reklama

Světlo na konci tunelu: Proč nás tma táhne dolů

Pusťte na sebe světlo. Prospějete nejen duši, ale i tělu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ke slavnostním příležitostem vždycky patří světlo - pozvedne ducha, zlepší náladu a podtrhne výjimečnost chvíle. Těchto jeho schopností můžeme využít i pro zlepšení celkového zdraví.

Hlavně v tmavých měsících roku vnímáme, jak nám světlo chybí. Možná máte dojem, že nedostatek přirozeného světla působí pouze na psychiku, ale ve skutečnosti ovlivňuje i fyzický stav.

Strach ze tmy

Tma je pro člověka odedávna spojena s pocitem neznáma a nebezpečí. Proto se pobyt ve tmě používal (a používá) jako druh mučení. Pokusy ukázaly, že člověk v absolutní tmě začne už po několika hodinách ztrácet pojem o čase a propadat se do vnitřního chaosu. Brzy se dostaví i úzkost, zmatek, často halucinace a nevolnost: bolesti různě po těle, zvracení, bušení srdce  a poruchy jeho rytmu, pocity dušení a vůbec celkový rozvrat organismu.

Doporučujeme: Slunce léčí rakovinu. Vědci se vrací k starým poznatkům

Pro fyzickou nepohodu však stačí mnohem méně. Už jen nedostatek slunce způsobí, že velmi rychle vyčerpáme zásoby vitamínu D. Bez něj budeme unavení, bez síly a bez nálady, a budou se nás chytat všechny nemoci, kolem kterých projedeme. Dochází k úbytku bílých krvinek, což vede k poruchám imunity.Vědci jsou dokonce přesvědčeni, že že nízká hladina "déčka" může vést až k rakovině.

Zimní blues

Tělo však negativně vnímá i nedostatek denního světla. Zpomaluje se metabolismus, takže jsme líní a utahaní, a snáze tak tloustneme. Souvisí to s tvorbou melatoninu, hormonu tlumícímu činnost nervové soustavy, který zároveň řídí vnitřní tělesné hodiny včetně frekvence srdečního tepu.

Melatonin, přezdívaný "spánkový hormon", vzniká v části mozku zvané šišinka neboli epifýza.  Ta má přímé spojení s našima očima. Přes ně přijímá informace o intenzitě světla v našem okolí a podle toho řídí jeho produkci. Při nedostatku světla, třeba právě v zimě, však tvorba melatoninu přetrvává i přes den, a tak si naše tělo začne zpívat zimní blues.

Nadopujte se světlem

Už proto si lidé uprostřed chladného období roku zvykli dopřát si světelný doping. Spousta světel, záře a jasu povzbudí unavené tělo i duši. Méně vnímáme bolest, snižuje se zánět, méně nás ovlivňuje předmenstruační a porodní deprese, poruchy příjmu potravy jako je bulimie. Podle vědeckých poznatků více světla omezuje také příznaky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. 

Oranžové světlo svíček, které k tomuto období hlavně patří, nás uklidňuje a působí jako zdroj tepla a pohody. To proto, že využívá určitého barevného spektra. Ze stejných důvodů mají tuto barvu v posledních letech většinou i pouliční lampy. Nízkotlaké sodíkové výbojky vydávají oranžové monochromatické světlo (složené pouze z jedné spektrální barvy) , které je pro člověka příznivější.  

Na barvě záleží

Na barvě světla totiž záleží, zejména při  fototerapii, která využívá jeho léčebné účinky. Využívá pozitivní účinky světla na tvorbu serotoninu, kterému se říká hormon dobré nálady. V příšeří a ve tmě jeho hladina klesá, což vede k typické podzimní a zimní depresi.

Uplatní se však také při hojení kožních defektů a pooperačních ran. Průchodem světla se zvětšuje propustnost buněčných membrán, jsou tedy lépe vyživovány, což se projeví nejen na kráse pleti, ale i na našem zdraví.

  • Červené světlo pomáhá upravit krevní tlak, dobře působí proti průjmu a zácpě, proti zánětům tlustého střeva a močového měchýře, proti ledvinovým kamenům a problémům s prostatou.
  • Oranžové světlo tlumí křeče, působí při menstruačních potížích, pomáhá léčit dráždivý tračník a tenké střevo.
  • Žluté světlo přispívá k úpravě váhy, má kladný vliv na žlučové kameny, žaludeční vředy, na pálení žáhy, cukrovku a alergie.
  • Zelené světlo příznivě působí při léčení astmatu, bronchitidy a alergie, pomáhá při únavovém syndromu a při kožních potížích včetně bércových vředů.
  • Modré světlo tiší bolesti v krku včetně zánětu horních dýchacích cest a mandlí, a také snižuje teplotu.
  • Fialové světlo uklidňuje, zmírňuje depresi, kladně působí při schizofrenii, při Parkinsonově chorobě a demenci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 způsobů, jak si udržet letní pocit až do zimy

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama