reklama

Psycholožka: Rychlý návod, jak se zbavit stresu

Aby vás stres nedohnal.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ach ty Vánoce - když je někde problém, tak je hned vidět víc a víc ho prožíváme.  Tak reagovala psycholožka na jeden z dotazů z dnešního on-line rozhovoru.

Mgr. Eva Hradilová tak přesně vystihla situaci. Před vánočními svátky jsou lidé nejen unavenější a vystresovaní, ale také mnohem citlivější a zranitelnější. Projevilo se  to i na vašich dotazech.

Nenechte si diktovat

Moderní doba klade na člověka nesmírné nároky. Někdo je odolnější, někdo se trápí a dokonce i hroutí. Stalo se smutnou tradicí, že vánoční svátky místo uklidnění a pohody přinášejí do našich životů ještě víc zmatku, stresu a vyhrocených problémů.  .  

Doporučujeme: Proč jste v depresi? Zkontrolujte 10 důvodů

 K tomuto jevu přispívá i fakt, že sami sebe neustále "poměřujeme" očima druhých a máme pocit, že jsme selhali. Ať už je to v oblasti pracovní, finanční či rodinné, nebo v partnerských vztazích. Neustále si říkáme, co bychom měli, aby...

""Mělbychové" jsou vaši nepřátelé, zbavte se jich nebo se vyčerpáte definitivně. Dělejte věci, které Vás těší. Řada z těch domnělých povinností ve skutečnosti nejsou nezbytné. Rozhodněte se, zda váš život řídí pocit povinnosti nebo vy. Je to na vás!" upozornila psycholožka z polikliniky Medicon.

Mgr. Hradilová také radila o všem si promluvit a nic neodkládat. "Odkládání a vyhýbání se situacím vždy jen posiluje strach nebo úzkost. Když bude potřeba, tak se omluvte. každý má nárok na to udělat někdy chybu, jste jenom člověk a tak to má být."

Jak se zbavit stresu

Mgr Hradilová poradila našim četnářům jednu konkrétní a účinnou techniku, jak se zbavit úzkosti: Říká se jí zakotvení do pěti smyslů. Dělá se takto:

"Dva - tři nádechy a výdechy, pak si se zavřenýma očima projděte všechny své smysly (chuť, sluch, čich, zrak, hmat). Smyslové vnímání vás drží v tělesném prožitku a pak se cítíme pevnější. Nakonec uvědomění toho, co nyní chcete, proč jste v dané situaci a co chcet udělat, pak to udělejte. Obecně také stačí jen práce s dechem - počítejte do pěti při nádechu, na tři při zadržení, na pět další výdech a na tři opět zadržení. Zopakujte několikrát. Funguje to jako rychlé zklidnění při nástupu úzkosti nebo paniky," radí Mgr. Hradilová.

Všechny odpovědi Mgr. Evy Hradilové na vaše dotazy naleznete v on-lůine rozhovoru pod tímto článkem.

Náš odborník

Mgr. Eva Hradilová

Po studiích začala pracovat jako psycholog v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, poté působila v nemocnici v Kyjově, dále spolupracovala jako psycholog pro několik společností a nyní je psychologem a psychoterapeutem na poliklinice Medicon, a.s. Absolvovala několik odborných kurzů zaměřených na psychoterapii u nás i v zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Světlo na konci tunelu: Proč nás tma táhne dolů

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama