reklama

Rýmu zažene "protažení" nosu. Příjemné a účinné

Zkuste se léčit vůněmi!

Foto: Isifa/Thinkstock

Mrazy zatím neudeřily a tak se ve vzduchu drží spousta bacilů různých chřipek, rýmy a dalších nemocí, které na nás může někdo lehce prsknout.

Posilujte imunitu a zažeňte první příznaky nachlazení nebo rýmy pomocníky z přírody vůněmi! Aromaterapie není jen "záhadné" čarování se svíčkami a lampami esoterických biožen.

První pomoc v dopravě

Stačí se rozhlédnout, kolik lidí cestou do práce v autobusu nebo tramvaji uvidíte a uslyšíte kýchat, smrkat, kašlat. První pomocí je nakapat na kapesníček esenciální olej a kdekoliv nejen užíváme příjemnou vůni, ale zároveň se chráníme před onemocněním.

Inhalace je nejrychlejší cestou, jak do sebe dostat účinné látky. Kromě přiloženého kapesníčku může dát jednu či dvě kapky do misky s horkou vodou, zakrýt ručníkem a vdechovat asi pět pět minut. Samozřejmě můžete zkusit i aromalampu.

Doporučujeme: Voňavé porody: úžasná alternativa!

Při rýmě, která nás úplně nezažene do postele, ale stejně nám otravuje život, je ideálním pomocníkem i do malé kapsy inhalační tyčinka. Uvolňuje dutiny a dýchací cesty, podporuje rozpouštění hlenu a vykašlávání. Směs éterických olejů má i protivirové a antibakteriální účinky. Tyčinku stačí přiložit k nosu a intenzivně vdechovat.

Pět základních vůní

Účinnou složkou při aromaterapii jsou tzv éterické oleje, které obsahuje v různých kombinacích každá rostlina ve svých kořenech, lodyhách, listech, semenech a květech. Mezi ty, které využijeme při sezónních onemocněních, patří především

  • angelika
  • borovice
  • cedrové dřevo
  • grapefruit
  • máta
  • myrtha. 

Při rýmě a nachlazení je však nejúčinnější a nejosvědčenějš blahovičník neboli eukalyptus.

Sázíte-li na aromaterapii a vůbec přírodní pomocníky při péči o své zdraví, neměla by vám chybět domácí aromalékárnička. Sada obsahuje pět éterických olejů - levandule, eukalyptus, citron, tea tree a mátu - která slouží jako první pomoc při běžných nemocech či potížích. Levandule zejména zklidňuje a podporuje hojení, eukalyptus uvolňuje zahlenění, citron účinně snižuje horečku, tea tree má silné desinfekční účinky, máta uleví od rýmy či od bolesti hlavy, nevolnosti a posílí koncentraci.

Síla je jen v přírodě

Aromaterapeutka Adéla Zrubecká pak doporučuje: "Vonné esence či jejich směsi můžeme využít jak k inhalacím, koupelím či obkladům, tak i k masážím či stimulaci konkrétních akupresurních bodů. Jen pozor - éterické oleje jsou velmi koncentrované a pro použití na pokožku je nutné je ředit, nejlépe se za studena lisovaným rostlinným olejem v poměru 10 kapek vonné esence na 10 ml."

Dejte si ale pozor, aby to, co koupíte, byl 100% přírodní produkt. Umělé se jim ani zdaleka nevyrovnají. Nejkvalitnější oleje se prodávají v tmavých lahvičkách se štítkem, na němž je napsáno i latinské jméno rostliny a uveden návod k použití. Koupené oleje se mají uchovávat na chladném místě v dobře uzavřených lahvičkách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zelené porno a bio-sex: Ekologie i v posteli!

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

S konjakem zhubnete. Zkuste a uvěříte

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama