reklama

SM systém není sadomaso. Dostaňte záda a zdraví do kondice

Opravdu nejde o žádnou sexuální praktiku, i když někdy je tohle cvičení fakt 'maso'. Nezdá se to. Jde zdánlivě o jednoduchou sestavu, kterou docílíte posílení svalového korzetu, uvolnění pánevního dna a možná, ženy, díky němu i otěhotníte.

Foto: Thinkstock

S onemocněním páteře jsem si užila své. Lázně, rehabilitace, hospitalizace, fyzioterapie, masáže, cvičení doma. Nic nemělo dlouhodobý a komplexní efekt. Když jsem pak objevila SM systém a začala se mu pravidelně věnovat pod dohledem terapeutky, bylo vyhráno. Dnes o něm běžně mluví ortopedi i rehabilitační lékaři a doporučují ho na mnoho diagnóz. Možná ani žádnou diagnózu mít nemusíte, s SM systémem si báječně zpevníte tělo, což se hodí všem v jakémkoliv věku.

SM systém + Dornova metoda

Zkratka SM vyjadřuje slova 'stabilizace' (S) a 'mobilizace' (M). SM – Systém je cesta, jak odstranit aktivním cvičením bolesti zad, deformity páteře, přetížení velkých kloubů a tak dále. Ve spojení s Dornovou metodou, která rovná klouby a obratle do jejich přirozených os, jde o velmi účinný systém, který se dokáže vypořádat nejen s bolestmi a vadami pohybového aparátu, ale také navrací průžnost do pánevního dna a uvolňuje pánevní prostory. Jak konkrétně spirální stabilizace (SM systém) probíhá a co se s naším tělem děje při Dornově metodě? 

Systém Spirální stabilizace vyvinul český lékař Richard Smíšek. Jednoduchým a brilantním způsobem dokázal navrátit svalovou rovnováhu už při 15-ti minutách cvičení denně, bez složitých pomůcek, jen s kusem gumy. Díky SM systému se vrací síla do ochablých svalů a uvolňují se svaly křečovitě stažené a zkrácené. Dornova metoda jako terapeutická metoda používá metodu krátkých pák, šetrných k tělu, na rozdíl od chiropraxe se vyhýbá 'lupancům' při rovnání a tím omezuje vznik sekundárních mikrotraumat měkkých tkání. Začíná rovnáním chodidel ( běžně má 95% populace jednu nohu kratší než druhou o 1 cm - 2 cm i více) a končí u uší, tedy staví tělo od základů po střechu. Účinně (a bez vnikání do těla) také rovná kostrč, kterou má většina z nás bolestivě ztuhlou nebo špatně zakřivenou. Jde o dva ideálně propojené systémy.

Naděje pro neplodné páry

"Navrácení plodnosti potřebuje změny v myšlení i na těle. Místa napětí, či místa, která nás v těle neslyší, mají vazbu na myšlenkovou zatuhlost a skryté motivy našeho jednání. Tím, že rozvolníme stažené tělo, vrátíme pružnost povadlým svalům, uvolňujeme též myšlenkové vzorce," vysvětluje lektorka SM systému a terapeutka Dornovy metody Renata Škrabalová z pražského studia Spiralyoga. 

Nejdůležitější v léčbě neplodnosti jsou: srovnání kostrče, srovnání SI skloubení a postavení pánve, uvonění a případné správné zapojení některých svalů v této oblasti. Ale nic nefunguje vytrženo ze souvislostí: na těhotenství chystáme celé tělo, zbavujeme jej starých zatuhlin, bolestí, vracíme mu pružnost, ideální tvar a těžiště, schopnost sebeléčení. Uvolněné tělo pak vede k uvolnění i naši mysl. Špatné postavené kostí v oblasti pánve je vždy doprovázeno špatným zapojením jednotlivých svalů. 

Vše tvoří nedělitelný systém, s kterým je potřeba pracovat komplexně. Špatné postavení se samozřejmě odráží ve špatné funkci orgánů v dané oblasti a špatnou funkcí žláz s vnitřní sekrecí. Následné problémy, jako nemožnost otěhotnění, vznik zánětů, myomů a jiných, je jen přirozená odezva organizmu na nesprávný pohyb v každém kroku, ať už je to jen běžný pohyb, nebo různé sporty.

"S klientkami pracuji v malých skupinách a velice individuálně s vědomím případných odchylek od správných pohybových vzorců každé z nich a tvořím jí individuální plán, který má za cíl srovnání celého těla do nejlepšího možného stavu. Využívám jednotlivé cviky na harmonizaci hormonálního systému a funkci jednotlivých orgánů. Nevěřím na žádnou univerzální sestavu, ale na poctivou práci s každou klientkou individuálně," vysvětluje Renata Škrabalová.

Sen se stane skutečností

SM systém vám vrací sílu do ochablých svalů a uvolňuje svaly křečovitě stažené a zkrácené. Vytváří pružný a vyvážený svalový korzet, a jako bonus vám k tomu krásně vytvaruje postavu (za první měsíc 3-5 cm v pase, zpevní stehna i zadeček). Zní to všechno jako z kýčovité reklamy, ale je  to realita. Realita na vlastní kůži vyzkoušená. Více na www.spiralyoga.cz

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama