reklama

Proč někteří lidé nestojí o sex?

Ve světě, kde erotika prodává cokoliv od hodinek po nemovitosti, je sex považován na spolehlivou hodnotu. Ale kupodivu ne pro každého!

Foto: Profimédia

Ve světě, kde erotika prodává cokoliv od hodinek po nemovitosti, je sex považován na spolehlivou hodnotu. Ale kupodivu ne pro každého!

Existují lidé, kteří o sex nestojí. Netouží ho sami naplnit fyzicky a jeho ukazování ve veřejném prostoru (média, reklama) jim je vyloženě nepříjemný. Ne snad z pruderie, ale ze skutečného vnitřního nastavení.

Znáte je osobně?

Asexuálové chtějí dobrovolně žít bez sexu a k životu ho nepotřebují, ačkoliv jsou ve věku, kdy se od nich čeká opak. Podle výzkumů jich v populaci žije 2-4  procenta, takže to jen v ČR může být kolem 250 tisíc lidí.

Znáte někoho takového? Podívejte se například na stránky jejích hnutí (www.asexuality.org/home), které mj. usiluje o uznání takto orientovaných lidí za specifickou menšinu, která si  podle nich zaslouží stejné ohledy a práva, jako gayové a lesby.

Část takových lidí vnímá sex jako nudu, další jako zbytečnou námahu, jiní k němu cítí nechuť a někteří dokonce odpor. Vědci tvrdí, že vzhledem k všudypřitomnosti explicitního sexu takových lidí postupně přibývá.

Není to celibát

Těmto lidem vadí, že současném světě není místo ani čas, kam by sex nedoléhal alespoň v nějaké podobě. Je všudypřítomný, valí se na nás z obrazovky, tisku, objevuje se dokonce i v reklamě třeba na betonové směsi.

Tvrdí, že kdyby muži a ženy skutečně mysleli na sex tak často, jak se jim předkládá, pravděpodobně byc lidstvo ještě lovilo mamuty a žvýkalo kůže. V životě je podle nich tolik jiných zajmavých věcí a povinností, že je zbytečné se zdržovat takovými hloupostmi...

Asexualita není celibátem nebo sexuální abstinencí, tedy dobrovolným či povinným vzdáním se sexuálního života, ale absencí touhy po něm. Je to tedy neexistence potřeby sexuálního života.

Sex je nejlepší na plátně

Znamená to, že osoba není nikým eroticky přitahována nebo  že erotická náklonnost postrádá prvotně sexuální rozměr. Přesto se však toto pouto může projevovat v citové rovině. Mohou vyhledávat přátele nebo dokonce patrnery, uzavírat svazky a prožívat plnohodnotný život. Jen svou energii nevynakládají na uskutečňování sexuálního pudu.  
 
Umělec Andy Warhol, v USA posmrtně označený za jednoho ze slavných asexuálů, kdysi prohlásil: „Sex je mnohem víc vzrušující na plátně a na stránkách než na posteli."

Hlavně ty city...

Asexualita se projevuje buď jako absence sexuální touhy nebo absence sexuální orientace, případně obojího současně.

Absence sexuální orientace znamená, že osoba není nikým eroticky přitahována (muži ani ženami, dětmi, zvířaty atd.), což však nevylučuje sexuální touhu (po genitálním uspokojení), schopnost a potřebu masturbace nebo sexuálního styku, který však může postrádat erotický rozměr

Absence sexuální touhy znamená, že erotická náklonnost postrádá sexuální rozměr, může se však projevovat v citové rovině (nedostatek nebo absence sexuální touhy se nazývá též hyposexualita).

Zvláštním případem jsou jedinci, kteří nepociťují sexuální přitažlivost všeobecně vůči určité kategorii (mužům, ženám, dětem…), ale přesto jsou schopni se zamilovat do konkrétní osoby, často bez ohledu na pohlaví či věk. K té pak mohou pociťovat i sexuální touhu.

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama