reklama

Se zeleným zákalem k zubaři? Injekce vám ublíží!

Nejen pro očního lékaře, ale také pro stomatologa je důležité vědět, že trpíte zeleným zákalem. Můžete si ušetřit spoustu zdravotních nepříjemnosti.

Zpěvák Bonoz U2 se konečně přiznal, proč neustále nosí brýle: trpí zeleným zákalem a barevná skla ho chrání před oslněním, které je pro tuto nemoc typické
Zpěvák Bonoz U2 se konečně přiznal, proč neustále nosí brýle: trpí zeleným zákalem a barevná skla ho chrání před oslněním, které je pro tuto nemoc typické | Foto: Isifa/Thinkstock

Nejen pro očního lékaře, ale také pro stomatologa je důležité vědět, že trpíte zeleným zákalem. Můžete si ušetřit spoustu zdravotních nepříjemnosti.

Zelený zákal neboli glaukom je skupina onemocnění postihující oči. Typická pro ni je světloplachost a časté oslnění. Bono, zpěvák slavné kapely U2, se nedávno poprvé přiznal, že své proslulé brýle nosí právě proto, že glaukomem trpí.  Charakteristickým rysem nemoci je také zvýšený nitrooční tlak tekutiny vyplňující oči, odborně se jí říká komorová voda.

S očima k zubaři

Normální tlak komorové vody je dán rovnováhou mezi její tvorbou a jejím vstřebáváním. V důsledku narušení této rovnováhy dochází k hromadění komorové vody v oku a tím k nárůstu nitroočního tlaku. Výsledkem těchto procesů je postupné zhoršování zraku, až úplná slepota.

Doporučujeme: Téma: Zrak

Na vzniku glaukomu se podílí celá řada faktorů, každý z nich u jednotlivých pacientů různým dílem, od dědičných vloh k této nemoci přes dlouhodobé užívání steroidů až po oční úrazy. Co má ale společného zubař a nemocné oko??

Jedním z klíčových faktorů důležitých pro vstřebávání komorové vody je velikost průtoku krve okem. Čím větší je průtok, tím snáze se komorová voda vstřebává. A naopak při významném snížení průtoku se vstřebávání komorové vody snižuje. Následkem je zvyšování již zmíněného nitroočního tlaku.

Průchodné cévy

Existuje celá řada látek, které mají schopnost působit na cévy a snižovat jejich průměr. Tím se snižuje průtok krve danou cévou. Takovou látkou je i epinefrin, který se používá jako pomocná látka u lokálních anestezií. Jeho funkcí je snížit průtok krve v oblasti podání anestetika. Tím se sníží jeho odplavování a prodlouží se jeho působení v dané lokalitě.

Oči a zuby jsou si, co se vzdálenosti týče, velmi blízké a ještě blíže je jejich cévní zásobení. Proto je zřejmé, že aplikace lokálního anestetika u zubaře nutně musí zasáhnout i cévní zásobení očí. Následkem toho dojde ke snížení vstřebávání komorové vody a zvyšování nitroočního tlaku.

Varujte svého zubaře

Problémem je, že zvýšený nitrooční tlak většinou nebolí a není ani jinak pacientem vnímán. A tak je většinou prvním příznakem glaukomu až zhoršující se kvalita zraku.

Ne každý zákrok u zubaře je spojený s podáváním lokální anestezie. Ale pacient by měl vždy zubaře upozornit, že se léčí s glaukomem, protože zubař nemá jinou možnost, jak to zjistit. V případě, že musí podat lokální anestezii pacientovi s glaukomem, má většinou k dispozici lokální anestetikum bez epinefrinu nebo jiné podobné látky.

(krot)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chcete se zbavit brýlí? Přehled všech typů operací

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama