reklama

Sex ženám ničí sebevědomí

Zatímco sex u mužů povzbudí sebevědomí, ženám ho naopak srazí až k bodu mrazu. Pokud to nebyl váš případ, můžete si gratulovat - jinak to potvrzují vědecké výzkumy.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco sex u mužů povzbudí sebevědomí, ženám ho naopak srazí až k bodu mrazu. Pokud to nebyl váš případ, můžete si gratulovat - jinak to potvrzují vědecké výzkumy.

Psychologové z pensylvánské Státní University zjistili, že mladí muži vnímají první společný sex většinou naprosto jinak než jejich partnerky.

Spokojenost versus pochybnosti

Vědci si vybrali stovku studentů ve věku kolem osmnácti let a zkoumali, jak tito mladí lidé vnímají své tělo a celkový vzhled. Na počátku rok a půl trvající studie šlo o panny a panice, na konci průzkumu už nikoliv.

Na psychiku mladých mužů měla první soulož vysloveně pozitivní vliv. Ukázalo se, že  se po ní vylepšila jejich sebedůvěra ohledně vzhledu.

Na rozdíl od nich se dívky většinou ocitají v přesně opačné situaci. Velmi často totiž o sobě po prvním sexu začnou pochybovat.

Zřejmě jde o to, že mladíci si konečně dokázali, že "jsou muži". Také tu zřejmě hraje roli fakt, že ženy bývají ohledně sexuálních partnerů více vybíravé, takže mladíkům dělá dobře, když se pro ně nějaká dívka rozhodne.

Příliš kritické ženy

To by se nejspíš dalo snadno pochopit.  Víc pochybností však vzbuzují poznatky, které vyšly pro mladé ženy. 

Důvod, proč u mladých žen po prvním sexuálním styku sebevědomí klesá, zatím není jasný. "Výsledky výzkumu, pokud jde o mladé ženy, vyvolávají ještě další otázky, které by bylo dobré položit," prohlásila autorka studie Eva S. Lefkowitzová, která studii vedla.

Podle ní jde nejspíš o to, že se ženy více soustředí na to, jak vypadají. Jejich představy, jak by měly vypadat, jsou také silně ovlivněné médii, v důsledku čehož jsou velmi nerealistické a především velmi kritické samy k sobě. 

Psychologové také upozorňují, že pokud se ženám sex nelíbil tolik, jak by "měl" podle obecně sdíleného přesvědčení,  připadají si ženy méněcenné a obviňují se ze selhání.

Je dost velký?

Naštěstí je tento efekt krátkodobý. V dlouhodobé perspektivě bývají ženy se svým tělem spokojenější. Muži totiž velmi často řeší velikost svého penisu. Tento problém má už dokonce svůj odborný název - psychologové ho diagnostikují jako „syndrom malého penisu" (SPS).

Podle výzkumů SPS začíná často už v dětství, nejčastěji následkem porovnávání se staršími sourozenci, kamarády nebo při spatření otce. V češtině se mu proto také občas říká "šatnový syndrom".

Podle nových zjištění však přes 37% mužů začala trpět touto poruchu až v dospívání, když je ovlivnily shlédnuté erotické, případně pornografické materiály, kde se to obřími rozměry a neuvařitelnou výdrží jenom hemží. 

Studie zveřejněná v odborném listu Adolescence je první, která se věnovala psychologickému efektu prvního sexuálního styku. Existuje sice celá řada iniciativ, které se zaměřují na předcházení nechtěným početím a sexuálně přenosným chorobám, ale výzkum psychologického vlivu sexu na teenagery dosud chyběl.

ROZDÍLY TU JSOU

Obě pohlaví se liší už v miminkovském věku - zatímco holčičky váhově patří většinou k průměru, výrazně nízká (do 1, 5 kg) a vysoká (přes 3,5 kg) porodní hmotnost je doménou chlapečků. Ti také častěji trpí vrozenými vadami a víc jich zemře do 1 roku věku.
Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama