reklama

Sport a klouby: Myslete na zadní kolečka

Sportujete? Výborně! Myslete ale na heslo "sportem k trvalé invaliditě" a starejte se o své klouby a páteř už od mládí.

Foto: Thinkstock

Pravidelně sportujete? Dokonce během týdne stihnete vystřídat i několik aktivit? Výborně. Zdravý pohyb rozhodně důležitý je. Ani s ním by se to nemělo přehánět.

I zde se vyplácí volit zlatou střední cestu. Špatně zvolený sport v budoucnu dokáže pěkně zavařit a to i na poměrně dlouhou dobu. Velmi snadno může přerůst až v přímou příčinu poškození kloubů - osteoartrózu.

Jaký sport nebrat?

Mezi aktivity, které zvyšují riziko osteoartrózy, patří zejména dřepy, prudké nárazy, dopady, výskoky, kleky, náhlé změny pohybu či dlouhé stání. S rozmyslem bychom tedy měli přistupovat ke sportům jako je squash, tenis, aerobik, zumba, fotbal, basketbal, volejbal či v poslední době stále populárnější a oblíbenější běh.

Doporučujeme: Cvičení je pro štíhlé. Jak mají hubnout tlustí?

Takové a jim podobné sporty totiž při příliš častém provozování nadměrně zatěžují celý pohybový aparát. To může mít za následek opotřebování chrupavky v přetěžovaných kloubech. Mechanismy zajišťující regeneraci chrupavky pak nestíhají tyto ztráty nahrazovat. Důsledkem toho vznikají tzv. chondropatie, neboli zmenšení vrstvy chrupavky v kloubu. A od těch je k osteoartróze už jen pouhý krůček. Zároveň se mohou objevit bolesti omezující v pohybu.

Také svaly napoví

"Začnete-li je při výkonu sportu skutečně pociťovat bolest, je to jasné znamení, že něco není v pořádku. Bolest totiž velmi často signalizuje poškození kloubu. Klouby proto nepřetěžujte a vyvarujte se švihu či bolestivého dotahování pohybu. Trpíte-li při provádění určitého cviku přespříliš, není pro vás nejspíš svou intenzitou či typem vhodný a měli byste raději zvolit jiný. Pokud i tak problémy přetrvávají, poraďte se s odborníky", doporučuje MUDr. Pavel Drbal.

Důležitým znamením špatného provádění daného cviku může být i únava svalů. Dostaví-li proto se pocity jako např. třes, křeč, zvýšené napětí svalů či zhoršující se přesnost provedení pohybu, omezte jej. Předejdete tak výskytu další bolesti. Strečink, neboli protahovací cvičení, je velmi důležitá součást regenerace.

Základ je v páteři

Páteř je jako sloup, na němž je "zavěšen" celý pohybový aparát. Problém s páteří tak může ovlivňovat funkci i bolest v jeho jiných částech třeba v koleně. Se srovnáním začněte u krční páteře, ta bývá namáhaná nejvíc.  

Přečtěte si:  Rehabilitace: Komu pomůže a komu určitě ne?

Krční páteř si můžete velmi jednoduše protáhnout vždy, když cítíte napětí a potřebujete uvolnit.  Všechny cviky lze provádět vsedě i vestoje. Celý proces přitom nezabere více než pár minut. Úlevu své krční páteři tak můžete dopřát za stolem v práci nebo během sledování televize.

Cviky na krční páteř 

  1. Proplést prsty na čele, tlačit hlavou do dlaní, které kladou odpor. Přitom nehýbat hlavou. Tlak držet 2 vteřiny, pak se uvolnit. Cvik provést pětkrát, postupně zvyšovat počet provedení do 10.
  2. Proplést prsty na zátylku, tlačit hlavou do dlaní, které kladou odpor. Přitom nehýbat hlavou. Tlak držet 2 vteřiny, pak se uvolnit. Cvik provést pětkrát, postupně zvyšovat počet provedení do 10.
  3. Položit dlaň na ucho, tisknout hlavu na stranu, zatímco dlaň klade odpor. Přitom nehýbat hlavou. Tlak držet 2 vteřiny, pak se uvolnit. Cvik provést pětkrát, postupně zvyšovat počet provedení do 10. Cvik zopakovat i na druhé straně.
  4. Ohnout krk směrem dopředu a dotknout se bradou hrudi. Krátce vydržet v této poloze, potom vrátit hlavu zpět do počáteční polohy.
  5. Otočit hlavou do strany, jako byste se chtěli podívat přes rameno, poté se vrátit do počáteční polohy. Cvik zopakovat na druhé straně.

Na klouby působí i spánek!

Zdravý životní styl. Ten jediný představuje skutečně efektivní prevenci revmatických chorob. Chceme-li  předejít jejich vzniku, neměli bychom se pravidelnému cvičení vyhýbat. Už proto, aby se nám vytvořil dobrý svalový základ.  Různé drobné úrazy se totiž mohou plně projevit až v pozdějším věku. Od toho může částečně pomoci dostatečná konzumace pojivových bílkovin ve formě kolagenních peptidů, jako je Geladrink, které příznivě ovlivňují metabolické pochody v organismu a riziko osteoartrózy tak snižují.

Důležité je také systematické otužování, které posiluje i naši imunitu. Lidé, kteří nemají imunitní systém v pořádku, trpívají na časté a opakující se infekce, které kloubům neprospívají. Pomohou i pravidelné návštěvy sauny.

Nezapomeňte také správně spát - v sice rovné, ale nikoliv tvrdé posteli . Bolavé svaly se totiž na tvrdé podložce dále otlačují a tím více pak bolí. Vhodná je např. matrace z paměťové pěny. Dobré je také podložit hlavu speciálním polštářem k odlehčení krční páteře. Dlouhodobě se osvědčuje i srovnávání kloubů užitím Dornovy metody, kterou by měl v počátcích vždy provádět fyzioterapeut.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Píchá vás v koleni? Pomůže vám teplé zelí

6 letních zrad. Kvůli nim nezhubneme ani letos

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama