reklama

Přírodní kosmetika? Z 99 % chemie. Sledujte značení!

Výrobci se vezou na módní vlně a označují své výrobky za přírodní, i když obsahují třeba jen kapku výtažku z rostliny. Sledujte certifikáty!

Foto: Thinkstock

Možná vás to překvapí - a nepříjemně, ale kosmetické výrobky, které se prohlašují za "přírodní", mohou ve skutečnosti obsahovat je minimální zlomek přírodních látek. Zbytek bude - zase jenom chemie.

V době, kdy se lidé víc věnují svému zdraví a zajímají se o to, co je obklopuje, je nálepka "přírodní" zaručeným marketingovým tahem. Není divu, že mnozí výrobci využívají díru v zákoně, která jim umožňuje takto označit i produkt, který takových látek obsahuje jenom nepatrně.  

Stačí jedna kapka ... Opravdu?

"Může se dokonce stát, že ´přírodní´ kosmetický produkt je plný syntetických složek a obsahuje například jen 1 % přírodních složek. A už vůbec si nemůžeme být jistí, jestli produkt neobsahuje pro pokožku špatně absorbovatelné minerální oleje, škodlivé PEG složky, hliníkové soli, atd.," upozorňuje Jana Zajíčková ze společnosti Weleda.

Doporučujeme: Přírodní kosmetika: Rozdíl vidíte ihned, radí odbornice

Pravá přírodní kosmetika nikdy neobsahuje žádné syntetické složky - konzervanty, parfemaci, barviva ani silikony. Nejsou v ní ani ropné deriváty, jako jsou minerální oleje, parafín nebo vazelína či geneticky modifikované složky, PEG deriváty (deriváty polyethylenglykolu), parabeny, těžké kovy, SLS (sodiumlauryl sulfát).

Další zátěž pro tělo

Všech těchto syntetických látek je přitom běžná kosmetika plná. Třeba silikony krásně vyhladí vlasy i pleť. Jenže při dlouhodobém používání vlas obalí a ten se pak snadno láme. Navíc silikony nepropustí výživné látky. Minerální oleje zase ucpávají póry. Nejenže způsobují ekzémy a akné, ale zároveň brání vylučování toxických látek z těla.

Všechny tyto látky zatěžují organismus navíc k ostatním jedům, které do sebe dostáváme z potravin i ovzduší. Tyto látky se mohou dlouhodobě hromadit v tkáních a mohou po čase přinášet zdravotní problémy. Běžně používaná kosmetika, vyráběná především z ropy, obsahuje velký podíl (někdy i 100 %) chemických látek.

Přes kůži do těla může proniknout až 60 % aplikovaných látek. Ty se dostávají do krevního oběhu a odtud do celého těla. Část jich vyloučíme, část však zůstává a může zatěžovat životně důležité orgány či působit řadu dalších problémů..

Podle čeho se řídit?

Není ale nutné na naturální kosmetické přípravky rezignovat jen jako na podvod. Zato je třeba sledovat etikety. Pokud na výrobku najdete označení Bio kosmetika, pak se jedná o pravou přírodní kosmetika bez syntetických složek, která navíc obsahuje minimálně 95 % bio složek. Tedy takových, které pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství nebo z certifikovaného ekologického sběru ve volné přírodě.

Přečtěte si: Kosmetika z ropy ve vaší koupelně: Jak vás ničí?

Pokud si na lákavém kelímku či lahvičce přečtete slovo přírodní, měli byste být už ostražitější. "Především hledejte certifikáty, které skutečně prokazují, že produkt má skutečně takové složení a působení, jaké odpovídá pojmu ´přírodní´," radí Jana Zajíčková. Mezi nejvýznamnější certifikáty patří označení NaTrue, BDIH, CharteCosmetique BIO či EcoCert, případně CPK nebo CPK Bio. Dále se můžeme setkat například s označeními Fairtrade, Vegan, Leaping Bunny nebo Cruelty Free International.

Takových výrobků je na našem trhu k dostatek a je z čeho vybírat. Mezi ty nejznámější patří Lavera, Dr. Hauschka, Weleda, Saloos, NobilisTilia, Botanicus, Cannaderm nebo SynCare.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nebezpečná krása: Která kosmetika způsobí alergii?

Dá se z krve poznat rakovina?

Konkrétně: Které špatné emoce vyvolají chorobu?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama