reklama

Respektujte biorytmy! Víme, čím jsou prospěšné

Naše tělo má svůj přirozený biorytmus, který je třeba respektovat

Foto: Profimedia.cz

Jste ranní ptáče, přivstanete si se svítáním a vše stihnete, nebo pracujete dlouho do noci a pak vyspáváte? Ani jedno není to pravé. Lidské tělo má své vnitřní hodiny a pokud se chceme cítit dobře a být zdraví, měli bychom je znát a podřídit se jim.

Mezi čtvrtou a šestou hodinou ranní se tělo probouzí a posiluje se tvorba hormonů. Využijte krátkodobou paměť a zopakujte si v tento čas před zkouškou vše potřebné. Pokud vás něco bolí, je třeba vědět, že v tuto dobu cítíme vše intenzivněji a po čase bolest přechází, nebo se zmírňuje. Mezi šestou a sedmou ranní je vhodné vstávat.

Ráno se rozdýchejte a pak soustřeďte

Od šesté do osmé hodiny jsou velmi výkonným orgánem plíce, tudíž nastává čas pro sport, procházku se psem, či jinou klidnější aktivitu. Snídat je nejvhodnější do osmé hodiny ranní, což je pro většinu lidí v té době již pracujících poněkud pozdě. Bohužel patříme mezi státy, ve kterých začíná pracovní doba a škola poměrně brzo, a proto je také otázka pozdější snídaně  problematická. Mezi devátou a dvanáctou hodinou se daří soustředění, tudíž je vhodné vyřešit všechny nepříjemné pracovní záležitosti v tomto čase. Podle doby, kdy jsme snídali, řídíme čas oběda. Odstup mezi jídly by měl být čtyři hodiny.

Od třinácté to s námi jde hodinu z kopce 

Oběd po třinácté hodině není z hlediska biorytmů vhodný, bohužel je však ve školách poměrně frekventovaný. Podle názorů odborníků je vhodné půl hodiny před a stejnou dobu po jídle nepít, jinak se ředí trávicí enzymy. Pokud potřebujete zapíjet, pak jen malé množství během jídla a ne studenými nápoji. 

Mezi třináctou a čtrnáctou hodinou přichází doba útlumu, tělo tráví a naše výkonnost klesá.

Mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou naopak aktivita velmi rychle stoupá, děti se toho v této době mají šanci mnoho naučit, vhodné jsou také pohybové aktivity.

Po osmnácté hodině už chce náš organismus relaxovat. Čím dříve jste zvyklí večeřet, tím je to pro tělo lepší, rozhodně není vhodný přísun potravin později, než tři hodiny před spaním!

Doporučený čas pro spánek je nejpozději od dvacet tří hodin. Náš organismus musí mít možnost nabrat dostatek energie pro další den.

Pokud se budete řídit svými vnitřními hodinami, vaše tělo si na zavedený režim navykne, budete se cítit daleko lépe a hlavně - prospějete svému zdraví!



"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama