reklama

Štítná žláza způsobí i deprese, říká endokrinoložka

Většinu metabolických dějů v našich tělech ovlivňuje štítná žláza. Na ni i na další žlázy s vnitřní sekrecí se ptejte endokrinoložky on-line.

Foto: Thinkstock

Štítná žláza dokáže "rozhodit" celý organismus, a nejen po fyzické stránce. Může způsobit i vleklé psychické problémy.

"Deprese mohou být jedním z příznaků hypofunkce štítnice." potvrdila v našem on-line rozhovoru odborná lékařka MUDr. Alice Zadražilová z Polikliniky Budějovická v Praze.

Už žádné výmluvy

Hodně dotazů směřovalo na problém tloustnutí a hubnutí. Z odpovědí našeho hosta vyplynulo, že i kdyby přibývající kila opravdu souvisela se štítnou žlázou, pak jej vyřeší léčba a doplnění potřebných látek. Se správnými prášky a jejich dávkováním by pak zhubnout při správném životním stylu nemělo být žádný problém

"Dobře léčená hypofunkce štítnice neovliňuje možnost redukce váhy-režimová opatření mají stejný efekt jako u zdravého," uvedla doktorka Zadražilová.

Doporučujeme: Téma: Hormony

Připouští však, že než se podaří např. po operaci nastavit správné dávkování, může k nárůstu váhy opravdu dojít. Ale jen mírnému!

Proč nemůžu otěhotnět?

Výčet potíží se štítnou žlázou je dlouhý. Únava a slabost, horší koncentrace a paměť, deprese, zvýšená citlivost na chlad, tloustnutí nebo hubnutí, zadržování tekutin, zácpa, abnormální menstruace a/nebo problémy s otěhotněním, bolest kloubů nebo svalů, tenké a lámavé vlasy či nehty a suchá, šupinatá kůže.

Často jste se ptali právě na možnost otěhotnění. "I lehce snížená funkce štítné žlázy může ovlivnit schopnost otěhotnění- je nutné  mít výsledky po eventuální léčbě zcela v pořádku," potvrdila endokrinoložka. Jinými slovy - pokud se nedaří otěhotnět, nechte si vyšetřit štítnou žlázu , abyste zjistili důvod. Pokud bude problém zde, léčba ho pomůže odstranit.

Jak je to s jódem?

Naše čtenáře zajímala také často diskutovaná otázka příjmu jódu. Jsou nutné nějaké potravinové doplňky, jak často slýcháme? Podle doktorky Zadražilové  by to nemělo být nutné a potřebu jódu našeho organismu snadno pokryjeme jídlem. Měl bychom však jíst ryby- a to mořské. "Příjem mořských ryb či jiných mořských produktů 2 x týdně by měl být dostatečný, doplňování jódu v tabletách by nemělo být nutné," uvedla lékařka.

Proč se nechat vyšetřit?

Porucha hormonální regulace organismu může být vysvětlením pro spoustu vleklých potíží a zároveň bohužel i hrozbou pro budoucnost. Věděli jste například, že nedostatek hormonů štítné žlázy může vyvolat arytmie, které mohou vést k srdeční zástavě

Příliš málo hormonů štítné žlázy zase může způsobit zvýšení krevního tlaku. Následkem toho dochází ke zhoršení aterosklerózy s nebezpečím srdečního záchvatu a cévní mozkové příhody neboli mrtvice.

Náš odborník

MUDr. Alice Zadražilová

Endokrinoložka a internistka. Pracovala jako vedoucí lékař stanice na II. interním oddělení. FN Bulovka, později v
endokrinologické ambulanci téže nemocnice. Od roku 2010 působí  na endokrinologickém oddělení Polikliniky Budějovická v Praze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hledáme viníka: Štítná žláza může za všechno

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič! 

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama