reklama

Těšíte se na Vánoce? Překvapivá rizika ztloustnutí

Neztloustněte o Vánocích, ať nemáte problémy celý rok.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdyby to byly jen ty tři vánoční dny, tak by po novém roce nebylo tolik nešťastných lidí, kteří přibrali. Ve skutečnosti doba hojnosti už začíná s adventem - takže už teď.

Firemní večírky s rautem„ mikulášské zábavy, schůzky s přáteli, pečení a ochutnávání,  bohaté vánoční obědy a k tomu spousta alkoholu. Podle průzkumů v tomto období lidé průměrně zvýší svůj energetický příjem až o jednu polovinu. Musely by přestat platit fyzikální zákony, aby se to neprojevilo na jejich postavě a tukových zásobách.

Zhubnu! Ale kdy?

Řeknete si možná, proč dělat v vědu ze dvou - tří (čtyř, pěti atd) přibraných kilo, však to pak zase zhubneme. Vážně? Lékaři spíš vidí, jak se lidem každým rokem sune ručička váhy výš a výš. Vánoční špeky shodí (skoro ...) dietou, ale pak se dostaví starý známý jo-jo efekt.

Doporučujeme: Téma: Nadváha a tloustnutí

Vědci tak prokázali, že dietáři do dvou let z 90 %  přiberou všechno, co zhubli, a obvykle ještě něco navíc. Z diet se prostě tloustne. Přitom už každé kilo navíc představuje zdravotní rizika. "Nedopnutelná" sukně nebo kalhoty a vůbec estetické hledisko totiž není tím hlavním problémem. 

Možná vás překvapí, co všechno v těle tloušťka ovlivňuje.

  • Artróza: Vysoká tělesná váha způsobuje vyšší opotřebování kloubů. Snížením hmotnosti se zmenší bolest kloubů, protože na ně nebude vyvíjena tak velká síla a nebudou se tolik namáhat..
  • Dna: Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se ukládá v podobě krystalků v kloubech za přítomnosti velkých bolestí. Vysoká tělesná hmotnost ještě více zatěžuje tyto poškozené klouby a tím se více opotřebovávají.
  • Problémy s dýcháním: Tuk tlačí na plíce a obézní se snadno zadýchávají, často se objevuje tzv. spánková apnoe, kdy na několik vteřin dojde k zástavě dechu. Velmi nebezpečná situace, může dojít k infarktu.
  • Problémy s potencí a reprodukcí: Snižuje se šance otěhotnět, poruchy reprodukce: neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, samovolné potraty.
  • Zažívací potíže: Lidé s obezitou často popisují pálení žáhy, nadýmání, zácpu a plynatost.
  • Kůže: Objevují se ekzémy, strije, infekce, snadno vznikají proleženiny.
  • Psychické potíže: Často se objevují deprese a snížené sebevědomí, problémy s provozováním zcela běžných aktivit, dokonce s cestováním dopravními prostředky. Výjimkou už není ani horší uplatnění na trhu práce.

Tuk nesmí dostat šanci se usadit!

Zkušenosti i vědecké výzkumy proto potvrzují, že je lepší řešit každé kilo hned na začátku, než se později chtít najednou zbavit. Jak na to? Nikdy nenechejte tuk se usadit. Jednou z možností je jednoduše vykompenzovat vydatné jídlo tím, že jedno další - nebo lépe jeden celý den - naopak výrazně odlehčíme. Třeba právě zeleninou.

Další postup doporučuje za tři až čtyři hodiny po snědení kalorické bomby věnovat se nějaké fyzické aktivitě navíc: ostré procházce, sportu, cvičení, a nenechat tak tuky zahnízdit se v tukových buňkách. Víte, že jich v těle máme po celý život (přibližně) stejné množství, ať děláme co děláme? Mění se pouze míra jejich naplnění. Pravidelný pohyb je pomáhá vyprázdnit průběžně.

Taková prevence tloustnutí je vyzkoušenou obranou před pozvolným a plíživým nabíráním kil. A zřejmě jedinou. Diety, kdy už se pokoušíme zbavit většího počtu kilogramů, obvykle z dlouhodobého hlediska nefungují.

"Vánoční" infarkt

Tloušťka je především spojená se vznikem nemocí, jako je cukrovka, rakovina a zejména kardiovaskulární choroby. Velice totiž zatěžuje srdce. Je to podobné, jako když si zdravý jedinec na sebe oblékne 20 kg vážící oblek. Srdce bude vystaveno mnohem větší zátěži, což bude znát prakticky okamžitě. Obézní člověk se ale s tímto problémem musí potýkat 24 hodin denně.

Studie prokázaly, že každým zvýšením BMI indexu o 1 bod o 4 % roste riziko vzniku fibrilace síní, jedné z nejčastějších srdečních arytmií, která je spojená s vysokým tlakem a může vyústit až v cévní mozkovou příhodu.

Index BMI je základním měřítkem, podle kterého se určuje, zda je člověk podvyživený, zda má ideální váhu nebo je naopak obézní. Vysoké hodnoty ale mohou vycházet i jedincům, především mužům, kteří na sobě nemají téměř žádný tuk, ale naopak jsou samý sval. Proto doplňuje dalším kritériem - obvodem pasu. Ten by u žen neměl být větší než 80 cm, u mužů by neměl přesáhnout 94 cm. Takže nakonec je ta sukně nebo kalhoty přece jen dobrým signálem...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sport Čechům moc neříká. "Pohnou se" i jednou za měsíc

Jídla, po kterých budete mít větší hlad než předtím

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

  

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama