reklama

Provozní sex: Co proti němu máte?

Jako nepijeme šampaňské každý den, tak ani při každém partnerském sexu se nezachvěje země a nespadne svět. Ženy mají tendenci tento "provozní" sex podceňovat a vyhýbat se mu, jakoby čekaly každou noc nový zázrak...

Foto: Profimedia.cz

Jako nepijeme šampaňské každý den, tak ani při každém partnerském sexu se nezachvěje země a nespadne svět. Ženy mají vak tendenci tento "provozní" sex podceňovat a vyhýbat se mu, jakoby čekaly každou noc nový zázrak...

Milování „na povel" sice nefunguje, ale přesto je dobré si připomenout, že do funkčního partnerství patří fungující sex. Mnozí odborníci včetně legendárního doktora Plzáka dokonce doporučovali stanovit si předem určité dny v týdnu, a  pak dodržovat jízdní řád. Pořád lepší, než kolem každé soulože rozpoutat malé domácí peklo. Vdyť je to koneckonců jen pár minut...

Nejdřív tělo

Na začátku milování je vzrušení - excitační fáze. Sexualita ženy je přece jen o něco komplikovanější a komplexnější než ta mužská, a tak připravenost na milování není jako škrtnutí sirkou. Spíše by se dalo přirovnat k pomalému rozdělání ohně.

Mnoho žen preferuje delší předehru, potřebují se k milování naladit, často přeladit z běžného každodenního života. Také mnoho žen uvítá i jiné než pouze koitální aktivity. Jestliže muž pospíchá se zasunutím penisu do pochvy, nemusí být žena dostatečně připravená, vzrušená, vlhká, přeladěná, a pohlavní styk se jí nemusí líbit.

Proto když není žena dostatečně vzrušena, na sex prostě nemusí mít chuť. Tělesnou formu vzrušení doprovází zvlhčení. Není nutné se spoléhat pouze na tělesné - přirozené zvlhčení pochvy. Někdy je lepší pomoci si například lubrikantem.

Bolest ubírá vzrušení

V této fázi sexuality také často ženu odrazují různé bolesti. Bolest je u normálního jedince v přímém protikladu ke vzrušení. I tady velmi pomůže dostatečné zvlhčení, dostatečné vzrušování. Žena může partnerovi ukázat jak a co ji vzrušuje, jak pevný má být dotyk, na kterých místech, co jí dělá dobře.

Dostáváme se do tzv. fáze plató, kdy žena už dostatečně vzrušená a naladěná na sex je, a přesto se může stát, že se jí „to" přestane líbit. Opět může být několik příčin.

Nejčastěji jde o špatnou komunikaci v rámci sexuality, kdy muž zvolí polohu, techniku či způsob milování, který ženě nevyhovuje, a ta neví, jak muže upozornit.

Jestliže je žena vzrušená a chce se milovat, ale během milování ji něco odradí, je zapotřebí, aby velmi dobře zkoumala své pocity. Tedy co ji vadí, co se jí nelíbí, co ji (ne)vzrušuje. Jestliže ví, co potřebuje a co chce, je dobré, aby to se svým parterem sdílela, aby se spolu učili.

Zahoďte předsudky a střídejte!

Mnohokrát v této fázi sexu se necháváme svazovat různými předsudky a mýty. Například že je zapotřebí dosahovat orgasmu společně, nebo že orgasmus „platí" pouze když je dosažen pohlavním stykem a tak podobně. Opak je pravdou.

V sexu je přípustné vše, na čem se s partnerem dohodneme a co nás vzrušuje. Mnoho partnerů si svoje milování například „rozdělí" - nejprve se soustředí na jednoho a pak na druhého partnera, nebo se ve vzrušování střídají.

Sexualita je velmi bohatá a soustředit ji pouze na koitus - tedy na soulož - je strašně ochuzující. Jakkoli dosažený orgasmus je dobrý, vaginální stejně jako klitoridální, ale také orgasmus dosažený orálně nebo manuálně.

Rovněž tak i milování, kdy žena nedosáhla orgasmu, není milování špatné, pokud si užila to, po čem toužila - intimity, doteků, mazlení či čehokoli jiného.

Chybí vám kapacita?

Každodenní starosti o děti, práci, domácnost, finance, únava a problémy mohou být pro ženu natolik závažné, že jí na sex nezbývá kapacita.

Mnohdy je to ale také v tom, že pro ženu sex nemá prioritu (častokrát na rozdíl od muže), protože například nesnadno se vzruší. Nebo preferuje spíše jiné aktivity v rámci milování než pouze pohlavní styk.

Dalším důvodem může být obtížnější dosahování orgasmu a také skutečnost, že svého partnera ještě nenaučila „jak na to".
V takových případech je žena ochotná vzdát se svého orgasmu ve prospěch jiných věcí, které nestíhá - například spánku a odpočinku.


Konflikty zabíjejí sex

Pokud se k těmto tělesným obtížím připojují ještě partnerské konflikty, kdy žena nemá možnost s mužem sdílet svoje myšlenky, nápady, pocity, emoce a má pocit, že muž o ni projevuje zájem pouze ve chvíli, kdy ví, že možná pak bude sex, je velmi obtížné sexuální averzi překonat.

Proč ale není dobré na sex rezignovat? Sexuální zdraví je jedním z ukazatelů celkového zdraví. Člověk, který je spokojený v sexu, je jednoznačně odolnější vůči stresu, frustraci a různým konfliktům. patří k životu a že sexuální potěšení a hormony s tím spojené jsou jednoznačně příznivé pro život jedince. Žena,  rezignující na sex vlastně rezignuje i na partnerství.

Z toho plyne, že je i odolnější vůči nemocem. Protože tělesno a psychika jdou ruku v ruce. Na tento argument se však jistě dá namítnout spousta ale. Proto je zapotřebí dívat se na sexualitu zejména jako na partnerskou záležitost. Do funkčního partnerství patří fungující sex.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama