reklama

Prodejný sex: Zboží bez ceny?

V zemích, kde jsou ženy diskriminovány, je cena za sex vyšší. Ne snad přímo v penězích nebo v počtu velbloudů, i když to možná také, ale jako záležitost, která má svou vlastní hodnotu.

Foto: Profimedia.cz

V zemích, kde jsou ženy diskriminovány, je cena za sex vyšší. Ne snad přímo v penězích nebo v počtu velbloudů,  i když to možná také, ale  jako záležitost, která má svou vlastní  hodnotu.

Ženská sexualita tím nabývá vyšší hodnoty - tentokrát míněno v psychologickém slova smyslu, nebo spíš v morálním a etickém. Jak je to možné?

Devalvace sexu

Podle sociálního psychologa z Floridské státní univerzity v Tallahassee Roye Baumaistera je to tím, že v takových státech musí muži vyvinout k dosažení sexuálního kontaktu větší úsilí. 

Závěry, které nedávno zveřejnil odborný časopis The Journal of Social Psychology, jsou podloženy výsledky studie týkající se chování celkem 317 tisíc osob z 37 zemí celého světa.

Ve státech, kde je jednoznačně dána rovnost pohlaví, vedou muži i ženy sice aktivnější sexuální život, ale zároveň se tím sex devalvuje. Je tak všudypřítomný, že ztrácí svůj lesk a cenu - jako všechno, co může snadno a bez větší snahy získat každý. Co je zadarmo a všude, přestává být výlučným statkem.

Pokud jsou ženy svolné souložit na první schůzce či poskytovat sex bez závazků, muže nic nenutí  o něj usilovat.

Hodně neromantická teorie

 "Pokud ženy nemají dostatek příležitostí vydělat si peníze, přiřadí sexu nejvyšší hodnotu. Právě ten je totiž tím nejdůležitějším, co mohou nabídnout. Aby tam žena měla v očích mužů hodnotu, je přístupná k sexu pouze občas. Jde o nechvalně známou neromantickou teorii," připomněl Baumeister na setkání Americké psychologické asociace.

Zdá se, že tento posun se datuje od dob sexuální revoluce v 60. letech minulého století, který byl umožněn nástupem hormonální antikoncepce. Známá pilulka sice ženám přinesla sexuální svobodu a zbavila je obav z nežádoucího otěhotnění, ale zároveň je připravila o jejich nejsilnější zbraň.

Dřív býval sex činností, jíž bylo vyhrazeno výhradně manželství. Všechny jiné eventuality představovaly porušení určitých tabu, za něž bylo ovšem nutno zaplatit. Jistě, že platily především ženy, ale pro muže také nebyl zadarmo.

Bez závazků

Sex představoval - alespoň pro většinu z nich - závazek, z něhož vyplývaly povinnosti. Podle obecně sdílených hodnot směřoval k manželství a zplození potomků, a muž se cítil v takové situaci zodpovědný. Tedy alespoň většinou...

Podle sociologa Marka Regneruse z University of Texas v Austinu vede laciný sex k nárůstu počtu tzv. singles, protože dostupný sex nenutí muže vázat se. „Když ženy opět kolektivně zkříží nohy a budou méně dostupné, hodnota sexu vzroste a vzroste i hodnota vztahů a partnerství," tvrdí Regnerus.

Dnes je ve většině vyspělých zemí povinností žen sex umožňovat, a to bez ohledu na to, zda o něj mají zájem nebo ne. Pokud ho odmítnou, vystavují se posměchu nebo odsouzení, protože se vždy najde nějaká jiná, ochotnější.  

Kolik to stojí?

„Cena sexu je řízena tím, kolik úsilí musí jedna stranaí investovat do toho, aby nalákala opačnou stranu. Někdy to může být koupě drinku, jindy přímo zásnubního prstenu. Tato chování se liší podle toho, jak je sex se ženou cenný pro muže, tak kvantifikujeme cenu sexu," tvrdí Kathleen Vohsová z University of Minnesota.

Podle jejího výzkumu třicet procent mladých mužů má sexuální vztahy se ženami bez jakékoli romantiky a lásky - žádné svádění, žádné randění, žádné roztomilé hlouposti a žádné sladké nesmysly. Docela škoda, ne?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama