reklama

Nemoc vyčtená z oka: Co dokáže odhalit irisdiagnostika

Oči o nás dovedou vypovědět hodně. Zračí se v nich naše životní zkušenosti a pocity, ale také nemoci, o kterých zatím možná ani nevíme. Odhalit je umí irisdiagnostika.

Foto: iStock

Irisdiagnostika je prastará metoda a jedno z odvětví alternativní medicíny. Zabývá se diagnostikováním zdravotního stavu člověka na základě obrazu (zabarvení, změn, pigmentace a nejrůznějších odchylek) jeho oční duhovky a očního bělma.

Historie irisdiagnostiky se datuje tisíce let zpátky a jako diagnostická metoda byla (a dosud je) hojně využívána v Číně, Japonsku a Indii. Samotné oko je považováno za jakýsi mikrokosmos celého těla. Dokonce i Hippokrates, nejslavnější lékař starověku a "otec medicíny", věnoval oční duhovce zvýšenou pozornost. Zachovalo se, mimo jiné, jeho prohlášení: "Pozři v oči člověka a uvidíš jeho tělo."

Co umí odhalit?

Oko je podle iridologů nervově propojeno se všemi částmi lidského těla. Každý orgán má na oční duhovce své specifické umístění - reflexní nervové zakončení (podobně jako například na ploskách nohou). Jako diagnostický nástroj oko signalizuje celou řadu skrytých příčin zdravotních potíží. Odráží například vrozené predispozice orgánů, jejich oslabení a zvýšenou funkci, poruchy imunity, změnu kvality krve, hormonální nerovnováhu, záněty a chronické procesy v organismu, cukrovku, náběh na křečové žíly, poruchy trávicí soustavy a narušení střevní mikroflóry a další potíže. Jakákoli fyzická změna se na duhovce projeví například ve formě teček, skvrn, zvýšené pigmentace, různorodosti zbarvení, hustoty vláken apod.

Jak vypadá vyšetření

Iridologické vyšetření je z pohledu pacienta vlastně velmi jednoduché. Odborník vám pomocí speciálního přístroje prostě vyfotí obě oči. Snímky pak uloží, aby se k nim mohl kdykoli v budoucnu vrátit. Poté vás čeká vyšetření duhovky, panenky i očního bělma. Na jeho konci je podrobná zpráva o vašem celkovém zdravotním stavu a doporučení individuální terapie. Ta zahrnuje úpravu jídelníčku, pitného režimu či další metody alternativní léčby. Při zjištění závažných problémů vám terapeut doporučí vyhledat lékaře.   

Diagnostikování z oční duhovky je dosti komplikovaná záležitost a pouhým okem těžko zřetelná. Dříve se používala lupa, dnes existují sofistikovanější nástroje pro zvětšení obrazu oční duhovky.

Diagnostika podle barvy

Barvu duhovky dělíme do tří základních skupin, ačkoli někteří iridologové uznávají pouze dvě základní barvy. V našem případě popíšeme zmiňované tři varianty:

Modré oči:

Modroocí lidé bývají náchylnější k onemocnění dýchacích cest, blízko mají k poruchám přeměny kyseliny močové, k revmatismu a alergiím. Zvýšenou pozornost by měli věnovat i srdci a ledvinám.

Hnědé oči:

Hnědoocí lidé mají citlivější trávicí trakt a bývají náchylní k tvorbě žaludečních vředů a žlučových kamenů. Častěji prý trpí nadýmáním, zácpou, žlučníkovými kolikami a mají oslabenější nervový systém.

Šedé oči (smíchaná barva očí):

Tito lidé bývají náchylní ke kožním chorobám, revmatismu a katarům sliznic; jejich sklony ke zdravotním obtížím bývají na jedné vlně s modrookými.

Až tedy budete svému milovanému hledět do očí, mějte na paměti, že kromě jeho duše se v nich zrcadlí i celé tělo. Tak se pozorně dívejte, ať vám něco podstatného neunikne!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama