reklama
 

Sex není fér: Kdo se musí přizpůsobit?

Když vyprchá prvotní vášnivá zamilovanost, mohou nastat problémy. Kolik sexu je akorát?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

V prvních měsících vášnivé zamilovanosti jde všechno snadno. Ale až hormonální bouře utichne, dojde na lámání chleba. Kolik sexu je akorát?  

V každém dlouhodobém vztahu se vyskytne rozdílnost sexuální touhy. Sex není fér: většinou jsou to ženy, které ztrácejí zájem

Rozdíl touhy se dá překonat

Při rozdílných sexuálních tužbách často vzniká začarovaný kruh přemlouvání - odmítání - odměřenost. Podstatné je však podle psychologů uvědomit si, že důvodů, proč se s partnerem milovat, je mnohem víc, než jen "pouhá" chuť na sex. 

Německý autor Hauke Brost ve své knize Jak pochopit ženu připomíná: "Žádný muž neopustil ženu kvůli tomu, že chtěla příliš mnoho sexu. Existuje ovšem mnoho mužů, kteří své ženy opustili kvůli tomu, že chtěly sexu málo." Ani tohle není fér, protože žádá přizpůsobení především od ženy.

Doporučujeme: Jídlo už je důležitější než sex: Pro vás taky?

Ženská  "křehčí" sexualita však závisí na hormonálním, psychickém i sociálním stavu. Většinou tak místo přizpůsobení, kdy muž chce sexu stále víc, a žena stále méně, se dostanou do bludného kruhu, kdy ona pak už nechce vůbec... 

Sex jako kompromis

Známý profesor Plzák doporučoval jako základní poučku pro soužití páru, aby se oba partneři naučili dohadovat, vyjednávat a dělat kompromisy v pěti základních oblastech života:

  • finance
  • trávení volného času
  • výchova dětí
  • péče o domácnost
  • sex

Klíčem k překonání rozdílnosti sexuální touhy je empatie, porozumění a kompromis. Pro "sexuální vyjednávání" existují dvě podmínky: vzájemná dobrá vůle a uspokojující a potěšující sexuální aktivita.

Náš tip: Sex mě obtěžuje. Je ho prostě moc!

Nejlepším lékem je otevřená komunikace, mnohdy je vhodné se určité dovednosti naučit za pomoci odborníka (sexuolog, psychiatr, psycholog). Pro některé dvojice je v této situaci velmi výhodná párová terapie, která pomůže uvést komunikaci a vzájemný vztah zase do souladu.

Láska vede k sexu

"Terapie by měla páru pomoci rozšířit jejich repertoár sexuálního chování a vyvolat v méně zainteresovaném partnerovi zájem o sex. Je důležité si uvědomit, že sex nemusí znamenat pouze styk, ale zahrnuje celou řadu velmi příjemných aktivit," vysvětluje psycholožka sexuoložka Kateřina Hollá.

Více než frekvence sexuálních zážitků je důležitá partnerská intimita. V porovnání s frekvencí sexuálních zážitků je mnohem důležitější, zda partneři spolu láskyplně komunikují i mimo ložnici.

Jestliže partneři spolu mají takto intimní vztah, budou se pravděpodobně snadněji dohadovat i nad frekvencí sexuálních styků, i když jejich potřeba sexu je rozdílná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

25 důvodů, proč mít sex: Tady jsou!

Cyklistika vede k potížím s erekcí

Nevíte, co chcete? Máme 5 tipů, jak to zjistit


Pětileté děvče kopíruje celebrity. Zvládne Angelinu Jolie i Serenu Williams | Video: Instagram/Stefani Chaglar

Mohlo by vás zajímat

reklama
reklama
reklama