reklama

Sex je vždycky riziko: Nepodceňovat!

Pod pojmem bezpečný sex si většina lidí představí metodu, jak zabránit početí. Víc než 50 % českých žen je podle posledních průzkumů na hormonální antikoncepci, takže další ochranu vůbec neřeší.

Sex doma
Sex doma | Foto: thinkstockphotos.com

Pod pojmem bezpečný sex si většina lidí představí metodu, jak zabránit početí. Víc než 50 % českých žen je podle posledních průzkumů na hormonální antikoncepci, takže další ochranu vůbec neřeší.

Sex obvykle považujeme za potěšení, zábavu, případně naplnění vztahu. Na to, že může být velkým rizikem, které končí vážnou nemocí nebo v tragickém případě i smrtí, nechceme raději vůbec myslet.

Aspoň kondom

Stačí se podívat do mnoha internetových diskusí - mnoho lidí dnes odmítá starý dobrý kondom, přestože dokáže alespoň zčásti ochránit před většinou sexuálně přenosných chorob. Na jejich seznamu jsou přitom smrtelné choroby jako AIDS nebo dokonce rakovina. Zkušenosti odborných lékařů tuto "bezstarostnou jízdu" zejména u mladých lidí potvrzují.

Přenos viru HPV totiž může způsobit nádor děložního čípku, jenž je po karcinomu prsu druhým nejčastějším zhoubným nádorem českých žen. V ČR se objevuje dvakrát až třikrát častěji než v rozvinutých zemích Evropské unie.

S infekcí lidského papilomaviru se během života setká až 80 % sexuálně aktivních žen. Imunitní systém se většinou s infekcí vypořádá sám, ale některé typy HPV, tzv. onkogenní, mohou v těle přetrvat a vyvinout se během let v rakovinu děložního čípku. Riziko však nese každý, kdo sexuálně žije. Další druhy rakoviny, způsobené sexuálními aktivitami, naleznete v další části článku - čtěte dál!

Spolehlivá ochrana

Ročně na tuto nemoc u nás zemře čtyři sta žen. Těch, které onemocní a musí se zdlouhavě léčit nebo jim lékaři musí nádor operovat, je však třikrát tolik. Nákazou papilomaviry jsou však ohroženi ve vysoké míře i muži, zejména gayové. Kondom úplně spolehlivý v tomto případě není. Přitom právě proti rakovině, způsobené HPV, jako jediné existuje spolehlivá prevence - očkování.

Vakcinace je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak této závažné nemoci předcházet. Od dubna letošního roku mají 13leté dívky očkování proti rakovině děložního čípku hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

České zdravotní pojišťovny nezapomněly ani na dívky a ženy starší 14 let. Díky finančním příspěvkům se pro ně toto očkování stává dostupnější. Běžná cena vakcíny Cervarix ještě v loňském roce činila 8 100 Kč, po zavedení hrazené vakcinace pro 13leté se cena očkovací látky snížila pro všechny na 5 490 Kč za celé očkovací schéma (tři dávky). V tomto období na ni navíc zdravotní pojišťovny přispívají až několik tisíc korun.

Nehleďte na peníze

V zemích EU se podle průzkumů evropských agentur dávají očkovat i muži. Jednak z ohleduplnosti vůči svým partnerkám, ale i kvůli sobě.
 
HPV viry totiž mohou vést i k rakovině penisu, konečníku a krku. A to i tehdy, když jde o nekoitální sexuální aktivity (bez zavedení penisu). Podezřelé z přenosu infekce je dokonce i líbání! K nákaze papilomaviry stačí i pouhý kontakt s kůží v genitální oblasti.

Autoři studie z americké univerzity Johna Hopkinse tvrdí, že pro vznik uvedených druhů rakoviny je HPV ve srovnání s kouřením dvojnásobně nebezpečný a ve srovnání  s alkoholem dokonce trojnásobně. Riziko strmě stoupá i se zvyšujícím se počtem sexuálních partnerů.

U lidí, kteří přiznali, že měli orální sex s více než šesti partnery, bylo riziko onemocnění už téměř devětkrát vyšší.

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama