INSOMNIE
V Česku se podle průzkumu z roku 2020 cítí po probuzení někdy unaveně až 70 procent lidí. V roce 2014 na nedostatek spánku u populace upozornil i výzkum americké Národní nadace pro spánek. Pandemie koronaviru, která už od roku 2020 sužuje celý svět, a sledování válečné situace ve světě zařadilo nespavost mezi nejčastější problémy lidstva. Proč se nám nedaří spát a co v našich tělech a životech mohou probdělé noci způsobovat? To mapuje velký speciál o zdraví na Aktuálně.cz.
Cítíme se v ohrožení jako nikdy předtím. Pandemická nespavost je smutným trendem
Po vypuknutí pandemie koronaviru došlo k významnému zvýšení vyhledávání slova nespavost na Googlu. Jen za období do května 2020, kdy lidé po celém světě byli zavření doma kvůli vládním opatřením, se zvýšila frekvence vyhledávání slova insomnia o 58 procent než v předchozích třech letech. Přičemž podle americké studie, která na markantní rozdíl nedávno upozornila, k vyhledávání docházelo nejčastěji kolem třetí hodiny ranní, což je čas hlavního spánku. Zvýšení počtu lidí s problémy se spánkem si v české populaci všimla i Jitka Bušková vedoucí výzkumná lékařka z Národního ústavu pro duševní zdraví.
Někteří odborníci v souvislosti s významným zvýšením počtu lidí s nespavostí začali tento trend nazývat jako coronasomnia. A aktuální situace související s ruskou invazí na Ukrajině rovněž negativně přispívá k prohlubování problému se spánkem. Lidé mnohem častěji a déle ještě před samotným nočním odpočinkem sledují negativní zprávy ze světa. Kirsi-Marja Zittingová, neurovědkyně z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, vidí zásadní spojitost těchto četnějších potíží se nočním odpočinkem s nástupem pandemie. Podle profesorky medicíny z Kalifornské univerzity Jennifer Martinové jde ale o přirozenou reakci lidstva, lidé se cítí v ohrožení. Podle neurovědců by to byla nešťastná evoluční chyba, pokud bychom v době, kdy cítíme hrozbu, chodili v klidu spát.
Tři lidé ve svých příbězích se svěřují s tím, co jim nekvalitní spánek dokáže v životě napáchat a jak se s tím snažili s menším či větším úspěchem potýkat.
Dnes je čtyřiatřicetiletý Vít Horký považovaný za jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů v Česku. Jeho technologická firma Brand Embassy se za osm let existence dostala na špičku ve svém oboru. V roce 2019 ji prodal. Ale za úspěchem stálo nejen mnoho úsilí, ale také zdravotní kolaps.
Podnikat začal už v sedmnácti. Tehdy založil firmu, kterou po devíti letech práce výhodně prodal globální nadnárodní agentuře. Jeho prozatím největším úspěchem ale byla technologická společnost Brand Embassy, která je s jeho jménem asi nejvíc spojená. Z počátku roku 2011, kdy se nový podnikatelský záměr teprve rozjížděl, často jezdil po světě, přespával na gaučích u kamarádů a svou firmu budoval ve skromných podmínkách.
Práci byl tehdy ochoten věnoval i 14 hodin denně a spánek si kvůli nočním hovorům s investory a obchodními partnery z různých koutů světa moc nedopřával. Pak přišel kolaps, hospitalizace a dlouhé léčení, během kterého si tehdy šestadvacetiletý Vítek uvědomil, že i jeho zdraví má své limity.
Z nedostatku spánku se mu propadl hltan
„Dnes si s odstupem říkám, že jsem se měl asi trochu víc šetřit,“ přemítá dnes Vítek nad svou životosprávou před šesti lety a jedním dechem dodává, že kdyby se šetřil, asi by nedokázal to, co za ním teď je. Podle něj vlastně není ani slučitelné podnikat ve firmě s globálním dosahem a mít vyrovnaný život.“Moje zkušenost, kdy jsem si sáhl na vlastní dno zdraví, není mezi podnikateli ojedinělá. Troufnu si říct, že mnoho lidí prožívá psychické nebo fyzické problémy spojené s extrémním vypětím a tlakem společnosti,“ říká úspěšný podnikatel, který momentálně žije střídavě v rakouských horách a v Praze, kde si staví rodný dům.
Jitka Buškovávedoucí výzkumná pracovnice a lékařka, Národní ústav duševního zdraví
Kolaps po meetingu
Vítkovo pracovní nasazení po dobu několika let si jednoho dne vzalo svou daň. „Když jsem byl pracovně v Londýně, budovali jsme teprve náš start up, pořád jsme řešili velké problémy a tehdy jsem spoustu nepříjemností nechával v sobě, s nikým jsem o tom nemluvil. V noci jsem se často budil s hrůzou, srdce mi zběsile tlouklo,“ vzpomíná Vítek. Tehdy si sice uvědomoval, že pracuje až extrémně moc.
„Říkal jsem si, že jsem fakt dobrý, když tohle všechno zvládám. Možná jsem měl pocit, že vydržím víc než ostatní podnikatelé. Pak mě ale upozornilo vlastní tělo.“ Jednou po pracovním setkání se mu ale stáhl hltan a jícen natolik, že nemohl několik dní jíst a ani pít. Byl proto převezený do místní nemocnice, napojený na kapačky a sedm dní prožil najednou v prostředí, ve kterém si významně uvědomil, že musí změnit svůj přístup k odpočinku - neopomíjet ho a naopak ho vnímat jako důležitou součást úspěšného podnikání. Další dva měsíce musel brát léky pro uvolnění svalů na krku, aby se mohl navrátit zpátky k běžné stravě i životu.
Změna pohledu
Po příchodu z nemocnice na sobě začal pozorovat, kolik spánku jeho tělo potřebuje a co mu navyšuje jeho kvalitu. Dnes Vítek spí pravidelně šest a půl hodiny. „Pro mě je dnes důležitá pravidelnost: do postele chodím spát ve 23 hodin a vstávám kolem páté,“ popisuje mladý podnikatel svůj režim, který striktně dodržujte již přes tři roky. „Byly dny, kdy jsem byl nevyspalý, to jsem dopředu svým kolegům říkal, že v ten den nebudu dělat žádná rozhodnutí, protože by v takový moment určitě nebyla správná.“
Jako první v Česku a možná i na světě ve své firmě zavedl neomezené placené volno, protože sám na vlastní kůži poznal, jak důležitý je odpočinek. „Určitě se mi líbí u lidí to, že si všímají kvality vlastního spánku a odpočinku. Efektivita totiž ovlivňuje i úroveň spokojenosti. Pro mě to dobrý příznak a vlastnost člověka,“ tvrdí Vítek Horký, který se nejčastěji odreagovává na golfu.
V jaké věkové skupině se spánkové problémy objevují nejčastěji a co je jejich příčinou?
Jitka Buškovávedoucí výzkumná pracovnice a lékařka, Národní ústav duševního zdraví
Přehodnocení priorit a nebýt nenahraditelným
Pobyt v nemocnici Vítek popisuje jako nejhorší prožitek, moment, při kterém mu tělo zvedlo varovný prst. „Začal jsem proto věřit lidem okolo mě a delegovat jim práci. Jen tak jsem přestal cítit tu velkou tíhu.
Svůj spánek jsem si sledoval a odmítal noční hovory z Austálie nebo Ameriky, protože můj nepřerušovaný spánek se postavil na horní příčku mých priorit,“ vypráví otec třech synů, kterí se také stali důležitou složkou v jeho životě. „Jakmile přišlo první dítě, řekl jsem si, že bych byl totální vůl, kdybych s ním netrávil čas. Chci zažít, jak děti budou růst a stárnout. Práce už není pro mě priorita,“ uzavírá.
Jak na sobě poznáme, že nedostatečně spíme? Jakých symptomů si všímat?
Jitka Buškovávedoucí výzkumná pracovnice a lékařka, Národní ústav duševního zdraví
4 pravidla Vítka Horkéhopro dobrý spánek
Pravidelná doba spánku
Alespoň prospaných 6 hodin a striktní dodržování času ulehnutí do postele a ranního vstávání.
Práci delegujte
Rozprostřete pracovní tíhu na své kolegy. Důvěra k nim je ale na prvním místě.
Rozvolněná pracovní doba
Pokud to jen lze, telefonáty nebo vymýšlení strategií můžete dělat i klidně venku na procházce.
Pohyb pod dohledem
Pro lepší přehlednost Vítek využívá chytré hodinky, které mu sledují pohyb, počet kroků nebo délku a kvalitu spánku.
Christopher Barnesze studie vědce z Foster School of Business (Washington University)
Jako malá trpěla nočními můrami, ve dvaceti zažila první úzkost a poté zaznamenala potíže se spánkem. Před téměř dvěma lety Veronika porodila dceru Idu a úzkostné stavy se jí vrátily. Přidala se k nim i neschopnost v klidu usnout, která byla navíc zesílená a nabouraná péčí o miminko. Organizátorka jednoho českého filmového festivalu se rozhodla o svém stavu mluvit hlavně proto, aby podpořila i jiné matky, které stejně jako ona nemůžou vystát rady okolí typu: „Spi tehdy, když spí tvoje dítě.“ Tak jednoduše to totiž nejde.
Potkáváme se v zahradách břevnovského kláštera. Jestli Veroniku nevyspané stavy něco naučily, tak to jsou venkovní procházky a snažit si i přesto užít den. „Dřív jsem jenom ležela a převalovala se, což bylo to nejhorší, co jsem mohla dělat. Teď raději vstanu a jdu ven nebo si čtu. Když totiž trpíte nespavostí, většinou neusnete ani přes den. Nejvíc mi ale pomohlo, že jsem se na pocity z nevyspání a nervů přestala soustředit, a i když cítím únavu, jsem přes den aktivní. Vyrazím s dcerou ven na procházku nebo se potkávám s kamarády. Jen tak pak mám pocit, že jsem si ten den užila, a ne se jen potácela doma, kde to na mě akorát všechno padá,“ popisuje čtyřiatřicetiletá Veronika.
První krok bylo si přiznat, že to nezvládám
Ze stavu, kdy se potácela únavou, jí pomohla antidepresiva, která začala brát dva měsíce po porodu. Do té doby se styděla sobě i okolí přiznat, že úzkostlivé pocity z narození miminka i noci bez spánku nezvládá. „Když jsem byla těhotná, bylo mi jasné, že budu mít miminko, kterému budu muset utírat zadeček, bude na mně závislé a jen tak ho někam odložit nepůjde. Ale než jsem tyto pocity nezačala prožívat ve skutečnosti, nedokázala jsem si to představit. Po porodu se mi honilo hlavou: ty jo, tak teď už nikdy nikam nepůjdu, nebudu mít žádný čas pro sebe, už si nikdy pořádně neodpočinu. A pak nespalo miminko ani já a takové myšlenky začaly mít úplně jinou váhu. Všechno jsem začala vnímat ultimátně,“ vypráví mi Veronika na lavičce, vedle které v kočárku spí dcera Ida.
Karolina Jankůpsycholožka,
Národní ústav duševního zdraví
„Mám kolem sebe spoustu kamarádek, které jsou vlivem hormonálního kolotoče po porodu i špatného spaní v psychické nepohodě, ale moc se o tom nemluví,“ prozrazuje čerstvá maminka. Nad radou, kterou jí říkali všichni okolo, ať spí v době, kdy jí dcera přes den usne, se dnes už hořce usmívá. „Ida v prvních měsících spala jen v nosítku, zatímco jsem chodila. Takže mě takové doporučení přivádělo k šílenství,“ dodává Veronika, kterou do úzkostných stavů a probdělých nocí přivádělo také vědomí, že se musí vyspat, aby mohla být dceři neustále k dispozici. Fyzicky se to pak projevovalo tak, že jí tlouklo srdce a bylo jí fyzicky špatně.
Spouštěčem úzkostí byl stres
Pro Veroniku se stala úzkost a spánek propojenými nádobami. První pocity nepohody zažívala už jako malá, kdy ji v noci budily noční můry. „Měla jsem strach z mimozemšťanů, a abych si v noci vůbec mohla zajít na záchod, musela jsem vzbudit mámu, přestože jsme bydlely v malém bytě a vše bylo jen pár kroků,“ vzpomíná čtyřiatřicetiletá Veronika, která v době před těhotenstvím pracovala jako organizátorka jednoho českého filmového festivalu. První úzkostnou epizodu pak zažila ve dvaceti letech a od té doby ještě dvakrát. Spouštěčem byl vždy stres, ať už ze školy, z práce nebo partnerského vztahu. A jako nejlepší řešení viděla po svých zkušenostech v nasazení antidepresiv.
Jako čerstvá matka ale měla z medikace velké výčitky, i proto se rozhodla svou dceru nekojit. „I když mi psychiatr řekl, že by Idě nemusely prášky nijak ublížit, nebylo mi to příjemné. Navíc se mi neuvěřitelně ulevilo v tom, že na mně přestala být stoprocentně závislá. Už jen ten pocit, že ji můžu dát na pár hodin na hlídání, někam si zajít a dělat si něco svého, byl neuvěřitelně osvobozující,“ popisuje s úsměvem Veronika. Z počátku se jako novopečená matka bránila té představě, že by skončila s kojením a dceři dávala umělé mléko. Dodnes jí trochu zabolí, když vidí kolem sebe kojící matky. „Vím, že jsem pro svou dceru i sebe rozhodla nejlíp, jak jsem mohla. Přesto ale občas někomu pořád vědomě zalžu, že ještě kojím. Často když řeknu, že už nekojím, následuje otázka ‘A proč?‘ Nechce se mi prostě vysvětlovat své důvody,“ svěřuje se Veronika, která laktaci ukončila tři měsíce po porodu.
Karolina Jankůpsycholožka,
Národní ústav duševního zdraví
Pomáhá jí meditace a spánková hygiena
Když v průběhu dvou měsíců od porodu několik dnů po sobě nespala, znovu se obrátila na svého psychiatra. V tu dobu jí také pomohly telefonické konzultace s neziskovou organizací Úsměv mámy, která pomáhá maminkám s poporodními depresemi. Na doporučení psychiatra pak kontaktovala také spánkovou terapeutku, která jí pomohla vylepšit spánkovou hygienu: každodenně si stele postel, aby se do ní zase večer těšila, snaží se chodit spát ve stejný čas. Před spaním si také zakázala dívání do telefonu či počítače, a když Ida usne, přichází na řadu i pohodový večer s partnerem. Mezi terapeutické doporučení patřila i meditace.
A jaké radě od okolí se dnes nejvíc směje? „Ať zkusím pít meduňkový čaj,“ odpovídá bleskově na mou otázku. „To jsou takové věci, které mě dokážou neskutečně vytočit. Když nemůžu několik dnů spát nebo se budím každých dvacet minut, je jasné, že se snažím hledat jakékoliv řešení, jen abych znovu zabrala. A na co se mě okolí zeptá, když se jim se svými nočními trablemi svěřím? Zda jsem zkusila i meduňkový čaj. Tak asi ne, ten jsem asi ještě nezkusila, když celou noc jen googlím, co mám se sebou dělat,“ vypráví Veronika ironicky.
„Hlavně že máš zdravé dítě.“ Takové utěšení mi nepomáhalo
Veronice kromě odborné pomoci a antidepresiv pomohl především partner a jeho rodina, u které v tom nejkritičtějším stavu před zabráním antidepresiv nalezla s Idou útočiště. „Moje rodina žije na Moravě a v tu dobu navíc byla pandemie v plném proudu, takže jsme se delšího cestování báli. Pomoc partnerovy rodiny mě doslova zachránila. Díky této podpoře jsem věděla, že když už to dál nepůjde, je tady nějaké jištění, které mi pomůže. Důležité pro mě bylo jejich pochopení,“ přibližuje třiatřicetiletá Veronika.
Dlouho dobu se styděla své rodině přiznat, s jakými problémy se potýká. „Nechtěla jsem si říct o pomoc a pořád jsem se přesvědčovala, že to zvládnu. Myslím, že se pořád málo mluví o tom, jak je šestinedělí pro novopečené matky náročné, ať už člověk má nebo nemá psychické problémy,“ zamýšlí se bývalá organizátorka, která v době největší únavy chtěla často brečet. „Nejhorší bylo hlavně to nepochopení okolí, které mi pořád říkalo: ‘Buď ráda, že máš zdravé dítě‘. Samozřejmě že za to jsem ráda, ale v tomhle stavu by mi pomohlo jen to, aby si dítě někdo na tři hodiny odvezl, já měla čas si dát sprchu, chvíli klid, mohla se najíst a odpočinout,“ dodává.
I když Veronice po několika týdnech antidepresiva zabrala a ona se už teď cítí lépe, spánek je pro ni stále velké téma. A i když to podle jejích slov není tak fatální, stále má noci, kdy nemůže usnout nebo se probudí kvůli dceři ve čtyři hodiny ráno a dál už neusne. „Díky lékům se pocity úzkosti obrousily, občas mě ale naštve, když má Ida horší noc a pořád se budí, protože bych se jednoduše potřebovala vyspat. Čím víc na to ale tlačím, tím je to horší. Spánek není výkon, je to věc, která musí být v klidu. A když v klidu nejsem, tak prostě nefunguje,“ uzavírá.
Spánek peníze přináší
Ekonomové Matthew Gibson a Jeffrey Shrader přišli na to, že lidé s delším spánkem v průměru vydělávají více peněz.
NASA přišla na to, že už 26minutový šlofík zlepší výkon astronauta o 34 procent, a jeho celkovou bdělost dokonce o více než 50 procent.
Thomas Alva Edison1914, The New York Times
Práce zdravotní sestry na oddělení anesteziologie a resuscitace je plná situací, kdy se pacient pohybuje na hraně života a smrti. Proto je důležité, aby si člověk po stresující směně mohl pořádně zdřímnout. Ireně se to ale nedařilo. Nepravidelné služby v nemocnici jí narušily spánkový režim a když po nich nemohla usnout, fungovala dál i bez odpočinku. Teď se svůj problém snaží po letech řešit
Irena coby zdravotní sestra 24 let pracovala na oddělení anesteziologie a resuscitace. Vedle denních služeb mívala i noční, po kterých by měl běžně následovat den volna, což ale nikdy nezažila. Místo toho se jí služby střídaly tak, že v tom nebyl žádný pravidelný řád. Někdy byla dva dny v kuse na nohách, aniž by během toho naspala byť jen hodinu. Nespavost 45letou Brňanku a matku dvou synů trápí nejméně deset let, možná i déle, protože si svůj problém, jak říká, dlouho nepřipouštěla.
Po takovém zápřahu se občas cítila natolik unavená, že dokázala spát 12 hodin v kuse. Když se však probudila, stejně si nepřipadala moc svěží. Jak si totiž její organismus odvykl na to, že by mu dopřála tolik spánku, nereagoval tak, jak by za normálních okolností měl. Takhle dlouhý spánek ale Irena zažívala jen výjimečně. Když už se jí povedlo dostat do říše snů, tak se v lepším případě probudila po šesti hodinách a byla ráda, že spánkový deficit vyrovnala alespoň částečně.
Kateřina Červenávýzkumnice spánku a chronobiologie,
Přírodovědecká fakulta UK, Národní ústav duševního zdraví
Ireniny pokusy usnout mnohdy úplně selhávaly. „Zkoušela jsem všechno možné, různé metody pravidelného dýchání i odpočítávání, které vám po chvíli úplně zavaří mozek. Když ani po 20 minutách nic nezabíralo, jenom jsem se mlela ze strany na stranu a připadala jsem si u toho jako na grilu, tak jsem se zvedla a zkusila něco dělat. Nebylo to ale nic, co by člověka uklidnilo, spíš jsem šla prát, věšet prádlo nebo uklízet. Pokud to ani dvakrát po sobě nezafungovalo, tak jsem někdy na spánek úplně rezignovala,“ vypráví Irena.
Nespala a přemýšlela, co v práci mohla udělat lépe
Při nekonečném boji, kdy rozum člověku říká, že nutně potřebuje odpočinek, ale tělo se pořád vzpírá, cítila naprostou bezmoc a vztek. Byla naštvaná sama na sebe, že svůj organismus nedokáže dostat pod kontrolu. „Nejhorší je, když máte před sebou službu, nemůžete usnout a hlavou vám šrotuje, že už zbývá jenom několik hodin a vy jste přitom ještě ani neusnuli,“ líčí Irena své trápení. Když navíc zaslechla, jak jiný člen domácnosti například cinká v kuchyni nádobím, tak v ní negativní emoce přímo vřely.
Navenek se ale ovládala a snažila se svým nejbližším po dobrém vysvětlit, proč potřebuje, aby zůstali potichu. Se stejným klidem se navzdory narůstajícímu spánkovému deficitu chovala ke kolegům a pacientům v práci. Tam ji ovšem někdy pronásledovaly obavy, aby kvůli nedostatku energie neztratila pozornost. Proto se pravidelně zásobila kofeinem, což ji sice z krátkodobého hlediska se soustředěním pomáhalo, ale současně tím svůj problém s nespavostí dále živila.
Kateřina Červenávýzkumnice spánku a chronobiologie,
Přírodovědecká fakulta UK, Národní ústav duševního zdraví
I když má, částečně i kvůli rokům praxe ve zdravotnictví, obavy z prášků na spaní, přiznává, že jeden typ párkrát přece jenom vyzkoušela. „Prášek mě sice zklidnil, zastavil mi myšlenky, abych pořád neodbíhala k tomu, co mě čeká, jak to stihnu a podobně, ale když jsem se ráno probudila, cítila jsem se po něm otupělá. Rozhodně jsem z postele nevstávala svěží. Někdy už pochopitelně nemáte jinou možnost,“ říká Irena.
V nezastavitelném proudu myšlenek ovšem neřešila jenom každodenní maličkosti, ale často se vracela i k dilematům, před která ji stavělo její zaměstnání. „Někdy přemýšlíte nad tím, co jste mohli udělat jinak, lépe. Navíc o některých věcech sami ani nerozhodujete. Kolikrát byste sami jednali jinak, ale nejste lékař, jste sestra, která sice hodně věcí ovlivní, ale v klíčových momentech musí respektovat příkaz lékaře. To mě na mé dřívější práci semílalo, už jsem si to všechno nechtěla nosit domů, a tak jsem definitivně odešla,“ vrací se Irena k životnímu rozhodnutí, od kterého si slibovala změnu k lepšímu.
Nyní je už necelé dva roky zaměstnaná ve vězeňské nemocnici, kde se stará o pacienty na jednotce intenzivní péče. „Pořád pracuju na směny, ale stresu je tam přece jenom o trochu míň. Na ARO celou směnu bojujete, abyste někomu zachránili život, zatímco ve vězeňské nemocnici tak vypjaté situace většinou neřešíte. Pečuju tam třeba o diabetiky, kterým koriguju dávky inzulinu, a zároveň mám oproti dřívějšku na starost i docela velké množství papírování,“ popisuje.
Syn s ní o něčem mluvil a ona si to nepamatovala
Razantní změna spánkového režimu ale u Ireny i přes úbytek stresu nenastala. Její mladší syn, který před časem oslavil 18. narozeniny, si všiml, že si matka často nepamatuje, o čem s ní předchozí den mluvil. „Spoustu věcí dělám bezmyšlenkovitě jako robot. Jedu na autopilota, dám jídlo do trouby, pak se udržuju v bdělém stavu, aby se to nespálilo, ale jinak jsem mimo. Dlouho to na mně nebylo poznat, děti mi říkaly, ať si jdu lehnout a já jsem vždycky odpovídala, že to je dobré, že to zvládnu. Před pár měsíci ale mladší syn zaznamenal, že se to děje pravidelně, a začal se mnou o tom mluvit,“ svěřuje se Irena.
Rozhovor se synem ji přiměl začít uvažovat o tom, jestli by neměla trochu zvolnit. Odpočinek je totiž pro Irenu, která se ráda zaměstnává dalšími a dalšími činnostmi, něčím, do čeho se musí nutit. „V posledních týdnech se po příchodu domů snažím jít do postele skoro hned. Dám si jen rychlou sprchu, protože se mi stávalo, že když jsem před spaním chtěla udělat ještě něco dalšího, překročila jsem práh a usnout se mi už nedařilo. A když mi usnout nejde, věnuju se jen méně produktivním aktivitám jako čtení nebo háčkování, které bych dřív vnímala jako ztrátu času,“ vyzdvihuje Irena a upíjí z hrnku cappuccina.
Kateřina Červenávýzkumnice spánku a chronobiologie,
Přírodovědecká fakulta UK, Národní ústav duševního zdraví
Spotřeba kávy je další věcí, kterou se pro vlastní dobro pokouší omezit. Za den si dopřává maximálně dva šálky a ten druhý si dává nejpozději ve tři odpoledne. V neposlední řadě si klade za cíl pravidelněji, ideálně třikrát denně, jíst. Dřív totiž zažívala stavy, kdy do práce přicházela s bolavým žaludkem, nebo se po noční směně vrátila domů, a protože nevěděla, jestli si dát jídlo vhodné k snídani nebo k večeři, nakonec raději nesnědla nic.
Irenin starší, 25letý syn matce přesto doporučoval, aby si zašla k psychoterapeutovi, k čemuž se zatím neodhodlala. „Život mě baví, mám spoustu zájmů a pořád jsem přesvědčená, že má můj problém spíš fyziologické důvody než ty psychologické. Proto ho chci nejdřív zkusit vyřešit bez odborné pomoci,“ uvažuje Irena. Nabízí se však otázka, jestli jednou z psychologických příčin jejích nesnází nemohou být nepřiměřeně vysoké nároky, které si na sebe i vzhledem ke své profesi klade.
„Můj táta je voják z povolání, který sám prošel přísnou výchovou. Vždycky byl perfekcionista, takže mě vedl k tomu, abych dělala co nejvíc proto, aby věci byly dokonalé. Pořád si to v sobě nesu a on si teď paradoxně uvědomuje, že při mé výchově dělal chyby. Chtěl by, abych přehodnotila to, co mě celý život učil. Přesvědčuje mě, že všechno nemusím dělat perfektně, ale když si tohle myšlenkové nastavení jednou zakódujete, tak se to dost složitě vrací zpátky,“ zdůrazňuje Irena.
Za největší problém ovšem považuje, že stát problematiku neuvěřitelného pracovního zápřahu zdravotních sester nijak systémově neřeší. „Nedostáváme například žádné rekonvalescenční pobyty. Nikdo nemyslí na to, že po náročných službách přijdeme domů, kde se máme starat o děti, ani na to, že je mezi námi spousta samoživitelek, které to bez podpory partnerů mají ještě mnohem těžší,“ dodává Irena na závěr.
Z čeho se vyrábí nejlepší matrace na světě?
Koňské žíně
Jeden z nejstarších materiálů, který se získával z ohonů koňů, díky dutému vláknu do sebe absorbuje vlhkost a matrace tak zůstává vždy suchá.
Pravá shetlandská vlna
Srst z ovcí, chovaných v drsných podmínkách Shetlandských ostrovů, je už spoustu let považována za nejjemnější ze všech původních plemen a je desetkrát více absorpční než syntetické materiály. Jedná se ale o velmi vzácný a drahý materiál.
Kašmír
Luxusní vlákna, která svou slávu spíš prožívají v textilním průmyslu při výrobě drahých látek, jsou pro své vynikající izolační a savé vlastnosti a měkkosti využívané pro nejlepší matrace. Kašmír je osmkrát teplejší než ovčí vlna, ale výrazně lehčí.
Mohér
“Diamant mezi textilními vlákny” patří sice k nejluxusnějším a nejdražším materiálům na světě, ale při výrobě matrací se cení jeho excelentní přírodní izolační schopnosti, pružnost a měkkost.
Jak se spí ve spánkové laboratoři
Každý má problémy s nespavostí, a kdo to popírá, tak nespí dodnes, jak se s oblibou parafrázuje,“ naráží s nadsázkou lékař Martin Pretl na fakt, že s poruchami spánku se aspoň jednou za život setkalo téměř padesát procent populace. V Institutu spánkové medicíny Inspamed na pražských Vinohradech zvládne pacientům diagnostikovat jakoukoliv spánkovou poruchu – od apnoe přes nespavost až po syndrom neklidných nohou. Vyzkoušeli jsme, jak taková noc ve spánkové laboratoři probíhá, a kromě netradičního zážitku jsme nakonec odešli i s překvapivou diagnózou.
Spánek má vliv na zdraví
Výzkumníci z lékařského centra Dukeovy univerzity zjistili, že u žen trpících nedostatkem spánku existuje větší riziko srdečních chorob, cukrovky druhého typu a deprese. Téměř 63 procent mužů, kteří prodělali infarkt, rovněž trpělo poruchou spánku.
Spánková deprivace také oslabuje imunitní systém, v důsledku čehož jsme náchylnější k běžným nemocem, jako je například rýma nebo kašel. Zatímco spíme, může se mozek zbavovat toxinů včetně bílkovin souvisejících s Alzheimerovou chorobou.
Ospalost za volantem
Pravděpodobnost, že řidič způsobí nehodu, je více než čtyřikrát vyšší, pokud spí méně než pět hodin denně. „Chování unaveného řidiče se dá přirovnat k řízení pod vlivem alkoholu. Posadí-li se tedy za volant unavený nebo vyčerpaný řidič, je jeho počínání stejně nezodpovědné, jako kdyby sedal za volant opilý,“ říká Lukáš Hutta z Asociace Záchranný kruh, jež sdružuje záchranářské subjekty a další instituce. A přidává přirovnání: „Po 18 hodinách bdělosti je výkonnost unaveného řidiče přirovnávána k šoférovi s hladinou alkoholu v krvi o výši 0,5 promile, po 24 hodinách je to dokonce jedno promile.“
Kvalita spánku se dá zlepšit i výživou
Ivana Stenzlovámikrobioložka, odbornice na integrativní výživu a autorka knih Dej tělu šanci a Šance pro ženu
V posteli strávíme třetinu života
Postel je nejpoužívanější nábytek vůbec, jelikož v ní strávíme třetinu času svého života. Podle Karla Vágnera, majitele showroomu Hästens a Dreambeds, je proto obzvlášť důležité věnovat dostatečnou pozornost výběru postele. „Nejspíš hned napoprvé na ideální postel nenatrefíte. Doporučuju vyzkoušet několik postelí a matrací. Naši klienti otestují až pět postelí, než si uvědomí, která z nich je správná. V první řadě hledejte ideální míru podpory, až potom dolaďte detaily,“ dodává Vágner.
Výzkum společnosti Nielsen Admosphere
Zjistil, že se až 70 procent lidí někdy probouzí unavených, bez pocitu odpočinutí, a 10 procent lidí s těmito pocity dokonce vstává pravidelně. Podle nedávného výzkumu společnosti Gallup nedostatkem spánku trpí 40 procent Američanů.
Jak velký vliv může mít nedostatek spánku na naši psychiku?
Spánek patří mezi základní životní potřeby a ovlivňuje celou řadu psychických i tělesných procesů. Především je nesmírně důležitý pro správné fungování našeho mozku, proto jeho kvalita významně ovlivňuje psychické funkce. Během spánku se vytváří nové spoje mezi neurony (mozkovými buňkami) a také se posilují již existující spoje. Tyto procesy jsou podkladem pro správné fungování naší paměti a učení. Dlouhodobý nedostatek spánku nebo jeho snížená kvalita může proto narušit kognitivní funkce, jako je paměť a učení, pozornost, schopnost řešit problémy, plánovat apod. Určité fáze spánku jsou důležité také pro naše emoční prožívání, při spánkovém deficitu se tak mohou objevit problémy s regulací emocí, náladou či podrážděností. Některé studie dokonce ukazují, že spánková deprivace může zvýšit tendenci k neetickému chování, tedy lhaní nebo podvádění.
Karolina Jankůpsycholožka, Národní ústav duševního zdraví
Co vy vidíte jako nejčastější nešvar v souvislosti se spánkem?
Podle mě lidé nemají dostatek informací o významu spánku a o tom, jak se o něj starat, a tak jeho význam podceňují. Určitě k tomu přispívá i to, že obor spánkové medicíny a výzkum spánku obecně je poměrně mladá disciplína a opravdový význam spánku se nám začal odkrývat teprve v posledních desetiletích. Ještě poměrně nedávno převažoval názor, že během spánku se nic podstatného neděje. Tento názor u spousty lidí stále přetrvává a bohužel k němu přispívají také výroky některých veřejně známých osobností. Jako by společnost fandila lidem, kteří ještě ve dvě hodiny ráno odepisují na e-maily a od 8.00 sedí opět v kanceláři. Ostatní pak mají pocit, že jsou tito lidé nesmírně produktivní. Mnohdy se však ukáže, že z dlouhodobého hlediska je tento přístup nejen neefektivní, co se týče například kvality odvedené práce, ale i nebezpečný pro zdraví jedince a případně také pro jeho okolí (třeba během řízení dopravních prostředků). Tento problém vidíme hlavně ve vyspělých industrializovaných společnostech, kde je často velký tlak na výkon a produktivitu. Není náhodou, že potíže se spánkem patří mezi nejčastější zdravotní potíže současnosti.
Karolina Jankůpsycholožka, Národní ústav duševního zdraví
Kvíz: Jak jste na tom se svým spánkem aneb Dodržujete spánkovou hygienu?
* otázky označené hvězdičkou jsou povinné
Úbytek spánku a naše zdraví
Vliv nedostatku spánku na naše těla je markantní a zákeřný – zasahuje všechny soustavy, orgány i tkáně. Existuje více než 20 rozsáhlých epidemiologických studií, které pozorovaly životy i zdraví milionů lidí po několik dekád. Výsledek? Čím méně spánku, tím kratší život.
Riziko infarktu
Postupně se zkracující spánek je spojen s 45procentním nárůstem rizika vzniku infarktových onemocnění srdce a jimi způsobených úmrtí.
Snížená reprodukce
Muži trpící poruchami spánku, zejména spánkovou apnoí spojenou s chrápáním, mají výrazně nižší hladinu testosteronu. (studie z Chicagské univerzity)
Obezita a diabetes na dohled
Nevyspalé tělo nedokáže efektivně zpracovávat kalorie, zejména cukr v krvi. Pokud je spánek kratší než sedm hodin, zvyšuje se riziko tloustnutí, nadváhy, obezity a značné je i riziko diabetu druhého typu.
Konec imunity
K oslabení imunity těla stačí pouze několik nocí omezeného spánku. V roce 2002 se prokázalo, že reakci na běžné očkování proti chřipce nesmírně ovlivňuje spánek. Doktor Michael Irwin z Kalifornské univerzity zjistil, že omezení spánku na čtyři hodiny i jen jednu noc poničilo 70 procent buněk imunitního systému.
Co je v ložnici špatně?Najděte šest rušičů spánku
Televize
Ložnice by měla být místem klidu, televize navíc vyzařuje modré světlo, které ovlivňuje kvalitu spánku.
Alkohol
Přestože alkohol způsobuje uvolnění organismu a ospalost, takovýto spánek není kvalitní ani osvěžující.
Cigarety
Nekuřte před spaním, nikotin stimuluje organismus.
Světlo/hluk z ulice
Spěte v dobře vyvětrané místnosti, kde je ticho a tma.
Káva, čaj, kola
Nepijte aspoň pět hodin před spaním kávu, černý ani zelený čaj nebo kolu. Kofein stimuluje, navíc narušuje kvalitu spánku.
Sport
Vyvarujte se fyzické aktivitě těsně před tím, než půjdete spát. Ideální je zůstat v klidu minimálně tři hodiny před spánkem.
Autoři projektu:
Vedoucí projektu | Veronika Vlachová |
Text | Magdaléna Daňková, Klára Elšíková, Tomáš Maca, Marek Pros, Veronika Vlachová |
Fotograf | Tomáš Vocelka |
Video | Erika Šedivá, Jakub Zuzánek |
Grafika a kódování | Denis Chripák |