reklama

Sexy hlas: Co je na mužích přitažlivé?

Jací muži na ženy nejvíc působí? Mladé odvázané ženy připomenou pěkný zadek, starší zahořklí muži plnou peněženku, ale ani jedno z toho nebude pravda.

Foto: Profimedia.cz

Jací muži na ženy nejvíc působí? Mladé odvázané ženy připomenou pěkný zadek, starší zahořklí muži plnou peněženku, ale ani jedno z toho nebude pravda.

Skotská studie prokázala, že ženy dávají přednost hlubokým mužským hlasům a dokonce si i lépe pamatují, co jim takoví muži sdělují. Vědci tedy nyní odborně potvrdili, co fanynky takového Jiřího Bartošky, Leonarda Cohena nebo Antonia Banderase věděly už dávno.

Kvalita genů

Studie skotské University of Aberdeen ukázala, že ženy z mužského hlasu odhadují genetickou kvalitu potenciálního partnera. Hluboký hlas je pro ně přitažlivý a ovlivňuje jejich volbu.

Faktem je, že hluboký hlas je důkazem vysoké hladiny mužských hormonů, což je vždy v "přirozeném výběru" výhodou. Jde o důkaz, že dotyčný jedinec bude oplývat silou, agresivitou a vytrvalostí, což jsou ceněné mužské atributy. Navíc signalizují i plodnost a schopnost zabezpečit ženu i případné potomky.

Výběr i přesnost

Stejné důvody (často fyziologické příčiny) pak vysvětlují, proč ženy u mužů oceňují výšku, velký nos, široká ramena, výraznou čelist a vystouplé lícní kosti - což jsou všechno vlastnosti v přesném opaku k požadovaným ženským znakům.  Včetně zmíněné výšky hlasu.

"Naše výsledky ukazují, že ženy si pamatují, co jim říká hluboký mužský hlas mnohem lépe, než to, co se dozvěděly od méně atraktivního vyššího hlasu. Je to poprvé, co se podařilo ukázat, že signály od opačného pohlaví nejen ovlivňují výběr partnera, ale i přesnost ženské paměti," tvrdí dr. David Smith, vedoucí výzkumu.

Krasavcům se víc věří

Účastnice výzkumu se ženy dívaly na obrázky různých předmětů, které jim popisoval mužský hlas, jehož výšku ovlivňoval počítač. Pak se dobrovolnice dívaly na podobné objekty a měly si vzpomenout, zda se je předtím už viděly v souboru obrázků. Ve druhém pokusu vědci ženy požádali, aby vyjádřily svůj názor na skutečné hlasy z nahrávek.

V obou případech se prokázalo, že vývoj uzpůsobil paměť žen tak, aby si lépe pamatovaly informace spojené s přitažlivými, atraktivními muži, jak vysvětlil další z členů výzkumného týmu Kevin Allan.

Útěcha pro ty další

Nedávný internetový průzkum přinesl překvapivé zjištění:  91%  ze 2 500 žen, které na dotazník odpověděly, dává přednost muži, který má pár chybiček, před někým, kdo  jim připadá až moc perfektní.

Ačkoliv si ženy stěžují, že neoholená tvář je na omak drsná, strniště přitahuje celých 41 procent příslušnic něžného pohlaví. A ještě jedno příjemné  překvapení: ženy mají rády muže, kteří se vyznají v technice.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama