reklama

Sex jednou za měsíc? Úplně v pořádku!

Spěte spolu tak často, jak budete chtít. Hlavně ať se z vás nestanou jen "spolubdlící".

Foto: Isifa/Thinkstock

Podle studie z Harvardu stačí sex třikrát týdně, abychom si prodloužili život o 10 let. Češi to mají tím pádem v kapse, protože přesně tuto frekvenci většinou udávají v průzkumech, alespoň ti mladší.

Jenže to neplatí vždycky. I domácí sex chce podmínky: stačí však větší pracovní zápřah, těhotenství, péče o miminko, nemoc v rodině a v ložnici se už jen spí. K milování pak dojde mnohem méně často, třeba jen jednou za měsíc - anebo i méně.

Vztah není jen o sexu

Není však důvod dělat si s tím hlavu. Většina párového soužití začíná vášní, zamilováním a k tomu patří i časté milování nebo třeba sex na neobvyklých místech. Vášeň a zamilovanost samozřejmě po nějakém čase opadá. "Kdyby vztahy závisely pouze na sexu, pravděpodobně by žádný nevydržel déle než dva roky," míní psycholožka Katarína Hollá. Tak dlouho totiž trvá, než opadne hormonální třeštění a život se vrátí do poklidnějších kolejí.

Doporučujeme: Spočítejte si: Jak dlouho vám vydrží láska?

Podle reprezentativního průzkumu lidé, kteří žijí ve vztahu po dobu do jednoho roku, mají sex zhruba každý druhý den. Už po třech letech soužití klesne ale frekvence sexu na 112 styků za rok. Pokud spolu partneři vydrží více než sedm let, souloží v průměru už jen 57x do roka - tedy asi jednou za týden. Takže: nemusíte se srovnávat a případně závidět.

Pravidla si stanovte sami

Především je tak potřeba si uvědomit, že pro sex neplatí žádný jízdní řád. Jediná pravidla, která platí, jsou ta, která si stanovíte s vaším partnerem.

"Uvedená čísla nemusejí brát v potaz celkový obrázek ze života páru. Musíte do toho zahrnout ranou fázi manželství, pozdní manželství, těhotenství, porod, péči o novorozence či zaměstnání, kdy jeden z partnerů často cestuje, pak se najednou frekvence souloží výrazně změní a docela šťastný pár se začne cítit podřadně nebo se začne trápit tím, zda dělá vše správně," píše k tomu psycholožka a sexuální terapeutka Sari Cooperová v deníku New York Post.

Když už, tak už!

Muži a ženy se však kromě průměrného počtu pohlavních styků shodují ještě na něčem. Totiž že je lepší mít pořádný sex se vším všudy méně často, klidně jednou za měsíc, než několik nudných rychlovek za týden.

To platí, pokud se oba partneři na frekvenci shodnou a oběma jim vyhovuje. Pokud ne, problém je na světě. Ve chvíli, kdy je rozdíl v sexuální touze a potřebě výrazný, vzniká často začarovaný kruh: jeden přemlouvá, druhý odmítá, oba spolu nemluví, v domácnosti zavládne dusno. 

Náš tip: Jak dlouho trvá správný sex?

Pro některé dvojice je v této situaci velmi výhodná párová terapie, která pomůže uvést komunikaci a vzájemný vztah zase do souladu. Problém se musí řešit - odborníci tento proces nazývají sexuální vyjednávání. Není na něm nic špatného - nejde o výměnu sexu za jiné "směnné hodnoty", takže na něm není nic špatného.

Sex nemusí být jen genitální

Bez empatie, porozumění a kompromisu to ale nepůjde. Snahu dohodnout se a vyhovět musí mít oba partneři - jeden musí  "přidat", druhý slevit a vybití hledat v náhradních aktivitách, ať už je to masturbace nebo sport. Tomu, který se musí do sexu víc nutit - a přiznejme si, že to bývají častěji ženy - pomáhá mimosexuální motivace, což je snaha udělat partnerovi radost prostě proto, že ho máte rádi.

Nebojte se projevovat lásku při každé příležitosti a připomínejte  si tak žhavý náboj společného pouta. Drobné pozornosti a projevy náklonnosti a obdivu podpoří každý vztah. Plánujte společné akce, flirtujte mezi sebou. Dokazujte si erotickou přitažlivost třeba častým líbáním. Oblasti rtů a jazyka jsou bohaté na nervová zakončení, a proto i velmi citlivé na doteky. Už to samo jim předurčuje důležitou roli v lidských vztazích. Při líbání totiž nezapojujete jen hmat, ale i čich a chuť. S člověkem, se kterým se rádi líbáte a který vám "chutná", nejspíš budete chtít i spát. Třeba i častěji než jen jednou za měsíc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí potraty jsou tady! Mnoho povyku pro nic

Plodnost žen kolem 40: Odkládáte těhotenství?

Detoxikace musí jít do hloubky. Jinak nemá cenu

Vysočině chybí odborníci, pomoci mohou evropské projekty | Video: Petr Šoukal
reklama
reklama
reklama