reklama

Objev vědců speciálně pro ženy: tampony odhalí kvasinkovou infekci rychle a diskrétně

Zná to skoro každá žena na celém světě. Alespoň jednou v životě mělo infekci močových cest sedm žen z deseti. Vědci přišli s nápadem, jak umožnit rychlé a jednoduché potvrzení toho, že jde o infekci. Dali do tamponů speciální molekulu, která se do pár minut zabarví, když se potká s kvasinkou. Významně by to pomohlo v oblastech, kde je omezený přístup ke zdravotní péči.

Foto: iStock

Vědci vyvinuli vlákna, která v přítomnosti kvasinek Candida albicans (Kandida bělostná) mění barvu. Vlákna vložena do tamponů nebo hygienických vložek umožňují ženám rychle a diskrétně diagnostikovat infekci močových cest, která postihuje alespoň jednou za život skoro 75% žen.

Přitom podle dostupných statistik mnoho žen na celém světě vyhledává gynekologickou péči čím dál méně. Buď kvůli nedostatečnému přístupu k základnímu zdravotnickému vybavení, nebo společenskému tabu. Indičtí lékaři a výzkumníci z města Manipal označovaného za indický Harvard vyvinuli levnou metodu, která se může integrovat do produktů menstruační hygieny.

Obyčejné vícevláknové bavlněné nitě hygienických potřeb potáhli molekulou zvanou L-proline β-naphthylamide (PRO). Když pak upravené nitě přijdou do kontaktu s kvasinkami Candida albicans, změní barvu na jasně růžovou, což by mělo signalizovat přítomnost patogenu.

Navíc má nová metoda infekci odhalit během 10 minut, zatímco klasická diagnostická doba u konvenčních testů je 24 až 72 hodin. A výhodou je i dlouhá trvanlivost. Protože v Indii je pro ženy z některých kast hovor o kvasinkové infekci naprosto nepřijatelný. "Velmi mě překvapilo, když jsem slyšel, že ženy z venkovských komunit stále považují kvasinkovou infekci za tabu před členy rodiny i lékaři," uvedl pro magazín Verywell Health vedoucí studie Naresh Kumar Mani, odborný asistent biotechnologie na Manipal Institute of Technology.

Kvasinková infekce nebo mykóza se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení. Především se doporučuje dbát na důslednou intimní hygienu, nosit prodyšné - nejlépe bavlněné - spodní prádlo a nezůstávat dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu. Rovněž se vyplatí vyhýbat se veřejným bazénům a koupalištím s nedostatečně chlorovanou vodou. Rizikové mohou být také termální bazény či vířivky, protože v teplé vodě se mikroorganismy obecně množí snáze. 

Na vyléčení nestačí předepsat léky. A rozhodně ne antibiotika, ty naopak šíření kvasinek mohou podpořit. Užívají se antimykotika (masti, spreje, vaginální čípky, roztoky nebo polykací tablety), ale nutná je i změna stravy, aby nevytvářela prostředí vhodné pro množení kvasinek.

Budoucnost "inteligentních" hygienických výrobků

Kromě odhalení kvasinkové infekce by se mohla technologie kolorimetrického testování použít i k diagnostice různých dalších infekcí nebo k detekci protilátek. Generální ředitelka a zakladatelka LifeStory Health Anna Villarreal doufá, že se vědci budou více snažit porozumět zdraví žen a začnou více předcházet běžným chorobám. "Pracujeme na způsobech detekce nemocí, které převládají u žen, jako je rakovina prsu, cukrovka a rakovina plic", dodává Anna pro Verywell Health.

"Největší výzvou je nedostatek výzkumů a znalostí o nemocích," přiznává Villarreal. Ženy jsou mnohokrát u lékaře přehlíženy a diagnostika často trvá velmi dlouho. Ale naděje umírá jako poslední a lidé pracují na lepším řešení.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama