reklama

Sex na prostatu nezabírá, tvrdí profesor

Na problémy s prostatou a dalšími typicky mužskými nemocemi jste se ptali on-line předního urologa, profesora Pacíka

Foto: Thinkstock

Na problémy s prostatou a dalšími typicky mužskými nemocemi jste se ptali on-line předního urologa, profesora Pacíka.

I když je rakovina prostaty třetí nejčastějí příčinou úmrtí českých mužů, podle průzkumu ji tři pětiny populace podceňují.  Listopadový Movember - charitativní akce, která každý rok šíří osvětu v oblasti mužského zdraví - letos shromáždila přes dva milióny korun na výzkum a léčbu rakoviny prostaty. Akce sice úspěšně skončila, ale problémy se zdravím nezmizely.

Každý nádor prostaty není rakovina

Především je nutné chodit na preventivní prohlídky, což bývá často úkol pro ženu, aby tam svého partnera "poslala".  Náš dnešní host Prof MUDr. Dalibor Pacík, CSc, přednosta urologické kliniky FN Brno zdůraznil, že čím dřív, tím lépe. Zejména, pokud je se onemocnění už v rodině objevilo.  

Doporučujeme: Rakovinu prostaty včas odhalí jednoduchý test

"S vědomím toho byste měl zahájit pravidelné preventivní kontroly u svého urologa již od 40 let," upozornil prof. Pacík. Také se však vyjádřil, že test na rakovinu prostaty před touto věkovou hranicí je zbytečný.

V on-line také zaznělo, že ne všechny nádory prostaty jsou zhoubné. Nicméně i ty  nezhoubné dokážou potrápit, například zničit sexuální život. Dlaším i typicky mužskými nemocemi tak jsou  poruchy erekce nebo neplodnost, a dále také onemocnění močových cest s tvorbou močových kamenů

Prostata a sex: Rozhodně souvisejí

Kromě mnoha dotazů, pro něž profesor Paclík zafungoval jao konzultant léčebého procesu, se často objevovaly otázky právě na souvislost mezi prostatou a sexem. Určitě proto zaujme jeho vyjádření: "Nikdo nikde a nikdy neprokázal že prevencí rakoviny prostaty je pravidelný sexuální styk," jak se často mezi lidmi říká. 

V České republice je s rakovinou prostaty ročně diagnostikováno 7000 mužů, tedy zhruba 20 denně. Více než čtyři muži na ni také každý den umírají. 

O způsobu vyetření, léčbě a jejích nemodernější možnostech i o dalších zajímavých věcech o mužském zdraví se dočtete v celém on-line rozhovoru, který naleznete dole pod tímto článkem. .

Náš odborník

Prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc.

Přednosta urologické kliniky FN Brno, vedoucí lékař NZZ Urologie prof Pacík a předseda o.s. EuropaUomo CZ ) se specializuje na onemocnění prostaty, problematiku andrologickou (poruchy erekce, neplodnost) a onemocnění kameny močových cest. Je členem řady mezinárodních urologických společností, šéfredaktorem časopisu Urologické listy a soudním znalcem oboru zdravotnictví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čaj - spouštěč rakoviny prostaty?

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Varování: Vaše děti hloupnou, protože nečtou!

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama