reklama

Prokázáno: "Rýmička" má u mužů skutečně horší průběh

"Rýmička" u mužů není smrtelná, ale vědci prokázali, že má horší průběh.

Foto: Thinkstock

Mužská smrtelná nemoc na čtyři? Rýma! Ženy, jejichž partneři jsou při nastydnutí nervózní, ufňukaní a přímo na zabití, budou muset změnit svůj postoj. Vědci potvrzují, že muži mají mnohem horší průběh zánětu horních cest dýchacích, než se tato nemoc projevuje u žen. Co za tím stojí?

Rýma je téměř nejčastější lidské infekční onemocnění. A zdaleka nejde jen o smrkání. Při rýmě jsou zasaženy oči, protože se při zduření sliznice zhorší odvod slz kanálkem a může dojít k přesunu infekce na oční spojivku. K tomu si přidejte bolest hlavy, dutin, špatné polykání, kýchání či případně i dráždivý kašel, za který mohou hleny v krku.

Smrtelná nemoc? Nepanikařte

Australští vědci skutečně přišli s důkazy, že muži nepřehání (tedy většina), když nám tvrdí, jak nesnesitelná pro ně rýma je. Mužské tělo s tímto "banálním" onemocněním bojuje hůř než ženské.

Doporučujeme: Muži v depresi. Proč je mají čím dál častěji?

Profesor John Uphan z Univerzity ve Qeenslandu ví, proč křehké pohlaví zvládá "rýmičku" snáz. Podle testů ženský imunitní systém lépe snáší infekci dýchacích cest před menopauzou. S poklesem hormonů u nich přichází silnější příznaky a s rýmou už se hůře vypořádávají i ženy. Za vším tedy hledejme ženské hormony.

Muži jsou postradatelní

"Příroda je chytrá. Snaží se naživu udržet hlavně plodné samice. Jde o věc přežití. Je to jednoduché. Ženy rodí děti, muž je přeci jen postradatelnější," říká John Uphan pro web smh.com.au.

Při laboratorních testech byl znatelný rozdíl v reakci žen a mužů na chřipkové viry. Imunitní systém reagoval hodně odlišně. "Budeme zkoumat, zda existuje způsob, jak používat ženské hormony při výrobě vakcíny," dodává profesor Uphan.

Imunita mužů je silnější, ale jen v případě odolávání virům. Marodí mnohem méně. Když už se ale nachladí, hůře se z nemoci dostávají. Ženy onemocní i třikrát do měsíce, ale jejich imunitní systém umí okamžitě zareagovat na problém a velmi brzy jsou opět na nohou.

Drsňák každým coulem

S další zajímavou teorií přichází výzkumník Robert Rosenman ze Státní univerzity ve Washingtonu. Ženy jsou zvyklé zvládat více věcí najednou. Dokážou ustát různé druhy bolesti, i když se objeví při jednom onemocnění (bolest nosu, dutin, hlavy). Muži touto schopností nedisponují.

Pánové jsou od přírody větší drsňáci, kteří nepřiznají sobě i okolí zdravotní problémy. Obrovské bolesti kolen klidně ustojí, ale když se dostaví rýma, která s sebou přináší hned několik příznaků najednou, přichází panika a stav, kdy nemají situaci pod kontrolou.

Vlastně ani tak nejde o samotné příznaky rýmy, které muže odrovnají, ale o tu psychickou potupu, že nemají kondičku, musí ležet, jsou unavení a jednoduše nefungují. Pán a vládce tohoto světa jen smrká a nemá situaci ve svých rukách.

Bohužel se připravte na fakt, že pánové k lékaři nejspíš nepůjdou. A jak se k nim chovat, aby doma při "rýmičce" nevypukla válka? S péčí to nepřehánějte, ale zapomeňte i na tvrdé jednání. Ukážete-li, že na písknutí vždy přijdete s čajem a teploměrem, už se povelů nezbavíte.

Jak se chránit před rýmou?

"Vyhýbejte se zakouřeným místům, nechoďte tam, kde je hodně lidí. Jen tak omezíte možnost přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte se na čerstvém vzduchu a nevyhýbejte se pohybu, který vede k posílení organismu," říká prof. MUDr. Ivo Šlapák CSc.

Náš tip: Petru Čtvrtníčkovi neslouží ruce: Revma?

Kapky do nosu jsou většinou návykové, proto se nedají používat dlouhodobě, ale vyzkoušejte mořské roztoky, které ze sliznice odstraní zárodky infekce a minimalizují hleny. Nezapomínejte na vonné oleje, které dokážou nos dezinfikovat. Skvělá je čistička a zvlhčovač vzduchu.

Jak snáší rýmu váš partner? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pozor na palmový olej: Číhá v jídle i v kosmetice

Nehoda? Dejte přednost profesionálům

3 báječné raw recepty: Dorty bez pečeníOdchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama