reklama

Sonické kartáčky: Vhodné pro lenochy a citlivé dásně

Zdravé zuby? Chce to správné čištění. Sonické kartáčky usnadní a zefektivní práci.

Foto: Isifa/Thinkstock

Správné čištění zubů je předpoklad k jejich zdraví. Pravidelná dentální péče je prevencí před vznikem zubního kazu a zánětem dásní. Sonické kartáčky vám usnadní a zefektivní práci. Jak je používat, aby byl výsledek dokonalý?

Máte-li citlivé zuby, dásně nebo trpíte na obnažené zubní krčky, nemusíte na elektrické kartáčky hned zanevřít. Sonické typy využívají kombinaci vysokofrekvenčního stírání a amplitudy (tj. rozsahu pohybu vláken), která účinně rozrušuje zubní plak a vyvolává v ústní dutině proudění tekutiny, která vyplaví nečistoty i z mezizubního prostoru. Efekt unikátní dynamické vlny pak přivádí kyslík do mezizubních prostor a do dásňového žlábku, kde sídlí velké množství bakterií nebezpečných pro dásně, a díky tomu dochází k efektivnímu čištění. 

Základem je úhel kartáčku

Zapomeňte na rotační pohyb, který by vám rozdráždil dásně. Sonické zubní kartáčky šetrně a zároveň efektivně rozrušují vrstvu plaku z povrchu zubu, a to i na těžko dostupných místech. A to tak, že rozkmitá vlákna kartáčku, ale také sliny a vodu smíchanou se zubní pastou. Hlavici před zapnutím kartáčku položte na hranici dásně a zubu pod úhlem 45 stupňů. Tuto hranici kopírujeme po celém chrupu, a zapomenout bychom neměli ani na kousací plošky a stoličky. V žádném případě není nutné na dáseň či zub tlačit

Doporučujeme: Sladké kazí zuby: 5 nejhorších věcí pro váš chrup

Než začnete sonického pomocníka používat, zkuste si jej zapnutý přiložit k dlani či ukazováčku. Ucítíte, jak šetrný a důmyslný může být.

Více se o technice čistění sonickým kartáčkem dozvíte v následujícím videu:

Nezapomínejte ani na důkladnou hygienu mezizubních prostor, kterému lze věnovat pozornost mechanickým odstraňováním. Použijte k ní mezizubní kartáčky, zubní niť nebo přístroj Airfloss. Jde o speciální přístroj, který pomocí směsi vzduchu a mikrokapiček vody rozrušuje a odstraňuje plak podél linie dásní a z mezizubních prostor. Náplní může být i ústní voda, která prostor zároveň i dezinfikuje.

Zvyknete si?

Správnou techniku si osvojíte během několika okamžiků, jen si budete muset zvyknout, že prvních pár dnů vás pohyb hlavice bude spíše lechtat, ale nejde o nic, co by nešlo zvládnout.

Náš tip: Jak si vyrobit zubní pastu, která chutná i dětem

Sonické kartáčky jsou vhodné pro děti od čtyř let, ale měly by být pod dohledem rodičů. Tento typ čištění mohou vyzkoušet i pacienti s ortodontickými pomůckami či implantáty. A co víc, měli by si jej pořídit všichni dentální "lenoši", kteří péči o zuby a dásně nevěnují přílišnou pozornost.

Jaké jsou vaše zkušenosti se sonickým kartáčkem? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mravenčení : Kdy jde o příznak nemoci?

Sex, hádky nemoci : Jak jsme odnesli vlnu veder

Proč někoho koušou komáři víc: Má sladkou krev?


Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama