reklama

Špatné jaterní testy? Myslete na minulost

Tvrdí vám, že máte špatná játra z alkoholu nebo z tloušťky? A co když je to žloutenka, jen o ní nevíte?

Foto: Iisfa/Thinkstock

Žloutenkou nás strašili jako "nemocí špinavých rukou". Nebo taky jako nevyhnutelným následkem rizikového životního stylu, plného drog a střídání partnerů. Jenže tak to vůbec být nemusí, jak ukazuje příběh paní Jaroslavy.

"Vždyť vy máte žloutenku!" vykřikla s překvapením sestra u obvodního lékaře. Tam přišla paní Jaroslava Dušková na další pravidelnou kontrolu kvůli vleklým potíží, jimiž trpěla od nedávné operace. Začala se tedy léčit na infekčním oddělení, ale léčba nezabrala. Po devíti letech, kdy docházela na kontroly každý týden, se k ní zničehonic rozběhl ošetřující lékař a objal ji: "My už víme! Vy máte "céčko"!"

Ta nejhorší možnost ...

Tehdy se psal  rok 1989 a vědci právě objevili nový druh žloutenky typu C. Té, která  nejhůře léčitelná, se špatným průběhem. Jediná, proti které se nedá očkovat. Ta, která se přenáší infikovanou krví - před rokem 1989 hlavně při krevní transfuzi.

Doporučujeme: Cirhóza není jen z alkoholu. Nakazit se dá snadno

Paní Jaroslava trpěla neustálou únavou a vyčerpáním. Nemohla žít podle svých představ, musela vést klidný, nenáročný život. Pracovat jen na částečný úvazek, po obědě si bezpodmínečně lehnout a snažit se aspoň nějak fungovat pro své dvě děti. Léta s nemocnými játry, která již nebyla schopná plnit své základní funkce, si však začala vybírat svou daň -  v roce 2011 zkolabovala s oboustranným těžkým zápalem plic a pohrudnice. Lékaři v pražské Krči jí doslova zachraňovali život.

Pak jí doporučili transplantaci jako jedinou možnost přežití. Po 11 měsících dlouhého čekání dostala  Jaroslava ve svých 62 letech nová játra. Radost však netrvala dlouho. Zákeřný virus žloutenky C zůstal v krevním oběhu a nakazil i transplantovaná játra. A historie se opakovala ...  

Noha nad hlavou

Až loňský rok byl pro paní Jaroslavu osudovým. V pražském IKEMu jí byla nabídnuta zcela nová léčba. Zabrala, a od listopadu 2015 je Jaroslava už úplně bez viru. "Po 36 letech jsem opět zcela zdravá holka," říká s neskrývaným dojetím v hlase. "Připadám si, jako by mi bylo zase 30. Nikdy nepřestanu být vděčná za možnosti současné medicíny - za trpělivou práci vědců a lékařů, díky kterým jsem se mohla uzdravit."

Začala znovu cvičit, tělu bývalé gymnastky se vrátila tehdejší pružnost a dnes si dá opět nohu až za hlavu. Jen škoda, že léčba nepřišla dřív: "Když se ohlédnu zpět, je mi líto těch 36 promarněných let. Ale jsem neskutečně šťastná za to, co je teď."

Nenechejte se odbýt

Podle nových údajů může být počet pacientů se žloutenkou typu C v české populaci až 173 tisíc. Dosavadní údaje přitom udávaly číslo 10 x menší! Co způsobilo takový nárůst? Podle profesora Romana Chlíbka, který výzkum realizoval, jde o důsledek toho, že se cílené vyšetření neprovádělo.

Zvýšené hodnoty jaterních testů se snadno "hodily" na obezitu pacienta nebo jeho konzumací alkoholu apod. Dobrý důvod pro každého z nás, proč si ohlídat svého lékaře i svoje výsledky. A vzpomenout si, co jsme dělali v 80. letech: nedostali jsme při narození, operacích nebo úrazech transfúze nebo krevní deriváty?

Utajení pacienti

Nejhorší totiž je, že většina z infikovaných o svém onemocnění vůbec neví a nikde se neléčí. "Céčko" totiž často probíhá dlouhou dobu bez příznaků. Je přitom nejzávažnější ze všech typů žloutenky. Pokud není včas léčena, může dojít až k nevratnému poškození jater, cirhóze nebo dokonce ke zhoubnému bujení.

"Nákaza, k níž došlo v době, kdy se o tomto typu žloutenky ještě nevědělo a neprovádělo se testování dárců krve či orgánů, se teprve nyní s odstupem řady let bezpříznakového průběhu začíná klinicky projevovat. Proto lze očekávat vzestup počtu případů," dodává prof. Chlíbek.

Na co si dát pozor?

Svůj podíl na tom budou mít také drogově závislí, mezi kterými je toto onemocnění časté. Ročně je v ČR zachyceno 800 až 1 000 nových případů onemocnění žloutenkou typu C. Dnes je nejčastějším způsobem přenosu používání nesterilní jehly při nitrožilní aplikaci drog, rizikové může být ale i tetování, piercing či akupunktura, pokud nejsou prováděny sterilními nástroji.

Přečtěte si: Vejce od sousedů vás mohou stát zdraví, říká lékařka

"Jedinou prevencí je obezřetné chování a vyhýbání se rizikovým faktorům - tedy nepřijít do styku s infikovanou krví. Ve zdravotnictví již dnes díky přísným hygienickým standardům nákaza téměř nehrozí. Přesto je mezi námi stále hodně nakažených, kteří mohli být infikováni při podání krevní transfuze před rokem 1992, tedy před testováním krve na přítomnost viru HCV," vysvětluje předseda České hepatologické společnosti prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc.

Kdo se léčí, ten se uzdraví

Navíc loni došlo k obrovskému zlomu. "Nově máme k dispozici moderní, účinnou léčbu, která dokáže hepatitidu C zcela vyléčit. Jde o stejně významný krok, jako bylo popsání viru před 27 lety," říká prof. Urbánek a doplňuje: Léčba má  95 - 100 % účinnost, podává se v podobě tablet a úplného vyléčení lze dosáhnout již po třech až šesti měsících.

Zpozornět byste měli, pokud 

  • jste unavení, slabí, bez energie, 
  • trápí vás  únava, přechodná ztráta chuti k jídlu, poruchy spánku,
  • svědí vás kůže nebo se objevuje její žlutavé zabarvení,
  • cítíte napětí v pravém podžebří,
  • máte trávicí obtíže.

Pak na nic nečekejte, navštivte praktického lékaře a nechte si provést jednoduché krevní testy na přítomnost protilátek proti viru HCV v krvi. A nezapomeňte, že proti ostatním typům žloutenek vás ochrání očkování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Žloutenka a sex: O důvod víc, proč se dát očkovat

Vlažná voda s citronem po ránu: Účinná prevence nemocí

Sledujte svého muže: Varovné známky přechodu

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama