reklama

Selský rozum napoví, říká lékařka celostní medicíny

Zajímá vás, jak jsme propojeni s přírodou a jak v tomto spojení funguje i naše tělo? Odpovědi na vaše otázky přináší celostní diagnostika.

Foto: Isifa/Thinkstock

MUDr. Michaela Šimková je lékařka v oboru psychiatrie, terapeutka, ale také lektorka celostní diagnostiky na pražské Akademii léčivé výživy, kde v seminářích učí studenty nazírat do lidského těla i duše z pohledu "starých mistrů".  Systém celostní medicíny přináší i dnešní době a evropské kultuře důležité poznání.

Po zimě přichází jaro a většina z nás se cítí unavená, jak z toho ven?

Záleží na tom, z čeho únava pramení. Velmi často je to záležitost postupného vyčerpávání rezerv, nebo v zimě málo odpočíváme a dostatečně neživíme element vody - ledviny, které jsou jakousi schránkou naší energie, našimi baterkami. Pak velmi snadno v období tvrdých měsíců, jako je leden a únor, naše rezervy již skomírají. Do jara pak přicházíme již znavení a poměrně dlouho trvá, než nás slunce zase nabije a uzdraví.

Každý je originál

Jak jste se začala zajímat o celostní medicínu?

Už během studií na lékařské fakultě. Přišla mi velmi logická a líbilo se mi propojení systémů těla i duše a dalších aspektů, které celostní, potažmo čínská a ajurvédská medicína, řeší.

Doporučujeme: Lékaři musí změnit přístup. Léčit budou i duši

Během studia na lékařské fakultě jsem tedy začala souběžně studovat i tradiční čínskou medicínu u Sinobiologické společnosti a pak to praktikovala pro známé a příbuzné. Pracovala jsem ale ještě v nemocnici jako klasický lékař. Pak jsem ale dozrála k rozhodnutí, že celostní medicína je cesta pro mě a z nemocnice odešla. Od té doby, od roku 2000, se věnuji už pouze medicíně celostní, kde diagnostickým pilířem je pro mne tradiční čínská diagnostika. Je to jeden z nejpropracovanějších diagnostických systémů.

Jak funguje lidské tělo v kontextu ročních období, životních etap a v propojení s přírodou? Co bychom neměli přehlížet?

Na to potřebuji několik dní speciálního semináře! Ano, fungujeme v sounáležitosti s okolím, životním prostředím, přírodou, máme nějaké vrozené vlastnosti a předpoklady a jiné časem získáváme. To všechno tvoří naši konstituci, kterou je třeba zohlednit při vytváření jídelníčku i zařazování dalších aktivit do našeho života. Každý jsme jiný, originální, a takto je potřeba k sobě i přistupovat. Nesrovnávat se s tím či oním člověkem, ale pracovat na hledání toho, co je pro mě vhodné a jakou chci jít cestou. Jakýkoli terapeut vám může být dobrým průvodcem, ale hlavní "drive" je stejně na každém jednotlivci samém.

Strádání posiluje

Co bychom  měli pro své tělo udělat každý den?

To je také velmi individuální záležitost. Každý má jakousi prioritu vzhledem k jeho zdraví, způsobu života, vyznání a dalšímu kontextu. Ale ve výsledku bychom měli co nejlépe pečovat o své tělo i duši, protože jedině tak můžeme fungovat v radosti. Jedině z této pozice má smysl dělat něco dále i pro ostatní. Ve chvíli, kdy sami jsme nemocní, čili nemáme dostatečnou "moc" nad svým životem, těžko můžeme ovlivňovat životy jiných.

Náš tip: Starobylá ajurvéda: Skvělé tipy pro domácí léčbu

Starejme se tedy o to, co vkládáme do úst a sledujme, zda to našemu tělu prospívá. Starejme se také o to, jaké programy vkládáme do své duše a zda nepolykáme něco, co polykat nechceme. Buďme v tomto bdělí, berme si odpovědnost za to, co žijeme a jak žijeme a každý jděme za svým vnitřním štěstím. A také přijímejme do svého života strádání - to posiluje. Číňané tvrdí, že je velmi prospěšné zakoušet chlad a hlad a takto vychovávat i děti, konkrétně prý 30 % hladu a 30 % chladu. A je dobré se každý den trochu zapotit a fyzicky unavit a pořádně se zasmát.

Vedete na Akademii léčivé výživy seminář celostní diagnostiky, co se od něj dá očekávat?

Laskavý přístup, teoretickou základnu tradiční čínské diagnostiky a mnoho a mnoho příkladů z praxe. Cílem je naučit studenty, jak se správně mohou jednoduše diagnostikovat a na to konto si na míru našít právě všechna ta doporučení, na která jste se mne ptala.

Žijeme sami za sebe

Máte nějakou ověřenou radu, kterou byste mohla předat čtenářkám a čtenářům Žena.cz ?

Je potřeba pracovat hlavně na sobě a ostatní většinou přichází s tím. A tím myslím jak tělesnou, tak duševně duchovní stránku. Tak ovlivníme život svůj a vlastním příkladem i životy druhých. Doba morálky vnější, kdy nás řídil někdo jiný, a to jak ve smyslu společenském tak osobním i zdravotním je pomalu pryč. Nastává doba morálky vnitřní, kdy odpovědnosti za naše zdraví, štěstí a životy máme jen my sami. A právě ve vztahu k jídlu to platí dvojnásob. Pídit se, co je pro nás dobré, nedělat ze svého těla popelnici, nenechat se tlačit reklamou do potravin-nepotravin, ptát se po původu potravin, používat vlastní selský rozum a mít i odvahu se na něj spolehnout. 

Více informací o studiu i kurzech najdete přímo na webu Akademie léčivé výživy

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na nemoci zkuste tradiční čínskou medicínu

Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?

Jednoduché cviky vás zbaví bolesti kolen

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama