reklama

Sprostá slova a vulgarismy: Co když je to nemoc?

Když jsme jako malí řekli sprośté slovo, paní účitelka nás hned poslala vymýt pusu, protože "to se neříká". Dospělí už to obvykle vědí sami. Když se nedokážou ovládnout, může to být dokonce nemoc.

Když jsme jako malí řekli sprosté slovo, paní učitelka nás hned poslala vymýt pusu, protože "to se neříká". Dospělí už to obvykle vědí sami. Když se nedokážou ovládnout, může to být dokonce nemoc.

Tourettův syndrom (TS) je hodně populární a vděčný především pro filmaře.  Osoba, která sprostě nadává, říká neslušná slova, dělá oplzlá gesta a různě sebou cuká, může být zdrojem mnoha zajímavých situací. Možná si vzpomenete na Melanii v podání Anne Hecheové ze seriálu Ally McBealová.

Neumí se ovládnout?

Skutečnost je však tak zábavná zase není, jak jsme si možná před pár dny mohli také všimnout. Člověk, postižený Tourettovým syndromem, často různě povykuje, hýká, šklebí se  a vypouští z úst proud vulgarismů - a přitom si nemůže pomoci. Pacient s TS tak obvykle dělá věci, které nechce, ale bohužel to nedokáže vůlí nijak ovládnout. Syndrom se projevuje hlasovými nebo pohybovými tiky, tedy nevhodnými slovy nebo nevhodnými pohyby, které se mnohokrát opakují.

Doporučujeme: Téma: Mozek a neurologické potíže

Lidé s Tourettovým syndromem jsou neustále neklidní, nesoustředění a navíc zoufalí a vyčerpaní z toho, jak se neustále snaží - většinou marně - ovládnout svaly, které mají tendenci sebou nekontrolovaně škubat. Někdy jsou svalové záškuby tak silné, že si pacienti sami ublíží - rozbijí si hlavu, zlomí ruku či nohu...

Problém je v psychice

I když tyto neovladatelné projevy mohou ovlivnit proces učení novým věcem, nemají vliv na inteligenci ani na to, čemu říkáme zdravý rozum. TS totiž není psychiatrické onemocnění, ale neurologické. Situaci však komplikuje skutečnost, že se často kombinuje s mozkovou dysfunkcí a ADHD. Jde tedy o poruchu mozku.

K psychickým poruchám zato patří koprolálie, kterou lékaři popisují nadměrné a opakované užívané neslušných, obscénních slov. Může být průvodním jevem Tourettova syndromu, ale nemusí, není podmínkou k jeho diagnóze. Ani tuto poruchu však nelze vůlí ovládnout.

Když padnou zábrany

Další důvod, který někdy lidi pudí na veřejnosti říkat, co se nemá, je ztráta zábran. K ní dochází velmi často po záchvatu mrtvice, kdy se sice po rehabilitaci pacient zdánlivě vrátí k normálu. Bohužel však říká a dělá věci, které jsou společností považované za nevhodné. V tom se poškození mozku po mrtvici podobá neurologickému postižení alkoholiků. A někdy se dokonce jedno těžko pozná od druhého.

Jak se říká, kůň jednou hříbětem člověk dvakrát dítětem. Při stařecké demenci  člověk zdětinští a jakoby zapomene, co se v životě naučil o životě v lidské společnosti. Sprosťárny pak používají ze tří důvodů:

  • aby šokovaly
  • aby vyvolaly reakci okolí
  • aby daly najevo nezávislost a cítily se drsně 

No řekněte, nepřipomíná vám to něco?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mozek jde opravit po nemoci i úrazu. Zvládnete to sami

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama