reklama

Starobylá ajurvéda: Skvělé tipy pro domácí léčbu

Moderní západní medicína přinesla mnoho dobrého: vymýcení řady chorob, možnost úspěšně léčit dříve smrtelné nemoci nebo prodloužení délky života. Mnozí ale moderní medicíně vytýkají, že léčí příznaky, nikoli příčiny nemoci a že pro nemoc nevidí člověka jako takového. Zkuste změnu - starobylou ajurvédu!

Foto: Isifa/Thinkstock

Moderní západní medicína přinesla mnoho dobrého: vymýcení řady chorob, možnost úspěšně léčit dříve smrtelné nemoci nebo prodloužení délky života. Mnozí ale moderní medicíně vytýkají, že léčí příznaky, nikoli příčiny nemoci a že pro nemoc nevidí člověka jako takového. Zkuste změnu - starobylou ajurvédu!

V poslední době je čím dál tím oblíbenější celostní medicína a tradiční medicínské systémy, které jsou ucelenými naukami a zabývají se nejenom nemocí jako fyzickým projevem, ale i psychikou a celkovým životním stylem. Mezi ně patří i ajurvéda, která svým přístupem neřeší projevy nemoci, ale její příčinu.

Klíčem je energie

Ajurvéda je považována za vůbec nejstarší ucelený léčebný systém na světě. Vznikla zhruba před pěti tisíci lety v Indii a zabývá se léčením i prevencí, zdravou stravou, metodami relaxace, duševní hygienou a navozením celkové harmonie. Vychází z toho, že každý člověk je jedinečný a z toho je nutné vycházet při snaze o dosažení harmonie i při léčbě.

Tady je pár tipů pro každého, jak využívat principů ajurvédy v každodenním životě:

  • Voda s citronem neutralizuje žaludeční šťávy
  • Měděná nádoba na pitnou vodu slouží jako filtr na vodu
  • Dle klasické medicíny je nutné dbát na hygienu těla, tedy vnější hygienu, ale dle ajurvédy je nutné dbát hlavně na hygienu vnitřní. Je několik technik: očista nosu slanou vodou každé ráno pomocí konvičky nétí lota - výborné při chronické rýmě, alergiích, dále při čištění zubů, dále jako očista jazyka, na který se v noci ukládají toxiny, očista střev (tzv. šankaprakšaláná, neboť dle ajurvédy všechny nemoci pochází ze zanesených střev) opět pomocí slané vody, dále klystýr - výplach tlustého střeva, výplach žaludku…

  • Základem zdraví je dobré trávení a na to je zapotřebí dobře fungující žaludek. Dle ajurvédy je v něm trávicí oheň a ten podporuje speciální technika agnisárakrija, tedy pohyb žaludkem, který po ránu nastartuje trávení
  • Po ránu pití 0,5 l vlažné vody pro dobré vyprazdňování střev
  • Pro dobré proudění lymfy (a nejen proto) doporučuje ajurvéda cvičení jogy - ásán
  • Základ dobrého jídla, které tělo dobře stráví, je velké množství koření - na rozdíl od české kuchyně. Na koření a bylinkách je ajurvéda postavena - např. kurkuma čistí krev a játra, asafoetida podporuje peristaltiku střev atd.

Nemoc se ani neobjeví

Podle ajurvédy existuje pět základních energií z kterých je vytvořeno vše ve vesmíru. Jde o energie vzduchu, éteru, vody, ohně a země. Kombinací těchto pěti energií vznikají tři dóši, neboli základní typy energie.

Ty pak ovlivňují naše tělo, to jak vypadáme, k jakým nemocem jsme náchylní apod.  Pokud jsou tyto tři typy v nerovnováze, některý převládá nebo je naopak oslabený, projeví se to v podobě nemoci.

Čtěte také: Jak se léčit přírodně? Ptali jste se odborníka!

Ovšem podle ajurvédy by člověk měl usilovat o to, aby se nemoc vůbec neobjevila, tedy abychom byli v rovnováze. Je to lákavá představa, ale dodržovat ajurvédskou životosprávu v celé její šíři není jednoduché. Přesto ale můžeme využívat tisíciletou moudrost této nauky.

Jednoduše zdravá strava

Významnou roli hrají v ajurvédě stravování a léčivé byliny. Výběr potravin vychází z toho, že pomocí jídla bychom měli posilovat ty energie, kterých se nám nedostává. Pokud chcete své stravování upravit podle této starobylé indické nauky, nemusíte kvůli tomu hned shánět knihy a základních ajurvédských tipech.

Obecně se dá říct, že ajurvédská kuchyně je pestrá, obsahuje hodně zeleniny a ovoce, zakládá si na pestrosti a vyváženosti. Pro začátek bude tedy úplně stačit, když se zaměříte na zpestření jídelníčku a začnete nezdravé potraviny nahrazovat těmi zdravými.

Ajurvédské čaje, kávy a bylinky

Další možností, možná tou úplně nejsnadnější, ale zároveň velmi účinnou, je využití ajurvédských bylinných přípravků. Ať už vás trápí narušená imunita, únava, výkyvy nálad nebo třeba hormonální nerovnováha, můžete si být jistí, že v ajurvédě je bylinka nebo bylinná směs, která vám může od vašich obtíží ulevit.

Dokonce i těm, kteří neradi polykají prášky, a proto se potravinovým doplňkům spíše vyhýbají. Kromě potravinových doplňků ve formě tablet totiž i u nás můžete sehnat ajurvédské čaje, kávy nebo potraviny, které přispívají k vyrovnání energií v organismu a zmírnění nejrůznějších zdravotních obtíží.

Krása i hubnutí po indicku

Zkusit tak můžete třeba kávu na podporu trávení, kávu podporující očistu organismu, zmírňující dopady stresu, kávu podporující hubnutí nebo kávu přispívající k hormonální rovnováze u žen.

Stejně příjemným a jednoduchým způsobem, jak si "pustit ajurvédu do života," je používání ajurvédské kosmetiky. Její výhodou je, že obsahuje účinné přírodní složky a při její výrobě se vychází z tisíciletých zkrášlujících receptur.

Nejlepším doporučením je bezpochyby pohled na pěstěné indické krásky. Stejně jako potravinové doplňky a ajurvédské potraviny seženete také kosmetiku na internetu a v obchodech se zdravou výživou.

Jestli máte chuť nebo ve vás ajurvéda vzbuzuje zvědavost, vyzkoušejte ji. Zcela jistě osloví příznivce zdravého životního stylu, svými účinky ale přesvědčí i ty, kteří se o zdravý životní styl zajímají jen okrajově.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Aby záda nebolela: 8 přírodních metod

Je alternativní medicína bezpečná?

10 knih, které vám změní život. Doporučují slavní!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama