reklama

Co jíst při cukrovce: 10 superpotravin nejen pro diabetiky

Bez nadsázky je lze označit za superpotraviny. Dodají vám energii, posílí imunitu a pomohou z těla odstranit toxiny. Podívejte se na deset z nich, které jsou jako stvořené pro diabetiky.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Jistě jste již slyšeli o potravinách, které jsou doslova nabité vitaminy a živinami, dodávají organismu energii a vitalitu, vyživují důležité orgány, odstraňují z těla toxiny a posilují imunitní systém. Říká se jim superpotraviny.

Připravili jsme pro vás seznam deseti z nich, které není těžké sehnat v běžných obchodech a ve vašem jídelníčku by rozhodně neměly chybět.  

"Aktivní zapojení pacienta je cestou nejen k porozumění vlastní nemoci, ale také ke změně životního stylu. Správné stravování a dostatek pohybu mohou mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat," potvrzuje doktorka Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. "Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých pět až sedm procent tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit," dodává lékařka. 

Superpotraviny jsou často běžné produkty, o nichž ani netušíme, že se řadí mezi elitu, jindy se jedná o suroviny, o jejichž existenci jsme dosud netušili. V našem přehledu naleznete ty, které svými přirozenými účinky přispívají ke správné kompenzaci diabetu, a navíc vám zcela jistě budou i chutnat. 

"Jídelníček složený ze superpotravin určitě vyzkoušejte a uvidíte, že se již po pár týdnech budete cítit mnohem lépe. Za každých okolností ale také myslete pozitivně, někdy, i když vše děláte správně, může tělo chvíli stagnovat. Během změny stravování a celkově životního stylu objevíte spoustu dalších druhů potravin a naučíte se konzumovat i připravovat jídlo jinak. A bude vám chutnat," doporučuje Hana Borkovcová, odbornice na výživové poradenství ze společnosti Cambridge Weight Plan. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama