Sůl už není nad zlato. Vědci odhalili, jak nadměrné solení zkracuje život
Přisolíte si jídlo pokaždé, než se do něj pustíte? Podle britské studie to vede k předčasným úmrtím. Výzkumníci zjistili, že přílišné solení ženám zkracuje naději dožití o rok a půl a mužům dokonce o dva roky.
Výzkum probíhal po dobu devíti let a účastnilo se jej půl milionu Britů ve středním věku. Autoři nevylučují, že roli mohou hrát další faktory, jako je nezdravý životní styl spojený s vyšším příjmem soli, ale výsledky jsou podle nich natolik přesvědčivé, že by lidé měli přehodnotit dochucování jídla u stolu.
"Pokud vím, naše studie je vůbec první, která zkoumá vztah mezi konzumací soli a předčasným úmrtím. Stačí, pokud přestanete solit u stolu nebo dochucování alespoň omezíte, a pravděpodobně tím dosáhnete pozitivních zdravotních účinků," řekl pro The Guardian vedoucí výzkumník studie Lu Qi z Tulane University v New Orleans.
Výzkumný tým pozoroval účastníky studie v průměru devět let. Na začátku jim rozeslal dotazník, v němž vyplnili, zda si u stolu přidávají do jídla sůl a jak často. Přesný příjem soli je složité určit, protože většina jí pochází z průmyslově zpracovaných potravin. Jen osm až 20 procent přijaté soli pak západní populace přijímá dosolováním u stolu. Podle výzkumníků se však jedná o spolehlivý indikátor toho, zda člověk preferuje slané jídlo.
Lidé, kteří si jídlo vždy přisolí, mají o 28 procent vyšší riziko, že zemřou předčasně oproti těm, kteří tak činili výjimečně. Autoři studie počítali i s dalšími faktory, které mohou ovlivnit délku dožití, jako jsou nemoci, pohlaví, etnicita nebo kouření.
Annika Rosingrenová z lékařské fakulty Göteborgs universitet, která na studii nepracovala, však upozorňuje, že k solení není možné přistupovat podobně jako třeba ke kouření - ideálně s ním přestat úplně. Sůl je totiž pro lidský organismus velmi podstatná. Doporučuje proto vyvažovat příjem soli konzumací ovoce a zeleniny a nepřidávat sůl do již hotových jídel.