reklama

Jak se dobře vyspat a zregenerovat tělo: Prospějete nejen svému zdraví, ale i kráse

Třetina našeho života se odehraje ve spánku, což není zanedbatelný čas. Někdy se ho snažíme ošidit, jindy po něm marně prahneme. Jedno je jisté, bez spánku nemůžeme fungovat.

Foto: iStock

Noční odpočinek ovlivňuje veškeré procesy a dění v našem těle. Včetně těch nejzásadnějších: srdce a mozek. Spánek také částečně zodpovídá za naši náladu, chutě a imunitu. I přesto ale jeho biologická funkce není zatím plně objasněna.

Z hlediska evoluce nedává spánek smysl. Vždyť osm hodin bychom mohli využít ke shánění potravy a zároveň jsme v okamžik nevědomí absolutně bezbranní, a tedy snadnou kořistí. Z teorií, proč spíme, dává smysl ta, která tvrdí, že spánek potřebujeme pro "očistu" mozku. Během spánku se totiž tento orgán čistí od různých metabolických procesů, včetně bílkoviny beta-amyloidu, jejíž přebytek pozorujeme u nemocných s Alzheimerovou chorobou. Další teorie hovoří o obnově tkání a energie během spánku. Díky kvalitnímu spánku máme lepší imunitu, funguje rychleji metabolismus, zlepšuje se paměť, jsme vystaveni nižšímu riziku závažných onemocnění.

I krátký spánek můžeme využít při řešení nejrůznějších problémů. Tým vědců z Lancasteru udělal výzkum, který potvrdil, že v případě, že pociťujeme nervozitu z nějakého rozhodnutí, je nejlepším řešením se na něj vyspat. V praxi to vypadalo tak, že skupina dobrovolníků dostala složitý úkol večer. Vyřešit ho měli až druhý den ráno. Druhá polovina účastníků výzkumu naopak měla zadání udělat hned. Ti, kteří před samotným řešením problému spali, byli v jeho realizaci mnohem efektivnější.

Jak být ve spánku krásnější?

Jednoduchá odpověď je: pořiďte si hedvábný povlak na polštář. Vaše vlasy a pleť vám za něj výrazně poděkují. Bavlněné povlečení totiž způsobuje větší tření, a tedy zhoršuje stavy akné, ekzému nebo lupénky. Také vlasy budou méně elektrizovat, budou hebčí a méně se třepit a lámat. Pamatujte také na to, že v noci probíhá celková renovace našeho organismu, takže pleti mohou pomoct nejrůznější hutné masky s retinolem a vitaminem C. Základem je pleť dobře vyčistit a pak na ni aplikovat regenerační produkt.

Zásady zdravého spánku

  • Pryč s modrým světlem

    Přes den je světlo naprosto žádoucí, večer zas rušivým elementem. Biologické hodiny, které regulují v našem těle stav bdění a spánku, jsou zmatené kvůli modrému záření, které vylučují mobily, tablety a počítače. Mozek si pak myslí, že je den a produkuje méně spánkových hormonů. Kvůli modrému světlu klesá tedy produkce melatoninu, který umožňuje tělu se uvolnit a v klidu usnout. Proto nás nejen neurologové nabádají, abychom se dvě hodiny před spaním nevystavovali žádným technologiím s modrým světlem.

  • Vstávejte a choďte spát stále ve stejný čas

    Jako všechno podstatné, tak i spánek vyžaduje důslednost. Když každý den vstáváme a uléháme stejně, kvalita nočního odpočinku se výrazně zvyšuje. Nenarušujte tento rytmus ani o víkendu, uvidíte, jak snadno se vám pak ráno bude vstávat. Když vydržíte tento režim po dobu osmi týdnů, nebudete pak už potřebovat budík.

  • Žádná káva, černý čaj ani alkohol

    Podle neurologů alkohol před ulehnutím do postele způsobuje intenzivní chrápání, zkracuje produkci melatoninu, podporuje arytmii. Bohužel představa "šláftruňku", který by nám měl pomoci usnout jako batole, je realita na hony vzdálená. Kofein působí 6-8 hodin, proto večer kávu úplně vynechte. Stejně jako konzumaci černého čaje.

  • Matrace a polštář jsou velmi důležité

    Na místě, kde jste dobře spali, určitě nechyběla kvalitní matrace a polštář. Proto si na takovém vybavení zakládají luxusní hotely, chtějí hostům poskytnout co nejkomfortnější spánek. Pokud potřebuje vaše matrace a polštář vyměnit, vybírejte pozorně. Každému totiž vyhovuje něco jiného.

  • Denní siesta

    Máte možnost si zdřímnout přes den? Pak by takový odpočinek neměl trvat déle než 30 minut, jinak se vám bude v noci špatně usínat.

  • Večerní sprcha

    Existují dokonce seriózní výzkumy, které potvrzují, že se po večerní sprše mnohem lépe spí, v teplé vodě se totiž uvolníme. Tenhle trik funguje i pro starší osoby, které mohou mít s usínáním problémy.

  • Mentální hygiena

    Spánek nemá jen funkci odpočinku pro tělo. Je to jedinečný stav mysli, a aby byl v noci ničím nerušen, naučte se úkony duševní hygieny. Ty vykonávejte se stejnou pravidelností, jako si čistíte zuby. Relaxací může být čtení knih, poslech klidné hudby, masáž i večerní procházka. Večer obvykle přemítáte, co vás večer čeká. Zapište si to. Tím své hlavě ulevíte a bude si moct odpočinout.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama