reklama

Rakovině se dá zabránit, tvrdí primář Erben

Cukrovka, cévní onemocnění, poruchy příjmu potravy a v neposlední řadě rakovina tvoří jen část početného zástupu civilizačních chorob. Je dnes vůbec možné se jim vyhnout?

Foto: Profimedia.cz

Cukrovka, cévní onemocnění, poruchy příjmu potravy a v neposlední řadě rakovina tvoří jen část početného zástupu civilizačních chorob. Je dnes vůbec možné se jim vyhnout?

Na to jste se ptali v dnešním on-line rozhovoru MUDr. Karla Erbena, primáře poradny pro civilizační choroby ve FN Královské Vinohrady v Praze. Kromě dotazů, týkajících se chorob, jako je obezita, cukrovka nebo rakovina, doktor Erben zodpověděl spoustu otázek na nemoci, které má dnes téměř každý - od zvýšeného cholesterolu přes hemoroidy až k potížím s játry.

Za vším hledej imunitu

Civilizační choroby považujeme často za důsledek překotné "moderní doby", přestože mnohé jsou známy staletí. Problémem je však selhávání imunity. "Určitá dispozice k onemocnění se v rodinách může vyskytovat. Vždy ale záleží na životním stylu, resp. na tom, zda vytvoří podmínky pro rozvinutí dispozice v onemocnění. Dnes je možná účinná prevence," tvrdí primář Erben. 

Pokud je nemoc diagnostikována, je už pozdě přemýšlet o prevenci. Mnohým onemocněním lze přitom úspěšně předcházet.Argumentace genetickou dispozicí totiž platí jen u části případů, na vině je z velké části nevhodný životní styl a strava.

Podle tohoto předního odborníka lze v mnoha případech předejít dokonce i rakovině. Jak, to se dočtete uvnitř našeho on-line rozhovoru.

Náš odborník

MUDr. Karel Erben  je primářem poradny pro civilizační choroby ve FN Královské Vinohrady v Praze.  Dlouhodobě se zabývá prevencí onkologických onemocnění.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama