Reklama
Reklama

Tajemství šafránu: Proč je nejdražším kořením světa a jak ho vypěstovat doma

Představte si, že ve vaší zahradě roste rostlina, jejíž plody jsou ceněny více než zlato. Ne, nejde o pohádku ani o exotickou rostlinu z dalekých krajů. Mluvíme o šafránu – nejdražším koření světa, které ale můžete pěstovat i u nás. Přesto se do jeho pěstování pouští jen málokdo. Proč tomu tak je a jaké tajemství šafrán skrývá?

šafrán
ŠafránFoto: Shutterstock
šafrán
ŠafránFoto: Shutterstock
Ema Malá

Šafrán: Král koření

Šafrán se získává z květů rostliny šafrán setý (Crocus sativus). Každý květ obsahuje tři červené blizny, které se ručně sbírají a následně suší. Pro získání jednoho kilogramu šafránu je potřeba přibližně 150 000 květů a nespočet hodin pečlivé práce. Není divu, že se mu přezdívá "červené zlato".

Reklama
Šafrán
Šafrán
Foto: Shutterstock

Historie a využití šafránu

Šafrán má bohatou historii sahající až do starověku. Byl ceněn pro své léčivé účinky, využíval se jako barvivo a samozřejmě jako koření. Dodává pokrmům charakteristickou zlatavou barvu a jemnou, lehce nahořklou chuť. Je nepostradatelnou součástí španělské paelly, francouzské bouillabaisse či indického biryani.

Reklama

Proč tedy šafrán nepěstuje každý?

Navzdory tomu, že pěstování šafránu není extrémně náročné, existuje několik důvodů, proč se do něj pouští jen málokdo:

  1. Pracnost: Sběr blizen je časově náročný a vyžaduje pečlivost.
  2. Výnos: Z jednoho hektaru lze získat pouze několik kilogramů šafránu.
  3. Trh: Kvalitní šafrán je na trhu dostupný, což snižuje motivaci k domácímu pěstování.

I tak může být pěstování šafránu obohacujícím koníčkem pro ty, kteří si cení kvalitních surovin a chtějí si vyzkoušet něco netradičního. A kdo ví, možná se vám podaří vypěstovat vlastní "červené zlato", které dodá vašim pokrmům nejen výjimečnou chuť, ale i příběh o trpělivosti a péči.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama