reklama

Táta kvůli nevidomému synovi změnil svět internetu

Víte, jak ovláadají počítač ti, kdo nevidí?

Foto: Isifa/Thinkstock

Silné příběhy vždycky člověka dojímají. Tenhle je o tátovi, který svému slepému synovi pomohl najít místo na slunci.

Obzvlášť teď, v předvánočním čase, je dobré si připomenout, jaký je i dnes význam rodiny a v čem spočívá její síla: v lásce a podpoře mezi jejími členy.

Dar od pánaboha

Když se Honzík narodil, bylo jako každé miminko. Jenom neviděl. Rodiče se samozřejmě trápili představou, jak jejich milované dítě obstojí ve světě bez zraku. Brzy se však začalo projevovat, že náhradou za ztracený zrak prozřetelnost  Honzovi dala jinou schopnost. Obrovský hudební talent.

Už tehdy si táta Vladimír Jareš přísahal, že svému milovanému synkovi pomůže dojít v životě až tak daleko, jak jen to půjde. A svůj dávný slib plní i teď, kdy je Honza už dávno dospělý.

Doporučujeme: Zázrak pro zrak: Dva roky byl slepý. Teď čte bez brýlí

Absolvoval základní školu pro nevidomé a souběžně Základní uměleckou školu, obor zpěv a klavír. Rodiče Honzovi neustále hledali cestu, aby mohl rozvíjet svoje možnosti. Žádná oběť nebyla dost velká, aby se milovaný synek mohl věnovat tomu, co ho činilo šťastným a mohlo mu naplnit život.

Bez počítače se neobejde

Celá rodina se pak dokonce i přestěhovala do Prahy, aby mu mohla dopřát soukromé hudební vzdělání.  Když ho pak přijali ke studiu na Pražské konzervatoři, bylo to důvod k velké rodinné oslavě. Studium oboru populární zpěv zakončil absolutoriem v roce 2011 jako první nevidomý student v historii školy.

Nebylo to pro něj vůbec lehké. Hudba samozřejmě ano, na tu je "políbený od pánaboha", ale co ty ostatní věci? V dnešním světě se bez počítače a bez internetu neobejde. Otci Vladimírovi jako zkušenému programátorovi to bylo naprosto jasné. Přitom si ale opakovaně potvrzoval, jak složitá je pro lidi bez zraku práce se speciálními programy, které dnes pro ozvučení počítače používají

"Celý život s manželkou pomáháme našemu nevidomému synovi překonávat bariéry, aby mohl rozvíjet své nadání a schopnosti. Možnost pracovat s ozvučeným počítačem byla jedním z klíčových momentů, díky kterému se Honzovi otevřela cesta ke kvalitnímu vzdělání a následně k pracovnímu uplatnění, říká Vladimír Jareš.

Pomoc i pro druhé

Věděli jste, jak nevidomí lidé pracují s počítačem? Doposud byli slepí vázáni na jeden určitý přístroj, kde měli nahraný speciální program. Pokud však přijdou k jinému počítači, mají smůlu. Navíc jde o nezanedbatelnou finanční částku v řádu statisíců korun.

"A tak jsme s kolegy vymysleli řešení, které je provozně jednoduché a přátelské ke svým uživatelům. Moje motivace pro FriendlyVox není jen pomoci Honzovi, ale především těm, kdo nemají stejné možnosti a zázemí jako náš syn," vysvětluje historii vzniku FriendlyVox Vladimír Jareš, Honzův otec a ředitel a zakladatel společnosti TurboConsult, která portál vytvořila.

Žít naplno

Portál nabízí pro začátek e-mailového klienta, ozvučení některých zpravodajských serverů a poslech rádií, postupně ale autoři počítají s pokrytím základních funkcí, které dnes nevidomí používají - správu kontaktů, práci s dokumenty či zpřístupnění aplikací, jako je Skype, Youtube či Facebook a další sociální sítě. Díky tomu, že funguje na principu cloudu, tak se o opravy a aktuality stará provozovatel programu.

Vedle hudby má Honza i další zájmy. Jeho úplně největším koníčkem je cestování, do současné doby stihl navštívit přes 30 zemí. Neméně důležité místo v jeho životě zaujímá i sport, ať už se jedná o plavání, běh, jízdu na kole nebo lyžování.  Žije svůj život naplno díky podpoře svého táty a vůbec celé rodiny. Poslechnout si ho můžete i na koncertech stále populárnější kapely The Tap Tap, s níž vystupuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zázrak: Byla slepá 16 let. Teď čte bez brýlí

Bolest v kyčli. Začíná nenápadně, končí zkrácenou nohou

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama