reklama

Tajemná nemoc ničí ženám život

Tajemná nemoc způsobuje bolest při sexu, při menzes, při močení, při vyprazdňování. Za 100 let lékaři nezjistili původ!

Foto: Profimedia.cz

Utrpení při sexu, při menstruaci, při močení a vyprazdňování.  Tak se projevuje záhadná ženská nemoc, která umí proměnit život v peklo. Nejen kvůli dlouhodobým neustálým bolestem, ale i proto, že jim okolí často ani nevěří. Endometrióza, jejíž původ se vědci marně snaží objasnit už více než 100 let.

Až posledních 20 let se této nemoci věnuje větší pozornost, a ženy, které jí trpí, přestávají být označovány za fňukny a hysterky, které „pořád něco mají".

Kde všude menstruujete?

Při tomto zánětlivém onemocnění se děložní sliznice nachází mimo svou normální lokalizaci, tedy mimo dělohu, nejčastěji v břiše. V závislosti na menstruačním cyklu reaguje i tato sliznice na změny hormonálního stavu vlivem estrogenu, stejně tak i krvácí, bolí  a způsobuje tak další komplikace. Souvisí také s patologickým stavem imunitního systému.

U žen, které trpí chronickými bolestmi v podbřišku, se jedná z 50 - 90 % právě o endometriózu. Celkově se vyskytuje asi 5 - 10 % ženské populace v reprodukčním věku. Vzhledem k tomu, že většina dívek užívá již brzy po nástupu menstruace antikoncepci, je pravděpodobné, že počet pacientek s endometriózou neporoste. Antikoncepce, která potlačuje růst děložní sliznice, potlačí její růst i mimo děložní dutinu, a tudíž k rozvoji endometriózy nedojde.

Léčba těhotenstvím

Cílem léčby endometriózy je dosáhnout úlevy od bolesti a/nebo obnovení plodnosti. MUDr. Hana Hrušková ze Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK Všeobecné fakultní nemocnice Praha k tomu říká: "Používáme léčbu medikamentózní, zejména hormonální, nebo léčbu operační, případně kombinaci obou. Přednost má léčba operační, kterou můžeme doplnit hormonální terapií."

Vítanou metodou léčby je těhotenství, jenže bohužel kromě bolestí endometrióza vyvolává také neplodnost. Uvádí se, že 10 - 50 % neplodných žen má endometriózu, a že třicet až padesát procent žen s endometriózou je neplodných.

Nová naděje

Doktorka Hrušková připomíná, že chirurgická léčba má za cíl odstranit co nejvíce ložisek endometriózy a odstranit také vaječníkové cysty a srůsty.

„Minimálně invazivní endoskopickou operací je laparoskopie, kterou lze prohlédnout celou oblast pánve, břicha a podbrániční krajiny a je metodou jak diagnostickou, tak operační," vypočítává MUDr. Hrušková.

Snahou medikamentózní léčby je navodit u ženy stav pseudogravidity nebo pseudoklimakteria, tzn. stavy, při kterých je funkce vaječníků omezená nebo vyhaslá.

Podle doktorky Hruškové je novou naději přípravek, obsahující unikátní gestagen (dienogest v dávce 2 mg) se zesíleným účinkem na úlevu bolesti, který postiženým ženám podstatně zvýší kvalitu života.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama