reklama

Skrýváte obezitu? Je to horší, než si myslíte

Nejhorší na nadváze a obezitě není to, co vidíme, ale právě to, co naopak vidět není.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ne každý tlouštík je ohrožen nemocemi srdce, diabetem a/nebo dalšími chorobami. Ty naopak ohrožují řadu štíhlých a mnohdy i hubených osob (zejména žen) které si udržují tabulkovou váhu.

Obezitu si obvykle spojujeme s pohybovou pasivitou, rozměrovou výrazností a nemotorností a automaticky předpokládáme, že nadváha předesílá různé zdravotní komplikace a nízkou výkonnost. Rizika spojená s nadměrným ukládáním tuku, především v oblasti pasu, jsou již známá. Obezita však nemusí být patrná na první pohled!

Cesta do pekel

Naopak i zdánlivě štíhlí lidé, kteří mají mnohdy stejnou nebo nižší hmotnost než jejich vrstevníci, mohou trpět tzv. latentní obezitou. Ta se projevuje ochablostí těla a jeho změněnou kompozicí - mají málo aktivní tělesné hmoty (svalů) a nadměrnou zásobou tuků.

"Takový stav je paradoxně ještě méně žádoucí než nadváha, u které je však souměrně zastoupena svalová i tuková hmota," říká trenér Lukáš Semorád ze studia BodyBody, který se svalovou dysbalancí zabývá. Lidé s nadváhou, kteří však disponují i svalovou hmotou, mají totiž lepší vyhlídky na snížení váhy - zjednodušeně jim stačí omezit příjem energie.

Doporučujeme: Téma: Hubnutí

Latentně obézní lidé musí v první řadě zvýšit množství svalové hmoty a samozřejmě zařadit adekvátní pohyb.. Denní výdej energie současných lidí je při sedavém zaměstnání a nedostatku času nízký, a tak se jej často snaží kompenzovat i nízkým příjmem jídla, což je ovšem cesta do pekel

Nejhorší nepřítel je uvnitř

"Pokud jen omezí příjem potravy, mohou si přivodit různé metabolické poruchy, další ztráty svalové hmoty a v neposlední řadě i snížení hodnoty bazálního metabolismu, což vytváří podmínky pro další nárůst tuku v těle," varuje odborník.

V těle jsou tři různá místa, kde najdeme tuk:

  • tuk v krvi - triglyceridy
  • podkožní tuk - neoblíbené faldy na břiše či na bocích a na  zadku. Jde spíš o estetický a kosmetický problém. Množství a distribuce podkožního tuku jsou dány geneticky.
  • viscerální tuk -  toho se tolik nebojíme, protože není vidět, ale ve skutečnosti je útrobní tuk nejhorší nepřítel! Tlustý muž s velkým břichem nemá zvenčí na sobě 50 cm silnou vrstvu podkožního tuku, ale má v sobě 20 kilo žluté třaslavé hmoty.

Viscerální tuk se hromadí v útrobách břišní dutiny, prorůstá do jiných orgánů a může se vyskytovat dokonce i ve svalech, ze kterých se pak stávají plandavé laloky mazlavé hmoty. Nejen, že způsobuje ztučnění jater, pankreasu a ledvin, ale dokonce i obalení celého srdce silnou vrstvou tuku.

S jídlem roste chuť

Vnitřní tuk také způsobuje snížení hormonu adiponektinu, což je ochranný faktor proti změnám, zapříčiněným obezitou. Tím se zároveň snižuje ochrana před zbytečnou konzumací jídla a chronickým zánětem.

Nejvíce viscerálního tuku do sebe nabírá blanitá struktura zvaná omentum, která je obepíná celé tenké střevo. Ta představuje časovanou bombu, protože:

  • podporuje odolnost vůči leptinu - hormonu,  který reguluje příjem a výdej energie včetně chuti k jídlu! Tím zpomaluje metabolismus, což dál podporuje obezitu
  • hromadí do sebe tuk, aby ho potom vypouštěl do krve. Tím se zvýší hladina triglyceridů a zvyšuje se riziko vzniku krevních sraženin
  • může spotřebovat až čtvrtinu celého množství inzulinu, poškodí jeho receptory po celém těle a vyvolá inzulinovou rezistenci, takže vede k cukrovce
  • produkuje látky (zejména TNF-alpha - tumor necrosis factor alpha a IL-6 - interleukin 6), které způsobují chronický zánět, vyčerpávají imunitní systém, poškozují důležité orgány a vyvolávají rakovinu
  • vytlačuje přední stěnu břišní  a může vyvolat kýlu anebo zauzlení střev

Nejhorší na nadváze a obezitě není to, co vidíme, ale právě to, co naopak vidět není.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tuk verus Cukr. Kdo zhubnul víc?

V létě se špatně hubne. Počkejte na září

Egypt, Chorvatsko, Řecko: Kolik tam zaplatíte za léčbu?

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama