reklama

Spouštěčem migrény může být i špatné jídlo a pití. Čemu se vyhnout?

Migréna může trápit mnohé z nás a překvapivě ji může způsobit i nevhodné jídlo nebo pití.

Foto: Isifa/Thinkstock

Diety, různé druhy stravování nebo určitá období v životě ženy mohou přivodit pěkné bolesti hlavy. Migréna přijde náhle a bez upozornění. Díky prevenci lze ale její dopady zmírnit, a to třeba prostřednictvím jídla nebo pití.

Podíváme se blíž na jednotlivé suroviny a díky odborníkům odhalíme časté mýty a pravdy, které kolují okolo jídla a pití způsobující migrénu.

Led může vyvolat migrény

V tomto případě se jedná o pravdu. Různě se dočtete, že led může pomáhat při bolestech hlavy, pokud ho přiložíte na pět minut na šíji a pak aplikujete na půl hodinky na šíji teplo. Střídání chladu a tepla pomáhá při svalových kontrakcích a následně zmírňuje bolest.

Tentokrát ale mluvíme o konzumaci ledu, a ta už tak prospěšná není. Jakmile se led dotkne ústního patra, náhlá změna teploty stáhne krevní kapiláry, stejně tak mozkové tepny. Tělo musí vynaložit hodně síly na opětovné zahřívání, což vytváří bolestivý tlak. 

Jestliže se chcete této situaci vyhnout, dejte si do pusy jen malé kousky ledu nebo zmrzliny a chvíli ji tam přemílejte, aby si patro zvyklo.

Pozor na glutamáty

Pravda. V evropské hantýrce se tomu už říká "syndrom čínské restaurace", protože tato jídla obsahují často látky zvýrazňující chuť. S glutamátem se ale setkáváme v průmyslových potravinách obecně celkem často. Stačí vzít do ruky nějaký balíček brambůrek, polévek nebo klobás.

Přibližně dvě procenta populace trpí dvě hodiny po jeho požití nejrůznějšími negativními příznaky, ať už je to bolest hlavy, nevolnost nebo pocení. Podle studií se nejedná o alergii, ale spíše intoleranci. Buďte proto bdělí, čtěte příbalové letáky a všímejte si kódu E621, pod kterým se nepřítel skrývá.

Pití kávy bolesti hlavy zmírňuje

Ano i ne. Kofein působí proti bolesti. Při začínající migréně se například doporučuje jeden šálek silné kávy jako léčebný prostředek. Vhoďte si do něj ještě hřebíček, který obsahuje protizánětlivý eugenol.

Ne vždy ale kofein působí příznivě. Proběhla třeba jedna studie u dospívajících jedinců, kteří trpěli bolestmi hlavy. Ty přestaly, jakmile začali omezovat konzumaci kofeinových nápojů v podobě coly nebo energetických drinků.

Vyvarujte se některým vínům

Pravda, a to hlavně u červeného vína. To totiž obsahuje vysoké množství polyfenolických látek. Migréně nepřispívají ani siřičitany. Mohou roztáhnout cévy a způsobit tak bolest hlavy. Ještě větší krize pak může nastat při pojídání sýrů v kombinaci s červeným vínem.

"Tučná" dieta proti migréně způsobuje tloustnutí

Mýtus. Bylo několikrát odborníky dokázáno, že takzvaná ketogenní dieta je naopak vhodná, pokud konzumujete dobré tuky, tedy omega 3. Co vůbec obnáší ketogenní dieta? Pojídáte stravu s vysokým obsahem tuku a s nízkým obsahem sacharidů. Postupně tato dieta vede ke stavu zvaný ketóza, kdy tělo přejde ze spalování glukózy na spalování tuků.

I když jsou prokázané její příznivé účinky, je potřeba si vše důkladně prostudovat a nejlépe se radit s odborníky. Podle průzkumů má tato dieta nejen dobrý vliv na krevní oběh, ale také pomáhá v boji s migrénou, s diabetem II. typu nebo Alzheimerovou chorobou. A právě při konzumaci kvalitních tuků by nemělo dojít ani k přibrání na váze. Zmiňme třeba olivový olej, tučné ryby jako losos, sardinky nebo makrelu.

Pozor na koláče

Pravda. Koláče obsahují hodně cukrů a často i nasycené tuky. Jsou původcem mnoha chorob včetně migrény. 

Samozřejmě čas od času koláček vůbec neublíží, ale pokud potřebujete každý den něco malého sladkého na zub, dejte přednost červeným plodům ovoce s antioxidanty nebo čtverečku kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa.

Trpíme méně v těhotenství

Pravda. Většinou migrény odezní v období v těhotenství, i když výjimky se také najdou. Tento jev je trochu záhadou. Prokleté migrény prostě zmizí. Jedním z tvrzení je, že v těhotenství jsou potlačeny hormonální změny spojené s menstruačním cyklem. Stejná situace může nastat po menopauze v důsledku poklesu hormonů.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama