reklama

Syfilis - nemoc prostopášníků i umělců - se vrací

Na syfilis, jednu z nejhorších pohlavních chorob, se pomalu zapomínalo. Ale ona se nám znovu připomíná!

Foto: Profimedia.cz

Na syfilis, jednu z nejhorších pohlavních chorob, se pomalu zapomínalo. Ale ona se nám připomíná!

Syfilis, označovaná také jako příjice nebo lues, byla v minulosti pohromou kosící tisíce obětí. V Evropě se objevila v 15. století a  zpočátku lidé umírali velmi časně. Epidemie lues byla přirovnávána k  morové ráně. Původně byla syfilis považována za nemoc přenášenou vzduchem nebo ovlivněnou astrologickými vlivy. Později se ale prokázala souvislost s uvolněným bohémským životem. Není náhodou, že příjice v  minulosti postihly i řadu významných osobností.

Slavné oběti syfilis

Albrecht z Valdštejna - v době, kdy byl český vojevůdce zavražděn, se ve skutečnosti již nacházel v posledním stadiu syfilis, s  těžkým postižením nervové soustavy a nebyl schopný chodit. Syfilis nejspíš stála i za jeho prapodivným chováním, výbuchy vzteku a paranoiou v posledních letech života.

Josef Mánes - slavný malíř, hlavní představitel českého romantismu, trpěl na sklonku života podivnou chorobou. Zvláštní změny nálady a poruchy chování se během let stupňovaly a malíř zemřel ve svých jednapadesáti letech. Jako pravděpodobná příčina bývá uváděna progresivní paralýza - konečné stadium syfilis.

Jaroslav Vrchlický - spekuluje se o tom, že i tento slavný spisovatel, básník a dramatik podlehl syfilis. Jisté je, že na sklonku života trpěl bolestmi hlavy, poruchami zraku i kornatěním cév.

Viníkem je Treponema pallidum

Syfilis, dříve také nazývaná francouzská nemoc, není ani boží ranou ani za ni nemůže postavení planet na obloze, jak se tvrdilo dříve. Jde o pohlavně přenosné onemocnění a jeho původcem je bakterie z kmene spirochet Treponema pallidum, mimochodem blízce příbuzná původci boreliózy - další hrozbě dnešní doby - klíšťaty přenášené Borrelie burgdorferi.

Doporučujeme: Nová pohlavní choroba útočí: A šíří se opravdu rychle!

Nakazit se touto bakterií lze od nemocného jedince, nejčastěji v  prvním stadiu nemoci, a to nejen pohlavním stykem, ale jakýmkoliv sexuálním kontaktem.

Syfilis třikrát jinak

V prvním stadiu dochází ke vzniku tvrdého nebolestivého vředu v místě vstupu nákazy. Nejčastěji jde o genitál, ústa, anální oblast ale třeba i ruce nebo pokožku obličeje. Objevuje se také nebolestivé zduření spádových uzlin. Přibližně po měsíci příznaky odezní a nemoc přechází do dalšího stadia.

Během druhého stadia se infekce šíří do celého těla, objevují se následující příznaky:

  • nesvědivá vyrážka postihující rozsáhlý povrch těla
  • zvýšená teplota
  • bolesti hlavy,
  • bolesti kloubů a svalů
  • nechutenství, nevolnost

Poté infekce přechází do chronického stadia, bakterie zůstávají v  lymfatických uzlinách. Asi u třetiny nemocných může dojít k přechodu do pozdního stadia.

Náš tip: Test: Poznáte pohlavní choroby?

Ve třetím stadiu dochází k těžkým postižením různých orgánů. Může být zasaženo srdce nebo se objevují znetvořující útvary (takzvaná gummata) na kůži, kostech i na vnitřních orgánech. Nejzávažnějším je ale napadení centrální nervové soustavy. Obraz třetího stadia syfilis je důvěrně známý z filmu Petrolejové lampy, natočeného na motivy románu Jaroslava Havlíčka, díky ztvárnění Petra Čepka. Nemocný postupně přestává ovládat dolní končetiny, dochází k inkontinenci a impotenci. Postupně dojde až úplnému ochrnutí dolních končetin, objevují se poruchy nálady, výbušnost, podivínské chování.

Máme se bát syfilis i dnes?

Syfilis již dávno není postrachem návštěvníků nevěstinců ani umělců. Pokud si někteří z nich dělají hlavu z pohlavně přenosných onemocnění, zastínila syfilis infekce virem HIV.

Toto onemocnění ale nikdy nebylo vymýceno, lze se jím nakazit i v současnosti. Statistiky ukazují, že se v České republice každoročně vyskytne něco přes tisíc případů syfilis. Přestože jsou v dnešní době k  dispozici účinné léky, představuje syfilis stále hrozbu, před kterou bychom neměli zavírat oči. V ohrožení jsou zejména těhotné ženy. Nákaza příjicemi v graviditě přináší velké riziko pro vývoj plodu. V závislosti na tom, v jakém stadiu těhotenství se matka nakazí, může vést neléčená syfilis ke vzniku vývojových vad, těžkým znetvořením plodu i k potratům.

MUDr. Hana Králová

odborník uLékaře.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší riziko pohlavních chorob: Sex mezi muži

10 jídel, která vás dokážou zabít

Angelina Jolie slaví 38 let: Připomeňte si život slavné herečky

 

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama