reklama

Šli byste někdy na mazlící party?

Hlazení, doteky, objímání, ale šaty oblečené a žádný sex. Pro mnoho lidí je speciální večírek léčbou samoty a opuštěnosti.

Foto: Isifa/Thinkstock

Obléknete se do pyžama, hodíte přes ně plášť, deku do ruky a odjedete autem o pár ulic dál. Ve velkém obýváku, sloužícím jako klub, najdete zhruba dvacítku podobně oblečených lidí. Muži i ženy zhruba napůl, všichni jsou bez bot.

Nejdřív je na řadě přednáška lektorky o důležitosti umět si říct, co chcete, o nastavení jasných hranic, o tom, že svlékání je zakázané. Jste totiž na mazlící party, kde je sex vyloučen. O to víc se můžete věnovat hlazení, objímání, držení za ruku. Až se vzájemně představíte, můžete na to vlítnout.

Chybí vám lidská blízkost?

Do půl hodiny je jasno: lidé, kteří se ještě před chvílí neznali, se na sebe usmívají z pěticentimetrové vzdálenosti, opření čelem a s rukama kolem krku. Jiní leží na matracích, schoulení "ve lžičce", další se masírují, pět zbylých leží na jedné hromádce jako štěňata.

Na tzv. cuddling party se scházejí zoufalí lidé, kterým chybí lidská blízkost v New Yorku, v Berlíně, v Los Angeles i ve Stockholmu či v Tokiu. Všichni ti, kdo touží po doteku - lidském, přirozeném, hřejivém a uklidňujícím. Ten totiž spoustě lidí chybí, což má pro jejich zdraví nepříjemné důsledky.

Doporučujeme: Když ženy zanevřou na sex, bývají víc nemocné

Hmat je první ze smyslů, kterým miminko po narození komunikuje. Stačí je vzít do náruče a bývá po pláči. U větších dětí pomůže pohlazení na rozbité koleno,držet je za ruku, když má strach, poklepání na rameno pro povzbuzení. Čím je člověk "dospělejší" a starší, tím méně fyzických kontaktů má. Není zvykem na někoho sahat - považujeme to spíš za narušení soukromé zóny, zbytečnou či přímo pohoršující intimitu, vlezlost, nebo dokonce ohrožení. Přitom psychologové upozorňují, jak je dotýkání důležité.

Drž a nepouštěj

Dotýkání je základní lidskou potřebou. Jeho nedostatek je zničující - může vést k těžkým psychickým problémům. Hlazení, objímání a doteky fungují v každém věku: účinkují proti stresu, působí jako prostředek proti bolesti a prokazatelně snižují úzkost i depresi. Vědecké studie potvrzují, že zároveň podporují sebedůvěru.

Je to tím, že se při hlazení a dotecích vytváří hormon oxytocin, který se uvolňuje také při kojení, sexu a orgasmu. Říká se mu "hormon lásky", protože má zásadní význam pro navazování a udržování mezilidských vztahů. Zároveň se snižuje vylučování stresového hormonu kortizolu. Když vás někdo vezme za ruku, nebudete se už tolik bát.

Fyzické kontakty se projevují i přímo fyzicky: dokáží snížit krevní tlak a pozitivně ovlivňují imunitu. Objetí chrání před chladem, úzkostí, a dokonce i před některými nemocemi, jak prokázala studie zveřejněná v časopisu Psychological Science. Má tedy také význam v obraně před infekcemi, a jsme-li nemocní, pak dokonce zmírňuje příznaky choroby. Vědci vystavili pokusné osoby virům chřipky: ukázalo se, že ti, kdo absolvovali velmi intenzivní terapii pomocí objímání, byli více chráněni, a pokud přece onemocněli, pak měla chřipka mírný průběh.

Sami, nebo osamocení?

Jenže v dnešním světě je stále více lidí, kteří prostě "na to" nikoho nemají. Jsou single a jediný kontakt s druhým je kromě příležitostného sexu (jehož samozřejmě také postupně ubývá) podání ruky nebo tlačenice v autobusu. Právě pro ně jsou velkou pomocí cuddling party, které údajně vznikly před více než 10 lety na newyorském Manhattanu. 

Kdo ví, třeba i u nás se kromě masáží najde jiné východisko: někdo začne organizovat mazlící party. V New Yorku bylo vstupné 10 dolarů, tak si to spočtěte, jaký je to kšeft. Počet nejen samotných, ale přímo osamělých a opuštěných lidí stoupá i v ČR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč zůstáváme single: Jde o svobodu, nebo lenost?

Další hrozba antikoncepce: Zničená střeva

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama