reklama

Proč je dobré omezit kofein?

Kofein, káva a naše zdraví. Jak to jde spolu dohromady a proč možná ten třetí šálek vašeho oblíbeného nápoje není ten nejlepší nápad.

Foto: iStock

O kávě a kofeinu najdete tunu článků, studií a debat. Jedni říkají, že se jedná o drogu, která vašemu organismu nepřinese nic dobrého, a jiní ji zase obhajují. Říká se taky, že pití kávy nám pomáhá hubnout. Jak je to ale doopravdy? Na to jsem se zeptala hlavní výživové poradkyně NATURHOUSE, Mgr. Aleny Přídové.

Dobrá zpráva

Kofein nemusí jen škodit, naopak v malých dávkách prospívá. Je zdrojem antioxidantů a pomáhá s koncentrací a myšlením. Kofein navíc zrychluje peristaltiku střev a tím předchází zácpám.

Káva a dieta

Pití kávy může ovlivnit naši náladu a taky navodit pocit nasycení, který je žádaný hlavně při redukční dietě. Výhoda kofeinu je, že aktivuje tělo a celkovou fyzickou aktivitu, takže se cítíme čilí. Dejte si kávu před cvičením a vyhněte se jejímu pití na lačno nebo hned po jídle, dráždí totiž žaludek, žlučník a částečně zpomaluje trávení.

Kofein jako droga

V malých dávkách sice prospívá, ale i přesto je kofein droga a můžeme si na něm vypěstovat závislost. "Nepřiměřený příjem kofeinu může způsobit nervozitu, neklid, nesoustředěnost a zhoršení jemné motoriky. Přehnaná konzumace kávy také způsobuje odvodnění a vylučování minerálů, které tělo potřebuje. Kofein také neprospívá ani vašemu srdci, může totiž dočasně zvedat hladinu krevního tlaku a srdeční frekvenci," upozorňuje Alena Přídová.

Jste závislí?

Jeden až dva šálky kávy denně jsou naprosto v pořádku. Pokud ale pijete kávy víc, je dost možné, že po jejím vynechání pocítíte abstinenční příznaky. “Mezi nejčastější projevy patří tupá bolest hlavy, která se stupňuje, a často ani léky nezabírají. Tyto bolesti jsou často doprovázeny třesem končetin, nevolností a náznakem zimnice,” dodává Přídová a doporučuje snižovat jeho dávky postupně. Vyhnete se tak nepříjemným prvotním abstinenčním příznakům a z dlouhodobého hlediska budete mít více energie a kvalitnější spánek. Taky ale upozorňuje, že každé tělo reaguje jinak.

Co místo kávy?

V dnešní době už naštěstí existuje spousta kávových náhražek, od klasického zeleného čaje až po silnější matcha čaj, který se prodává ve formě prášku a jedná se o usušené a namleté lístky zeleného čaje. Je tak mnohem silnější a obsahuje více antioxidantů než klasický zelený čaj. Navíc si z něj jednoduše uděláte matcha latté přidáním oblíbeného mléka.

Chápeme ale, že kafe je prostě kafe. Jak jste na tom s jeho pitím vy?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama