reklama

Prodlužte si život. 10 důvodů, proč žít jako Japonci

Možná se vám líbí japonská moderní technika. Nebo vás fascinuje tamní kultura včetně populárních komiksů manga. Ale příklad bychom si měli vzít hlavně z životního stylu.

Japonský čaj a jídlo
Japonský čaj a jídlo | Foto: Thinkstock

Říše vycházejícího slunce patří k zemím s nejvyšší délkou života - stovka není nic mimořádného. Dokazuje to i řada studií, v nichž se odborníci zároveň snaží zjistit, proč tomu tak je. A co jim vyšlo? 

Japonsko má právem pověst jedné z nejbezpečnějších zemí na světě. Určitě s tím souvisí to, že se jedná o jednu z nejbohatších zemí na světě. Ale důležitá je i celková atmosféra. Ohleduplnost a spolehlivost lidí opravdu činí život snazší. A s tím souvisí i individuální zvyky. 

1. Japonci vaří prostě jinak

Japonská jídla obnášejí hodně vaření v páře, grilování, grilování na pánvi, restování, pomalého vaření a fermentování. Japonci mají ve zvyku udělat alespoň jednu misku polévky a obvykle servírují jídlo na více malých talířích. Lépe se tak propojuje zelenina s rybou, spoustu vlákniny přijímají z rýže a fazolí.

2. Zelenina v hlavní roli

I Japonci postupně podléhají nezdravým západním stravovacím zvykům, ale tradice stále přetrvávají. "V Japonsku se jí ve velkém rýže, zelenina a ryby -zpravidla v tomto pořadí,“ uvádí znalec japonského prostředí Petr Patočka ze společnosti Čajová květina. Pověstná japonská posedlost sójou a mořskými řasami má za následek, že netrpí nedostatkem vitamínů, minerálů a užitečných fytochemikálií

3. Rovnou na talíř

Jídlo je zde opravdu čerstvé. A sezónní. Jelikož je Japonsko relativně malé souostroví s velkým množstvím orné půdy, není potřeba, aby potraviny cestovaly nějak daleko, než se dostanou na talíř. Platí to jak o zelenině, tak i o rybách a obilí.

"V japonských obchodech není jídlo datováno - dostane se k vám totiž do půl hodiny," uvádí Naomi Moriyama, která napsala knihu s názvem Japanese Women Don’t Get Old or Fat (Japonky nestárnou ani netloustnou).

4. Libo čaj? Ano, hodně

V Japonsku je ohromná kultura pití čaje – a kvalitní japonský čaj obsahuje daleko více antioxidantů než káva. To platí zejména pro japonskou čajovou specialitu: Matcha.

Jedná se o čaj v podobě jemného prášku (často je na naše poměry drahý), který je vyroben z mladých lístků vypěstovaných speciálně pro zvýšení obsahu chlorofylu a antioxidantů tím, že se zakryjí před slunečním zářením. Matcha je dokonce až desetkrát účinnější než obyčejné sypané zelené čaje, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku.

5. Menší porce, prosím

Kontrola porcí je tradiční součást japonské kuchyně - velké porce se neservírují nikdy. Etiketa hraje v japonském životním stylu obrovskou roli a část z ní představuje pečlivé používání hůlek, konzumace z malého talíře nebo rýžové misky a zdobení jídla oblohou jen zlehka. Také se servíruje každý pokrm na vlastním malém talířku a talíř se nikdy nenaplní zcela.

"Na Okinawě místní připisují část své dlouhověkosti rčení: hara hachi bu, což znamená Jez jen do osmdesáti procent sytosti,“ uvádí místní zajímavost Petr Patočka.

6. K doktorovi povinně

Průměrný Japonec navštíví svého lékaře více než dvanáctkrát ročně, čtyřikrát častěji než lidé v Americe. přitom prevence je považována za významný prostředek, jak si udržet dzraví nebo alespoň zachytit nemoc už v začátku, kdy se lépe zvládá. 

7. Nesedět, když můžete stát

Japonci neposedávají. Součástí každodenního japonského života je náročné dojíždění – vstávat, zamířit na nádraží, čekat na vlak, stání ve vlaku, chůze z dalšího nádraží do práce a tak dále. Veřejná doprava je v Japonsku standard. Lidé skočí na kola a naskočí do vlaku - auto je považováno za luxus. Mnoho zaměstnanců pracuje vestoje. Dokonce i toalety bývají v Japonsku odlišné. I když existuje mnoho dostupných toalet západního stylu, na tradičních japonských toaletách se dřepí, což je zdravější pro střeva.

8. Čistota půl zdraví

Japonci jsou posedlí čistotou a je to jen dobře. Jejich kulturní způsoby jsou z velké části založené na staleté tradici šintoismu, jehož značnou součástí je koncepce očisty. V Japonsku není neobvyklé se v létě koupat dvakrát denně. Veřejné lázně jsou běžnou záležitostí, předpisy a pravidla v nich jsou přísná.

9. Rozcvičky za rozbřesku

Jmenují se rajio taiso a lidé cvičí v rozsáhlých skupinách podle vysílání v rozhlase každé ráno. Většina Japonců se účastní a je připraveno několik stupňů obtížnosti. Přínosy jsou zřejmé - zvýšená úroveň zdatnosti, bdělosti a energie, spolu s vyšší pružností a pozorností na pracovišti i ve škole.

10. Venku lépe než doma

Kromě pěší chůze prakticky kamkoli je japonským zvykem raději jíst venku s přáteli než je pozvat dovnitř. Japonské obytné prostory jsou skromné, přičemž ceny v restauracích jsou relativně nízké. "I když efekt trávení času s přáteli nebyl v rámci japonské dlouhověkosti testován, sociální soudržnost a přátelství jsou významné pro emocionální zdraví,“ upozorňuje Petr Patočka.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama