reklama

Sex a sebevědomí: Jedno neznamená druhé

Mezi výhody sexu většina odborníků řadí mimo jiné také posílení sebevědomí. No, jak u koho...  

Foto: Profimedia.cz

Mezi výhody sexu většina odborníků řadí mimo jiné také posílení sebevědomí. No, jak u koho...

Nedávná studie, která zkoumala více než pět tisíc amerických vysokoškoláků, prokázala, že první sex má na mladé muže a mladé ženy zajímavé, a přitom zásadně odlišné účinky.

Poprvé je jenom jednou

Zatímco fyzické sblížení u mužů sebevědomí posílilo, u žen tom u bylo právě naopak. Začaly se utápět v pochybnostech o svém vzhledu, svém "výkonu", partnerových pocitech a vlastní hodnotě. Alespoň většinou, a to dost výraznou - z 63%.

Odborníci z Pensylvánské státní univerzity potvrdili, že mužům ztráta panictví rapidně zvyšuje sebevědomí, zatímco ženy ztrátu panenství většinou nepovažují za pozitivní zkušenost.

Mladíci byli sami se sebou mnohem spokojenější, zatímco dívky si připadaly po prvním sexu ošklivější. "Myslíme si, že důvodem jsou stereotypy, které ohledně sexu ve společnosti panují už několik století," vysvětlila jedna z autorek studie, doktorka Sara Vasilenko.

Podruhé, popáté...

Psychologové sledovali své respondenty ještě po následující čtyři roky. Vždy po roce byli požádáni o vyplnění dotazníku mapujícího jejich sebevědomí a spokojenost se svým vzhledem. To, co zjistili, bylo ještě zajímavější!

Z dalšího výzkumu totiž vyplynulo, že tato rozdílnost prožívání platí nejen v případě, že jde o první sex v životě vůbec, ale dokonce i když jde o první sex mezi novými partnery. A to bez ohledu na to, zda mezi nimi vznikl dlouhodobější vztah nebo ne.

Naopak. Pochybnosti a propad sebevědomí u žen přetrvávaly ještě i při několika (dvou až pěti) dalších sexuálních stycích s témtéž mužem. 

Co z toho plyne?

Podle odborníků jde o důkaz rozdílného vnímání sexuality u žen a u mužů, které nedokázaly změnit ani desítky let trvající sexuální revoluce.

Vědomí vlastní sexuality může mít na ženu různé vlivy. Podle několika průzkumů, který vedli psychologové po celém světě, se ukázalo, že o svém vzhledu pochybuje 88 procent žen. Nepřipadají si dost žádoucí a dost často se pak stává, že vyspí s každým na potkání ve snaze vybudovat si a upevnit sebevědomí.

"Předmanželský sex byl vždycky větším tabu pro ženy než pro muže. Stejně jako se vysoký počet sexuálních partnerů promíjí spíše mužům, u žen je vnímán velmi negativně," vysvětlila doktorka Vasilenko z Pensylvánské státní univerzity.

Závislost nebo sebedůvěra

Pokušení využít svých sexuálních služeb jako lákadla je však ošidné, a nemusí jít vždy jen o ženy. I muži  se často dostanou do nezdravého vztahu, kdy si pomocí sexu dodávají chybějící sebevědomí. Dostávají se tak do podřízeného postavení, které jen dál deptá jejich narušenou psychiku.

Pokud je smyslem fyzického styku  pouze "vyhovět" nebo "zasloužit si" něčí pozorost, pak se člověk s tímto přístupem opět jen stane na druhém nezdravě závislý. Což k pozvednutí sebevědomí rozhodně nepřispívá, právě naopak.

Další běžný omyl, kterého se dopouštějí hlavně ženy, když potřebují dodat sebevědomí, je pocit povinnosti mít sex. Žena tak často nabízí vlastní tělo jako jakousi odměnu či protislužbu za dárky, večeře, služební postup a podobně.

Nedejte se mýlit  sebedůvěrou těchto vampů v neodolatelnou moc  vlastního těla. Ve skutečnosti podle psychologických rozborů těnto způsob uvažování pouze odhaluje velmi nízké sebevědomí.

 

Zdroj: psychoweb.cz, bbc.co.uk, webmd.com

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama