reklama

Proč ženy tak často pláčou? Mužům to vadí

Pláč je spojený s emocemi, a také je považován za tajnou ženskou zbraň. Podle odborné studie však není zdaleka tak účinná, jak to vypadá! Podívejte se, k čemu jsou dobré slzy.

Foto: Profimedia.cz

Pláč je spojený s emocemi, a také je považován za tajnou ženskou zbraň. Podle odborné studie však není zdaleka tak účinná, jak to vypadá! Podívejte se, k čemu jsou dobré slzy.

Pláč dokáže organismus zbavit stresu a dostat jej zpět do rovnováhy. Slzy totiž obsahují zvýšené hladiny některých proteinů, manganu a draslíku, a určité speciální látky, které  přirozeně otupují bolest.

Proč ženy pláčou?

Navíc je v slzách obsažen hormon prolaktin,  který hraje roli například při stresu či při obraně organismu. Ženy mají více prolaktinu než muži (jeho hladina se zvyšuje zvláště během těhotenství). Proto pláčou častěji než  muži.

Doporučujeme: Nadávejte! Plačte! Uleví se vám

Oční lékaři z mnichovské Ludwig-Maximilianovy univerzity během výzkumu zjistili, že ženy pláčou až 64 x do roka, muži maximálně 17x.  Liší se také délka pláče: ženy roní slzy průměrně šest minut, což je zhruba o dvě minuty déle než u mužů. U dětského pláče rozdíly podle pohlaví nejsou. Ty se začnou objevovat až kolem 13 let.

Ženy jsou více citově založené a častěji projevují své emoce pláčem než muži. Kromě věku a pohlaví ovlivňují sklon k pláči i kultura a výchova. Například oblíbené rčení otců "chlapi přece nepláčou" může být pro zrak nebezpečné. Slzy jsou pro správnou funkci oka nezbytné - člověku například hrozí syndrom suchého oka, zvaný také "kancelářské oko", protože ho často způsobuje dlouhé hledění do počítače.

Ženské slzy muže odpuzují

Zkušenosti i vědecká zkoumání potvrzují, že pokud vidíme někoho plakat, jsme sami smutnějši. Obvykle pláč vzbuzuje empatii a soucit. To platí při "běžné" komunikace, ale při sexuálně podmíněných vztazích je tomu jinak.

Izraelští vědci z Weizmannova institutu v Tel Avivu zjistili, že ženské slzy u mužů potlačují sexuální zájem. Prokázala to nejprve jejich srdeční a dechová frekvence, kožní napětí i obsah mužského sexuálního hormonu testosteronu ve slinách, a nakonec potvrdila i magnetická rezonance mozku. Namísto zvýšené empatie muži reagovali poklesem sexuálního vzrušení.

Náš tip:  Slzí vám v zimě oči?

Lidské slzy totiž nejsou jen "slaná voda" - obsahují i chemické signály. Vědci se domnívají, že ženské slzy  skutečně tlumí mužskou sexualitu. Může jít o ochranu před sexuálními agresory a o podvědomý způsob regulace vztahů. Vědci se domnívají, že je to tím, že ženy jsou náchylnější k pláči kolem menstruace, kdy je šance na otěhotnění velmi nízká.

Umíte vůbec plakat?

Složení slz vyvolaných silnými emocemi se přitom liší od ochranných slz, jimiž se oči brání před vyschnutím nebo vyplavují nečistoty. "Slzy jsou v určitém množství pro zdraví oka nepostradatelné. Zvlhčují povrch oka, aby byl hladký a lesklý. To je důležité pro kvalitu vidění a pro to, aby víčko mohlo po oku jemně klouzat. Někteří lidé ale plakat nedovedou," vysvětluje MUDr. Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini.

Nedostatek slz se vyskytuje například u lidí trpících autoimunitní nemocí zvanou Sjögrenův syndrom, který se častěji se vyskytuje u žen. Plakat paradoxně nemohou někteří pacienti s těžkou depresí, což je způsobeno jejich psychickým stavem. Dále se slzy netvoří při nedostatku vitaminu A nebo vzácněji při nemocích mozku či vzácném vrozeném onemocnění vegetativního systému s názvem familiární dysautonomie či Rileyho-Dayův syndrom.

Slzy jsou nezbytné pro zdravé oko

"Pokud má člověk málo slz nebo jsou nekvalitní, vede to ke zrakovým obtížím, k podráždění oka a zvyšuje se riziko infekce oka, což v extrémních případech může vést až ke slepotě. Paradoxně v počátečních stadiích některých onemocnění, kdy je slz méně nebo nejsou dostatečně kvalitní, může oko po nějakou dobu díky podráždění slzet více," připomíná doktor Stodůlka.

Slzy se tvoří v slzné žláze, která je uložena zevně pod horním víčkem. Slzy odtékají z oka slznými kanálky v očních víčkách do nosu. Dále v oku existují malé přídatné žlázky, které produkují slzy neustále a zajišťují potřebnou vlhkost povrchu oka, odplavují nečistoty a chrání oko před infekcí.

"Během pláče dochází k vyplavování slz do oka v nadměrném množství, které nestačí odtékat slznými odvodnými cestami do nosu, a slzy přetékají přes okraj víčka na tvář. Protože slzy částečně odtékají do nosu, při pláči nebo po něm lidé často smrkají," dodal Pavel Stodůlka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Máte kancelářské oko?

Muži, kteří myjí nádobí, mají horší sex

Knižní "porno" 50 odstínů šedi bouří ženské hormony

  

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama