zdánlivě bez příčiny. Tetování je jednou z věcí, na které je třeba dát si pozor. Drobné záněty v místech vpichů mohou rozhodit celý imunitní systém a vést k propuknutí nemoci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chybí vám imunita? Povzbuďte ji léčivými houbami

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Nejste v tom sami/y: Polovina mužů má problém v sexu

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama