reklama

Proč se v noci budíme? 6 tipů, jak zase rychle usnout

Není čas ztrácet čas ani v noci. Nnaučte se, jak po nočním probuzení zase co nejrychleji usnout, abyste byli ráno čilí.

Foto: Thinkstock

Nic není tak dlouhé a ničivé, jako probuzení uprostřed noci, kdy nemůžete usnout. Zjistěte důvody, které nás vytrhnou ze spánku, a pak se naučte pár jednoduchých triků, které vám pomohou znovu se uložit do jeho konejšivé náruče.

Hlavou se honí nejčernější myšlenky a představa, že za tři hodinky už budeme muset vyrazit do víru pracovního dne, nevyspalí a unavení, jen dál znásobuje nervozitu a strach. V takových chvílích je nejlepší radou zachovat klid. Noční bdění máme totiž v  genech a je úplně normální.

Budit se je normální

Podle doktora José Colona, autora knihy Spací dieta (The Sleep Diet), nikdo nespí celou noc. Běžné probudit se klidně čtyřikrát i šestkrát za noc. Už od dob, kdy lidstvo žilo v jeskyních, se člověk se v noci často budil, aby zkontroloval své okolí a ujistil se, že mu nehrozí nebezpečí. Poté zase uklidněný usnul.

Doporučujeme: Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

V tom je ale právě problém - jak znovu rychle usnout a neztrácet vzácné minuty a hodiny, vyhrazené v našem nabitém denním programu spánku? Především se ujistěte, že jste jste odstranili rizikové momenty, které vám brání znovu usnout.

Co všechno nás ruší?

Na to, proč se v noci budíme, existuje dokonce samostatný výzkum mezi obyvateli ČR. Jako s přehledem nejčastější důvod udávali potřebu dojít si na malou. Pokud si velkou část svého příjmu tekutin necháte na večer (nebo ho zkonzumujete v podobě piva), pak se není čemu divit a probuzení je ještě ta lepší možnost...

Přečtěte si: Chodíte v noci na malou? Nemoc to je - nebo teprve bude

Na druhém místě byly psychické problémy jako strach, úzkost, případně stres. V dotazníku je označilo 49 % lidí, především ženy. Odborníci podotýkají, že k neklidné mysli přispívá puštěná televize, brouzdání na síti, hrátky s telefonem a podobně. Málo zjištění, k nimž se tak doberete, má uklidňující účinek, tak se bez nich raději naučte existovat.

Hlavně klid!

Třetí pozici měl žízeň a hlad, což je zřejmě jen opak k bodu č. 1. Jít spát žíznivý a s prázdným žaludkem je nesmysl. Zapomeňte na heslo "po páté už nejím", poslední jídlo bychom měli sníst cca tři hodiny před usnutím.

Jako další rušivé vlivy Češi jmenovali zvuky (včetně dětských projevů, ale s tím se nic dělat nedá, s chrápajícím partnerem ano), horko - ano, v ložnici má být maximálně 20 stupňů a také světlo. S tím z venku pomohou tlusté závěsy, s tím uvnitř můžete hnout sami. Vypněte všechny přístroje ze zásuvky i ovladače. Nejhorší ze všeho je modré světlo (důvody najdete ZDE), které působí na mozková centra.

Co pomůže rychle znovu usnout?

  1. Nerozrušujete se. Zkuste se prostě jen obrátit na druhý bok a zůstat v klidu.Vědecky potvrzeno je, že čím menší přestávka ve spaní je, tím spíš opět "zaberete". Pohyby aktivují mozek a jeho bdělost.
  2. Nedívejte se na hodiny. Kroužící ručička člověka znervózní často až panice. Místo toho sledujte tmu kolem sebe - velmi často zapůsobí tak, že se vám oči samy zavřou.
  3. Nemyslete. V noci máme tendenci vidět všechno hůř a víc se děsit a trápit. Známý americký televizní doktor Oz doporučuje místo toho vymýšlet pro své problémy ta nejpodivnější řešení včetně říše sci-fi. Například: Co když protivného šéfa unesou Marťani? Nebo co udělám, ž zázračně zbohatnu?
  4. Nevstávejte. Každý pohyb narušuje klid. Místo toho se soustřeďte na pohodlí vlastní postele a užívejte si, že "nic nemusíte". Můžete zkusit i meditaci, ale rozhodně relaxujte. Každý odpočinek je lepší než žádný.
  5. Vyzkoušejte dýchací metodu 4-7-8, považovanou lékaři za spolehlivý způsob, jak usnout raz dva.
  6. Pokud ani to nezabere, pak prostě vstaňte. Je to lepší, než se převalovat a nervovat. Můžete se pustit do nějaké nudné monotónní činnosti. Uvidíte, že se ještě rádi vrátíte do postele. K tomu si můžete uvařit meduňkový čaj nebo slupnout pár kozlíkových kapek na kostce cukru. Vedle jejich účinků na mozek působí i sladká chuť, která uklidňuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naučte se nespat. Je to ztráta času

Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

Kdy "zadělat" na miminko? V zimě jsou spermie pomalejší

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama