reklama

Proti přírodě: Hysteričtí muži jsou tak svůdní

Hysterická žena? Odporné. Hysterický muž? Nesnesitelné - i když nejdřív lákavé!

Foto: Profimedia.cz

Hysterická žena? Odporné. Hysterický muž? Nesnesitelné!

Celé generace psychologů byly přesvědčeny, že hysterie existuje pouze u žen, protože právě jen ženy mají dělohu, řecky "hystera". Dnes víme, že mužů - hysteriků neboli hystrionů je zhruba stejně, jako hysterických žen. Jen se stále lépe maskují...

Hysterik- pravý muž?

Hysterie (v současnosti se používá spíš termín histriónská porucha) se řadí mezi rané vývojové poruchy osobnosti, kam patří také narcismus nebo hraniční porucha osobnosti.

U žen se za hysterický záchvat považují slzy, křik, pláč, třes a třeba i omdlévání, takže vlastně staré známé "ženské zbraně",  které pro představu o mužském vzorci chování typické nejsou. Mužská hysterie se však může projevovat úplně odlišně - právě typickými mužskými způsoby.

Nepředstavujte si tedy křeče, hysterické oblouky nebo známou ztuhlost (i když to může vypadat i takhle). Daleko častěji jde o takové chování, které bývá považováno za vhodné a hodné obdivu. Ženám obvykle imponuje. Aspoň zpočátku...

Doporučujeme: Jste hysterka? Moc s tím nenaděláte!

Vyšiluje váš muž při jízdě autem (čím větší, tím lepší) a pak ještě způsobí kravál při parkování? Pohádá se v každé restauraci kvůli obsluze nebo příliš propečenému steaku, protože on přece ví, jak to má správně vypadat? Vyvolá spory při jednání na úřadech nebo mu na konflikt stačí procházka po městě? Nedejte se zmýlit tím, že má ke svému jednání "dobré důvody" - že přece jako pravý gentleman chrání vás, jako pravý muž svou rodinu, jako pravý hrdina veřejný pořádek...

Pro život hysterik není

Ve skutečnosti mu jde o něco jiného: být ve středu pozornosti.  Brzy se však jeho kritický vztah ke světu, který mu nerozumí, a a snaha jej napravovat, obrátí i proti vám. Pro svou existenci potřebují neustálý doping zjitřených emocí, takže běžný život pro takového muže rozhodně není.

To souvisí se zvýšenou sebeláskou, spojenou s egoismem a snahou získat pro sebe nejvíce výhod. Je afektovaný a domýšlivý, často flirtuje a má sklony k sexuálním dobrodružstvím. Nedostatek porozumění pro druhé maskuje stížnostmi na nepochopení okolí. Jeví se jako zvlášť citlivý, ale jde jen o důsledek náladovosti a emocionální lability. Afekty se mohou střídat a často se mění.

Náš tip: Nejhorší partneři pro život: Kteří to jsou?

Někteří odborníci tyto projevy vysvětlují nejistotou, způsobenou nedostatkem lásky a opory v dětství. Shoda mezi nimi však nepanuje. "Lékaři se jim snaží na kloub přijít již staletí a stále jakoby ze své povahy unikají celkovému pochopení," vysvětlil doktor Michal Raszka z Psychiatrického centra Praha, spoluzakladatel a místopředseda Neuropsychiatrického fóra pro Aktuálně.cz.

Problém osob s touto psychickou poruchou osobnosti je v tom, že jejich obrovská emocionalita je velmi povrchní a zaměřena egocentricky, ovšem bez skutečného sebevědomí. Všechno, co dělají, je motivováno v podstatě jedinou touhou: obrátit na sebe pozornost a zaujmout, vysvětlují psychologové. Nevadí jim při tom žádná ostuda či veřejný výstup - vždyť "zjednat pořádek" je přece tak chlapácké!

Od hysteriků pryč

Hysterie se vyznačuje zvýšenými výkyvy v emocionální oblasti a vysokou fantazií. Takový člověk se na sebe snaží upoutat pozornost okolí, chová se teatrálně a má nekritický postoj k vlastní osobě. Ve snaze udělat co nejlepší dojem stylizuje vlastní chování a předvádí se jako osoba s maximálně kladnými vlastnostmi.  

"S poruchou osobnosti nelze nic moc dělat. Jako u většiny duševních poruch, pacient zpravidla odmítá připustit skutečnost, že trpí poruchou osobnosti. On v pořádku je, zlé a špatné je okolí: partner, šéf, kolegové, sousedé, spolucestující... záleží na okolnostech," upozorňuje prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, CSc. z Pedagogické fakulty Masarykovy University v Brně.

Klasik oboru doktor Miroslav Plzák proto své dodnes citované pojednání o této psychické poruše zakončil jednoznačnou radou "rychle pryč" - ať už od hysterky nebo od hysterika.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sprosté nadávky a křik? Možná je to nemoc!

Kde jsou v ČR nejlepší nemocnice?

Nejčastější zábrany při sexu: Jak je překonat?

 

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama