reklama

Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

Staré latinské „matka je vždycky jistá, otec ne" už dnes neplatí. Co když máte doma  "kukačku" nebo sami nejste dítětem svých rodičů - nebo aspoň jednoho z nich?

Foto: Isifa/Thinkstock

Staré latinské "matka je vždycky jistá, otec ne" už dnes neplatí. Co když máte doma "kukačku" nebo sami nejste dítětem svých rodičů - nebo aspoň jednoho z nich?

To už dnes genetika snadno zjistí. Ale pozor, seriózní laboratoře berou pouze takové vzorky, které byly pořízeny s vědomím odebraného. Cizí dítě vychovává podle odhadů každý desátý otec, ale někdy se setkáváme i s názorem, že dokonce každý čtvrtý.

Čeho se bojíte?

V dnešní době umělých oplodnění a dárcovství spermatu i vajíček nabývá snaha zjistit svůj genetický původ jiný smysl, než jen prostě zjistit, jestli je ten černooký kudrnáč opravdu váš...  Může jít o snahu zjistit dědičnou genovou zátěž, sklon k různým chorobám a dokonce i výši rizika, že jimi skutečně onemocníte.

Bojíte se, že i ve vaší rodině se sklon k některým nemocem dědí a že se riziko týká i vás? V takovém případě se můžete obrátit i na genetickou poradnu, ne jen na soukromou laboratoř. Poradí vám praktický lékař. 

Pokud test riziko potvrdí, vyšetření zaplatí zdravotní pojišťovna. Nejpřesnější jsou předpovědi týkající se některých nádorů.

Jste potomek Keltů nebo Tutanchamona?

Otcovská linie je zakódována na mužském pohlavním chromozomu Y, který se dědí výhradně po linii otce přes desítky generací dozadu v téměř nezměněné podobě. Nese tak informaci o historii otcovské linie. Analýzu lze tedy provádět pouze z mužských vzorků.

Doporučujeme: Téma: Dědičnost

Mateřská linie je analýza tzv. mitochondriální  DNA, která se dědí výhradně po linii matky, její matky, její matky, …, až dávné pramáti celé linie. I tato DNA informace zůstává téměř nezměněna po desítky generací a nese tak informaci o historii mateřské. V tomto případě lze test provést z mužských i ženských vzorků.

Testy si můžete nechat dělat i víceméně pro zábavu. Díky nim se například zjistilo, že v ČR žije potomek nejznámějšího starověkého egyptského faraona Tutanchamona z 18. dynastie. Analýza DNA podle nové studie ukázala, že všichni dnešní Evropané mají společné předky, kteří žili před tisícem let. Pomocí analýzy DNA také můžete zjistit, zda máte blíže ke Keltům, germánským nebo slovanským předkům.

Nejčastější je test otcovství. Jak na to?

Přesto zůstává tím nejčastějším důvodem zkoumání DNA právě test otcovství ze slin Analýza DNA je dnes standardní metodou určování otcovství či jiných příbuzenských vztahů.  Jak na to? 

Na internetu či v telefonním seznamu si najděte firmu, která testy nabízí. Dostanete od nich speciální stěrku na odběr vzorku, podobnou vatovým tyčinkám určeným k čištění uší. Tou si několik vteřin jemně třete vnitřek úst proti stěně tváře. Získaný vzorek slin přenesete na speciální odběrovou kartu, která potvrdí, že je stěr v pořádku. Stejným postupem odeberete sliny druhé zkoumané osobě a obojí řádně označené odešlete ke zpracování do laboratoře. Cena se pohybuje kolem tří tisíc, ale může být i o hodně vyšší. Pokud na výsledek opravdu pospícháte, můžete si připlatit a dozvíte se ortel za 48 hodin.

Druhý o tom nemusí vědět

DNA se izoluje ze slin od domnělého otce a od dítěte, případně i od matky. Získaná DNA je podrobena enzymatické reakci, při které jsou namnoží speciálně stanovené genetické markery. Tyto markery vytvářejí charakteristický genetický profil, který je jedinečný pro každého člověka a s výjimkou jednovaječných dvojčat je vyloučeno, aby se u dvou lidí shodoval.

U nezletilých musíte mít souhlas zákonného zástupce, tedy alespoň jednoho z rodičů uvedeného v rodném listě dítěte. Pokud si test zadá jeden z rodičů, podepisuje informovaný souhlas a ten druhý nemusí být o testu vůbec informován a nemusí znát ani jeho výsledek, a obvykle nebývá ani přijat jako důkaz pro soud.

Věda je mocná, dokáže téměř zázraky, stejně tak ale může váš život převrátit naruby. Zvažte proto, jestli takovou hru na zjišťování genetické příbuznosti chcete začít hrát. Mohlo by se totiž stát, že zjistíte, co nechcete. A to asi opravdu nechcete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náhradní matka není jen "děloha", ovlivní geny dítěte

Nedaří se vám zhubnout? Nakopněte líný metabolismus

5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama