reklama

Teenageři mají méně sexu než jejich rodiče. Čím to je?

Výtky na adresu 'zkažené mládeže' jsou zřejmě úplně mimo. Dnešní teenageři mají méně sexu než jejich rodiče.

Foto: Thinkstock

Přestože se může zdát, že každá generace je vůči sexu vstřícnější a aktivnější než ta předchozí, poslední výzkumy tato tvrzení vyvracejí.

Nejnovější průzkum sexuálního chování pro americký Institut národního zdraví přinesl překvapivé informace, které potvrzují i statistiky, získané u nás v ČR. Vyplývá z nich, že současní teenageři mají oproti svým rodičům výrazně méně zkušeností se sexem.  Zatímco -náctileté dívky mají ve srovnání s matkami o 14 % sexuálních zkušeností méně, chlapci dokonce až o 22 procent.

Zodpovědnější přístup a trvalý vztah

Tzv. Millennials nebo také Generace Y, která vstoupila do rané dospělosti na prahu nového tisíciletí, začala žít střídmějším sexuálním životem. Potvrzují to i čísla z Česka. Mladí Češi jsou zodpovědnější k ochraně a antikoncepci, zároveň si více než polovina z nich spojuje sex s dlouhodobým partnerským vztahem.

Podle nejnovějších zjištění Studie o sexuálním chování české populace sexuologů Weisse a Zvěřiny například 42 procent použilo při své sexuální premiéře ochranu v podobě kondomu. Před osmi lety to přitom byla jen třetina.

Studie také zjistila, že také mírně klesá celkový počet sexuálních partnerů. Zároveň se však snižuje věk první sexuální zkušenosti a rozšiřuje okruh sexuálních experimentů.

Menším zájmem to není

Zatímco dříve převyšoval průměrný věk pro první soulož 18 let, nyní se u dívek i chlapců dostává k 17 letům. Údaje z USA potvrzují, že z dívek do 19 let mělo sex pouze 44 procent, což je o 14 procent méně než před 25 lety. U chlapců pak byl rozdíl ještě markantnější. Pohlavní styk mělo pouze 47 procent chlapců oproti 69 procent předchozí generace.

"Neznamená to nutně, že mladá generace má menší zájem o sex. Spíš se jí díky digitálním technologiím a různorodé nabídce sexuálních pomůcek nabízí širší způsoby sexuálního uspokojení, které neumí statistiky zachytit," komentoval aktuální výsledky Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který se zabývá problematikou sexuality mladistvých.

Nic není tabu

České průzkumy navíc dokládají, že mladí lidé jsou v přístupu k sexu zodpovědnější. "Sex už není tabu, ale také není pro náctileté považován za něco nahodilého. Dle studií z Masarykovy univerzity mělo více než 70 procent dívek a 53 procent chlapců svůj první pohlavní styk se stálým partnerem," uvedl Adam Durčák.

Výzkumy sexuologů Weisse a Zvěřiny sexuální zdrženlivost mladistvých potvrzují. Mladí lidé se zpočátku věnují neckingu, tedy mazlení a dotýkání se partnera od pasu nahoru. Později přichází petting, čili mazlení a dotyky na všech částech těla. Teprve poté je na řadě soulož, která bývá spojena s navazováním delších partnerských vztahů.

Sex o samotě: Je to ještě sex? 

Využívání moderních technologií, život na sdílených studentských bytech, snadná dostupnost sexuálních pomůcek spolu s porno filmy navíc podle odborníků nahrává skutečnosti, že není vždy nutné k sexuálnímu uspokojení hledat partnera. "Mladá generace je otevřenější k prozkoumávání své sexuality a sexuální orientace, tudíž je složité určit, co vše pro ni spadá pod definici sexu," uzavřel Durčák.

Meteoroložku silně "odbourala" chyba na zeleném pozadí. Je z toho virální hit | Video: Martin Krepindl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama